Skocz do zawartości

Stroik do gitary elektrycznej


Pomocna odpowiedź

Zmień układ polaryzacji wejścia gdyż z c2 do masy stanowi filtr nie tylko dla zasilania ale też sygnału użytecznego 

EDIT: teraz doczytałem że chyba tak miało być. Ok dzisiaj już późno na mnie. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
23 minuty temu, _LM_ napisał:

EDIT: teraz doczytałem że chyba tak miało być. Ok dzisiaj już późno na mnie. 

Czasami trudno o tej porze zebrać myśli. Ja musiałem przenieść "warsztat" i właśnie skończyłem montaż gniazdka z uziemieniem. Polecam wszystkim, którzy się zastanawiają, czemu ich oscyloskop nagle zaczął pokazywać jakieś szumy...

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj zmonowałem układ że schematu i zaczął mi się wzbudzać - prostokąt na wyjściu o częstotliwości kilkunastu kHz. Czy problem może wynikać z faktu, że robię eksperymenty na płytce stykowej i mam tam niechciane pojemności? Dziś jak rodzinka zaśnie chciałem go zlutować na płytce prototypowej. Czy tędy droga? Czy podejrzewacie coś innego? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na twoim schemacie jest błąd. R5 powinien być połączony szeregowo z kondensatorem a dopiero potem do nogi 2 tla i rezystora sprzężenia zwrotnego. 

Jak to się mówi chcesz zbudować wzmacniacz buduj generator, chcesz generator buduj wzmacniacz 🙂

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak będzie nadal generował, po poprawkach to możesz równolegle do r4 dołożyć kondensator o niewielkiej pojemności, to powinno obciąć pasmo od góry, dalszych przyczyn wzbudzania się należy szukać w obwodach zasilania, potrzebny będzie kondensator około 100n możliwe najbliżej nóżek VSS i VCC

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Wreszcie pierwszy sukces w uruchamianiu przedwzmacniacza. Poprawiony schemat poniżej. C2 ma wartość 100n, bo 2.2µ wyszły. Cały czas uzupełniam szufladę. Przyszły już kondensory SMD, ale jak witać moje stare pudełko wygrzebane z piwnicy z częściami THT ma spore braki, a całość jest składana na razie na płytce stykowej.

image.thumb.png.e5d271c487555baee6c28e35b98014a2.png

Na wyjściu wzmacniacza sygnał i FFT struny B3 (247Hz).

SDS00012.thumb.png.b212898d63058e6a1a073fb93e109777.png

Widocznie zniekształcenia nie są generowane przez przedwzmacniacz, ale takie jest wyjście z gitary.

Eksperymenty prowadzę na razie na TL072 zasilanym z baterii 9V. Docelowo użyję polecanych przez @FlyingDutch MCP600X. Rozważam MCP6004. Do czego mi aż 4 wzmacniacze operacyjne? Chciałem w praktyce sprawdzić zdobytą ostatnio wiedzę o wzmacniaczach operacyjnych. Planuje przedwzmacniacz w układzie zbliżonym do obecnie prezentowanego, następnie jeden lub dwa wzmacniacze użyję do stworzenia filtra aktywnego, a ostatni będzie użyty jako bufor do generowania aktywnej masy z napięcia referencyjnego ATTiny.

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziś zabrałem się za schemat z MCP6002 z aktywną masą i podłączeniem ATTiny414. Na początku myślałem, że użyję wewnętrznego napięcia odniesienia z ATTiny jako aktywną masę. Jednak okazało się, że ATTiny Serii 1 napięcie odniesienia nie jest wyprowadzone i dlatego użyłem zwykłego dzielnika. Mam nadzieję, że tym razem nie ma czeskich błędów i jutrzejsze składanie prototypu odbędzie się bez niespodzianek. Następny krok to oprogramowanie ATTiny. Dopiero jak to się uda, będę się bawił aktywnymi filtrami.

guitar_tuner.thumb.png.77b245e70bf1adcf0ff0478f8d317bb1.png

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli mogę zapytać, co daje podłączenie sztucznej masy do PA7? Oraz jaki Vref będzie miał ADC? Ten R5 jaki jest cel jego zastosowania poza destabilizacją obwodu masy? :) Jeśli już tam jest w takim dziwnym miejscu, to przydałoby się ten obwód naprawić a przynajmniej pozostawić sobie możliwość jego naprawy, poprzez zostawienie miejsca na kondensator na nogi 7 i 6

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Aha jakby ktoś pytał skąd mam tyle głupich pytań 😉  Sztuka Elektroniki 1 str 378. Tam jest wyjaśniony układ zasilania OP napięciem pojedyńczym i sztuczną masą

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
59 minut temu, _LM_ napisał:

Jeśli mogę zapytać, co daje podłączenie sztucznej masy do PA7? Oraz jaki Vref będzie miał ADC?

PA6 i PA7 są wejściami komperatora. PA7 będzie moją referencją i nie planuję użyć wbudowanego napięcia referencyjnego z ATTiny. 

59 minut temu, _LM_ napisał:

Ten R5 jaki jest cel jego zastosowania poza destabilizacją obwodu masy?

 Screenshot_20220108_091309.thumb.jpg.fb9cf2928810032be42615d459f47697.jpgz książki "Wzmacniacze operacyjne" Piotra Góreckiego. 

11 minut temu, _LM_ napisał:

Aha jakby ktoś pytał skąd mam tyle głupich pytań 😉  Sztuka Elektroniki 1 str 378. Tam jest wyjaśniony układ zasilania OP napięciem pojedyńczym i sztuczną masą

Nie mam tej pozycji. Jeszcze... 

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

37 minut temu, pmochocki napisał:

z książki "Wzmacniacze operacyjne" Piotr Góreckiego

Hm a zobacz na rozdział 4.3 w nocie katalogowej tego MCP

37 minut temu, pmochocki napisał:

PA6 i PA7 są wejściami komperatora. PA7 będzie moją referencją i nie planuję użyć wbudowanego napięcia referencyjnego z ATTiny

Obawiam się że będzie przerzucał nawet bez sygnału wejściowego, zauważ że bez sygnału napięcia na PA6 i PA7 (czyli +- komparatora) będą niemal jednakowe i każda drobniutka zmiana spowoduje niechciane przerzuty, powinno to wyjść przy pierwszych testach.  

EDIT:

W sumie teraz popatrzyłem na notę tego attiny, widzę że można regulować histerezę w dość szerokim zakresie, więc jest szansa programowo poprawić działanie tego układu, fajne są te mikrokontrolery.

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, _LM_ napisał:

Obawiam się że będzie przerzucał nawet bez sygnału wejściowego, zauważ że bez sygnału napięcia na PA6 i PA7 (czyli +- komparatora) będą niemal jednakowe i każda drobniutka zmiana spowoduje niechciane przerzuty, powinno to wyjść przy pierwszych testach.  

Ja to przewidziałem. Przepraszam mogłem napisać. ATTiny jest wyposażony w sterowalny układ histerezy. Mam nadzieję, że dam radę odpowiednio dobrać jego parametry. Dlatego teraz chcę podłączyć do ATTiny i porobić eksperymenty a potem dobiero bawić się filtrami aktywnymi. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.