Skocz do zawartości

Oscyloskop - potrzebna pomoc w wyborze


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Dziękuję wam bardzo. Czytając opinie, że czasami oscyloskopy z niższej półki mają problemy z softem, które są dość upierdliwe chciałem pójść w sprawdzoną serię. I tu mi bardzo pomogliście. Chyba zdecyduję się na serię SDS1000X-E. 

No i teraz dylemat:

  • SDS1104X-E - 4 kanały 100MHz, cztery kanały się czasem przydają, @Gieneq potwierdza
  • SDS1102X-E - 2 kanały 200MHz, niby 100MHz to dużo i 200MHz wydaje się przesadą, ale nawet Pico chodzi na 133MHz. STM32F może chodzić na 180MHz. Wiadomo, że sygnały mierzone będą miały mniejszą częstotliwość... Nie wiem... 
  • SDS1204X-E - 4 kanały 200MHz. Jak to dzieci mówią: "Tata nie patrz na cenę. Przecież to Mikołaj przyniesie" 

Ktoś może coś podpowie? 

Link do komentarza
Share on other sites

43 minuty temu, pmochocki napisał:

Ktoś może coś podpowie? 

Aktualnie (użyteczne) sygnały jakie mierzyłem/sprawdzałem to:

  • Częstotliwość PWM przetwornicy impulsowej - 150kHz
  • Przesył danych CAN - 1 Mbit/s
  • Przesył danych LIN - 19200 kbit/s
  • Przesył danych USB - 12Mbit/s
  • "Wysoko" taktowane przełączanie GPIO - 20Mbit/s

Z sygnałów, które możesz chcieć mierzyć jest niewiele takich, co przekraczają 100MHz. 200MHz kupiłem dla lepszej szerokości pasma (na wszelki wielki), ale osobiście uważam, że wygodniejszym rozwiązaniem są 4 kanały, albo dodatkowe sondy na większe napięcia (np. 2000V - zdarzyło mi się testować generator impulsów 600V). 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wielkie dzięki za komentarze i pomoc. Czyli jednak SDS1104X-E... No i się wyrobię w czasie, bo moja lepsza połówka zapowiedziała, że wszystkie dzieci (w tym ja) muszą mieć napisane listy do Św. Mikołaja w ten weekend. Bo jak nie, to Mikołaj nie przyniesie tego co się chce. 😉

Kurcze... Teraz wiem co czują dzieciaki... Już nie mogę się doczekać Wigilii. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

19 minut temu, Gieneq napisał:

Podobno z DS9833 da się zbudować generator funkcyjny. Mam jeden układ z Ali, ale tylko pobieżnie przetestował i przy dużej rezystancji na wyjściu nawet ładne sinusoidy generował. 

Zawsze można pokusić się o combo FPGA + DAC 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Zawsze można pokusić się o combo FPGA + DAC 😉 

Cześć,

oczywiście można użyć FPGA+DAC IC, ale najtaniej wyjdzie ATTiny1614(4.75 PLN)  lub ATiny3216(7 PLN) które mają "na pokładzie" całkiem sensowne układy DAC. Tutaj linki do datasheet'a:

https://eu.mouser.com/datasheet/2/268/ATtiny1614_data_sheet_40001995A-1596928.pdf

https://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/ATtiny3216-17-DataSheet-DS40002205A.pdf

Ostatnio udało mi się kupić 12 sztuk ATtiny1614 w Farnell'u (po 4.75 PLN za sztukę) i cztery sztuki ATtiny3216(po 9 PLN na Allegro).

To są bardzo fajne modele AVR - mają mnóstwo zaawansowanych peryferiów (tylko są mało znane) programować można je w "Arduino IDE" (za pomocą programatora zrobionego z Arduino UNO).

