Skocz do zawartości

Oscyloskop - potrzebna pomoc w wyborze


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Na urodziny dostałem (od siebie) stacje lutowniczą. Moja lepsza połówka zamiast zrobić mi raban, zrobiła mi miejsce w szafie na "moje zabawki". To chyba najlepsza okazja, aby zamówić u mikołaja jakąś zabawkę. Myślałem o oscyloskopie - o takie młodzieńcze marzenie. Jak zajmowałem się kiedyś elektroniką mogłem o oscyloskopie tylko pomarzyć, a teraz... czemu nie.

  • Zastosowanie: Do czego potrzebuje oscyloskopu - do zabawy i może, żeby jednak bardziej swoje dzieci wciągnąć w elektronikę.
  • Przewidziany budżet: 1000zł +/- 20%, ale jestem gotów wydać więcej, gdyby ktoś coś fajnego zaproponował z dobrym uzasadnieniem.
  • Wymagania: dobrze, żeby był poręczny, aby można było szybko schować do szafy - co z oczu to z serca i nie drażni żony, nie robi bałaganu...

Myślałem o Hantek DSO2D10: http://hantek.com/products/detail/17182

Wszelkie komentarze, sugestie, propozycje - mile widziane.

Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki ja mogę polecić Siglent SDS 1102X, używam już trochę i działa bardzo dobrze. Ale konkretów nie podpowiem, dla mnie ważne, że ma USB, pamięć, 2 kanały (choć czasem więcej by się przydało), kursory, roll mode. Menu jest intuicyjne. Całego pasma raczej nie wykorzystasz, raczej będziesz mierzył max do kilku MHz.

Chyba najważniejsze żeby nie był z defektami, przy pandemii zauważyłem, że częściej nowy sprzęt nie działa... cóż. Więc popatrz na opinie, porównaj z jakimś Agilentem.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

To może: https://www.gotronik.pl/sds1104x-e-oscyloskop-cyfrowy-4x100mhz-super-phosphor-p-6536.html

Tylko nie mogę na razie wyczaić czym się różni od Twojej propozycji, która jest niedostępna, pozatym, że ma 4 kanały.
@Gieneq czy wiesz co oznacza ten przyrostek -e?

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo przyzwoite parametry.Osobiście mam dso2020 ale tego oscyloskopu a raczej przystawki do komputera raczej nie należy porównywać z tym z co chcesz kupić.To jest inna liga.Jedyną rzeczą do której można się przyczepić to rozdzielczość pionowa 8 bit.U mnie częstotliwość próbkowania 48 MHz a w tym Hantku     1 GSa.To inny świat pomiarów.Super urządzenie.Poszukaj może znajdziesz oscyloskop w podobnej cenie ale z lepszą rozdzielczością pionową.A  oscyloskop  SDS1104X-E  wygląda na  jeszcze lepszy.Czułość napięciowa od 500μV/div to 10V/div.Najlepiej jak porozmawiasz ze sprzedawcą o rozdzielczości pionowej.Zapytaj ilu bitowe są  przetworniki na wejściu: 14,12,10, czy 8 bitowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kiedyś napisałbym żeby brać rigola 1054z oscyloskop parametry ma wystarczające na potrzeby hobbystyczno, warsztatowe ale jego obsługa to koszmar. No i cena, ja kupowałem kiedy kosztował około (nie pamietam dokładnie) 1600zl a teraz trzeba wydać prawie 2k.

Na pewno mogę powiedzieć aby odpuścić sobie wszelkie przystawki do PC. Prędzej czy później będziesz chciał wziąć oscyloskop w teren a wtedy lepiej jak ma swój wyświetlacz a nie monitor pc. 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A co z chińskimi przenośnymi? Kupiłem z ciekawości taki 120MHz jednokanałowy - MDS120M i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.

Zaleta to wielkość miernika i praca na akumulatorze prawie cały dzień bez ładowania i pasmo faktycznie dobre.

Wady: nie zapisuje ustawień i ma tylko jeden kanał. W budżecie który masz przewidziany myślę że dwukanałowy z wejsciem XY i FFT spokojnie znajdziesz. Ja jestem osobiście zachwycony przenośnym bo biorę go gdzie chcę - pewnie że to nie to samo co stacjonarny ale z drugiej strony pytanie czego dokładnie potrzebujesz?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, _LM_ napisał:

Taki offtop 🙂 stary analog vs rigol. 

To jest właśnie powód dla którego w ogóle rozważam zakup. Trójka dzieci i praca zdalna - stół w salonie raz jest biurem, zaraz stołówką, żeby za chwilę stać się miejscem do odrabiania lekcji, by wieczornym zamienić się w warsztat. 

1 godzinę temu, mwwojcik napisał:

No to ja też - ten mały przenośny vs stacjonarny cyfrowy.

Ale mały przenośny to już za mały. 

Jak ktoś ma dwa oscyloskopy, to ja chyba mogę pozwolić nawet gdy... 

5 godzin temu, mwwojcik napisał:

ale z drugiej strony pytanie czego dokładnie potrzebujesz?

Tak na prawdę to nie potrzebuję oscyloskopu, ale to może być super zabawa pomierzyć to co się uda zbudować. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki jak ja to rozumiem 😉 a u mnie jeszcze dochodzą zainteresowania drugiej połówki. W sumie tego analoga kiedyś próbowałem odsprzedać ale nie było zainteresowania, pewnie przez to że taki wielki i ciężki jest.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
18 minut temu, _LM_ napisał:

W sumie tego analoga kiedyś próbowałem odsprzedać ale nie było zainteresowania, pewnie przez to że taki wielki i ciężki jest.

W czasach studencko-kawalerskich brałbym w ciemno, gdyby mnie było tylko stać. A wtedy nie było... Teraz są inne priorytety... 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, pmochocki napisał:

W czasach studencko-kawalerskich brałbym w ciemno, gdyby mnie było tylko stać. A wtedy nie było... Teraz są inne priorytety... 

Nie zrozum mnie źle nie napisałem tego teraz aby go sprzedać(to bym zrobił w dziale ogłoszeń). Teraz to należałby się mu serwis i kalibrowanie. W prawdzie działa, ale nie jest w takim stanie abym mógł go odsprzedać z czystym sumieniem. 

A mniej więcej w takich czasach jak ty to opisujesz go nabyłem, w sumie z kolegą bo  były wtedy dwa.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
12 minut temu, _LM_ napisał:

Nie zrozum mnie źle nie napisałem tego teraz aby go sprzedać(to bym zrobił w dziale ogłoszeń).

Zrozumialem Ciebie bardzo dobrze. Dziwię się, że żaden student, tu na forum, do tej pory nie zainteresował się takim oscyloskopem... 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, pmochocki napisał:

Dziwię się, że żaden student, tu na forum, do tej pory nie zainteresował się takim oscyloskopem... 

Bo nie tutaj było ogłoszenie 🙂 może jak znajdę fachowca od kalibracji(ostatnia była w 2005) i mi ją wykona za rozsądną cenę to się pojawi w dziale sprzedaży. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Tak na prawdę to nie potrzebuję oscyloskopu

Jak go kupisz to dowiesz się, że potrzebujesz 😉 

Osobiście jestem ciut poza Twoim budżetem, bo korzystam z SDS1202X-E, ale już wiele razy pomógł naprawić projekt...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.