Patrz te linki:

https://create.arduino.cc/projecthub/john-bradnam/using-the-new-attiny-processors-with-arduino-ide-612185

https://www.electronics-lab.com/project/using-new-attiny-processors-arduino-ide-attiny412-attiny1614-attiny3216-attiny1616-attiny3217/

https://github.com/SpenceKonde/megaTinyCore

https://www.radiolocman.com/review/article.html?di=616661

https://www.tindie.com/products/drazzy/attiny16141604-dev-board-arduino-compatible/

Patrz

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
16 minut temu, FlyingDutch napisał:

oczywiście można użyć FPGA+DAC IC, ale najtaniej wyjdzie ATTiny1614(4.75 PLN)  lub ATiny3216(7 PLN) które mają "na pokładzie" całkiem sensowne układy DAC.

 

16 minut temu, FlyingDutch napisał:

To są bardzo fajne modele AVR - mają mnóstwo zaawansowanych peryferiów (tylko są mało znane) programować można je w "Arduino IDE" (za pomocą programatora zrobionego z Arduino UNO).

Co Ty nie powiesz... A widziałeś moje wpisy? 

Ale tak, czuję się w obowiązku zbudować generator po zakupie oscyloskopu. 😋

PS: TTINY3226 w TME kupisz za 5.75 brutto

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, pmochocki napisał:

PS: TTINY3226 w TME kupisz za 5.75 brutto

Stany magazynowe w TME ( i u innych znanych dystrybutorów) na ten produkt wynoszą równe 0 (wszystkie pododmiany) od co najmniej trzech miesięcy. Jeśli masz do sprzedania ATtiny3216 to chętnie kupię 10 sztuk po cenie 8 PLN za sztukę 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
44 minuty temu, FlyingDutch napisał:

Stany magazynowe w TME ( i u innych znanych dystrybutorów) na ten produkt wynoszą równe 0 (wszystkie pododmiany) od co najmniej trzech miesięcy.

Od trzech miesięcy to nie. Bo w listopadzie kupilem:

Screenshot_20211212_120130.thumb.jpg.ed39ea37e5187309b96017ccf5ffda3d.jpg

Nie myślałem, że się już rozeszły. 

EDIT: Ale widać, że jest słabo z dostępnością. My kupujemy po 5-10, a jakaś firma przyjdzie i zamawia 1000-10000 i czyści magazyn do zera. Mam nadzieję, że w drugiej połowie 2022 będzie lepiej. 

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, pmochocki napisał:

Mam nadzieję, że w drugiej połowie 2022 będzie lepiej. 

Może tak być:

image.thumb.png.27550322bd263cff92bf1e449c0554ba.png

7 godzin temu, FlyingDutch napisał:

ale najtaniej wyjdzie ATTiny1614(4.75 PLN)  lub ATiny3216(7 PLN) które mają "na pokładzie" całkiem sensowne układy DAC.

Ciekawe 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
11 godzin temu, FlyingDutch napisał:

ale najtaniej wyjdzie ATTiny1614(4.75 PLN)  lub ATiny3216(7 PLN) które mają "na pokładzie" całkiem sensowne układy DAC.

Jak mogłeś mi to zrobić. Od dwóch godzin siedzę i czytam noty katalogiwe. Właśnie się zorientowałem, że te nowe ATTiny nie mają PLLa do timera pierwszego jak jest np w ATTiny85. No i właśnie odkryłem, że AVR128DA ma PLLa do 48MHz i DACa 10bit. No ale za 15zł (nie)można kupić ATXMega'e E5 z DAC 12bit. 

I co teraz? Co wybrać? Pewnie zacznę od tego co w szufladzie, ale kusi aby kupić coś... 

EDIT: A może to doskonała okazja aby wreszcie użyć STM32L476RG 😛

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, pmochocki napisał:

EDIT: A może to doskonała okazja aby wreszcie użyć STM32L476RG 😛

 

A masz luzem czy na nucleo? Domyślam się że to drugie <smuteczek> kurka, zainwestowałem w te kursy stm a się okazuje że ich też brak 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.