Skocz do zawartości

Stroik do gitary elektrycznej


Pomocna odpowiedź

2 godziny temu, _LM_ napisał:

Hm a zobacz na rozdział 4.3 w nocie katalogowej tego MCP

Dzięki. Tu rezystor jest poza pętlą:

Screenshot_20220108_115211.thumb.jpg.dd6b77352590247e332a8275ab5c7d4b.jpg

Ale nie wiem jak dobrać tą rezystancję w tym przypadku:

Screenshot_20220108_115726.thumb.jpg.a23beaff18fa89cdc26730c9337a0c82.jpg

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Póki co zostawiłbym to tak jak masz, ewentualnie wartość rezystora zmniejsz do kilku omów, później jak będzie już prototyp to trzeba zbadać czy się nie wzbudza, raczej nie powinien bo ścieżki masz krótkie a ten mcp jest przystosowany do takich aplikacji oraz częstotliwości są względnie niskie. Ja używam tych układów jako buforów wyjściowych z przetworników ciśnienia na stacji uzdatniania wody, później ten sygnał analogowy leci kilkanaście metrów do adc. Pojemność przewodu dosyć wysoka ale nie zauważyłem z tym problemów 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy ja mogę coś pokazywać ze "sztuki elektroniki" ale chodzi o to że w zakresie pewnych częstotliwości rośnie impedancja wyjściowa takiego wtórnika. Innymi słowy jego wyjście może w niesprzyjających warunkach "dzwonić". W książce jest to pokazane dla częstotliwości >20kHz (wykres nieliniowy ciężko powiedzieć precyzyjnie) dla układu LT1097. dla tej f impedancja wynosi max 30Ω. Pozwolę sobie przedstawić dwa schematy z książki jak to ma być zrobione:

buf.thumb.JPG.f7583f0f6ae2b9b5b024e8c796db5243.JPG

  Jedyne co mi się nie spina w tym schemacie: to później jest pokazany przebieg gdzie dla R1 i R3 są podane inne wartości. Zdaje się że trzeba gotowy układ przetestować, szczerze mówiąc pierwszy raz widzę żeby ktoś się nad tym zastanawiał, zwykle normalnie sygnał jest pociągnięty z wyjścia WO i po sprawie

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
20 godzin temu, _LM_ napisał:

szczerze mówiąc pierwszy raz widzę żeby ktoś się nad tym zastanawiał, zwykle normalnie sygnał jest pociągnięty z wyjścia WO i po sprawie

Może ja za bardzo komplikuję. Z drugiej strony fajnie jednak jak się coś rozkminia, to robić to dokładnie. 

Chyba wyciągnę ten rezystor z pentli i zmniejszę do 10Ω. 

Screenshot_20220109_000714.thumb.jpg.4a9fcb8fae66b83b793680df6c80c01a.jpg

Where this circuit has a problem is in placing C3 directly on the output of the buffer op amp. Most op amps cannot handle a capacitive load directly and will become unstable. A very few op amps are designed to handle capacitive loads, and if the data sheet says it can, then you can use this circuit. However, if you are not using one of those op amps specially designed for a capacitive load, you can fix the problem with one resistor (see Fig. 3.5).

In Fig. 3.6, the addition of resistor R1 isolates the op amp output from the capacitance. R1 does not even have to be very large, 10 Ω suffices in all but a handful of cases.

"Op Amps for Everyone" (5th Edition) Bruce Carter, Ron Mancini

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Po dzisiejszej nocy są dobie i złe wieści. Udało się na podstawie TB3211 (Getting Started with Analog Comparator) sprawnie zaprogramować ATTiny414. Komparator działa. Ustawiłem OUTEN, aby móc obserwować wyście z komparatora na oscyloskopie.

image.thumb.png.db9751239e883c45b4193529ca4b555f.png

Wszystko działało od pierwszego wgrania programu. Zrzut ekranu dla struny B3, która nastrojona powinna dawać 246.94 Hz:

SDS00016.thumb.png.64a18454be57ae89cd2d0b546258a79e.png

No i wszystko jest idealnie, częstotliwość się zgadza, ale niestety jest też duże ALE:

SDS00017.thumb.png.06bd30baefc1a27acd481894878b31a9.pngSDS00018.thumb.png.6eb6879abca9b53dee6c41be17dd4ab6.png

Tego nie przewidziałem. O ile układ histerezy działa i zapobiega niestabilności komparatora jak nie ma żadnego sygnału, to niestety nie wycina tego "śmiecia". Zmiana parametrów histerezy nie pomaga. Nie wiem jeszcze z czego wynika ten szum. Może to wyższe harmoniczne, a może coś zupełnie innego... 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, pmochocki napisał:

No i wszystko jest idealnie, częstotliwość się zgadza, ale niestety jest też duże ALE:

SDS00017.thumb.png.06bd30baefc1a27acd481894878b31a9.pngSDS00018.thumb.png.6eb6879abca9b53dee6c41be17dd4ab6.png

Tego nie przewidziałem. O ile układ histerezy działa i zapobiega niestabilności komparatora jak nie ma żadnego sygnału, to niestety nie wycina tego "śmiecia". Zmiana parametrów histerezy nie pomaga. Nie wiem jeszcze z czego wynika ten szum. Może to wyższe harmoniczne, a może coś zupełnie innego... 

Sprawdź na oscyloskopie oba wejścia komparatora i się wyjaśni co powoduje te zakłócenia.

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, MR1979 napisał:

Sprawdź na oscyloskopie oba wejścia komparatora i się wyjaśni co powoduje te zakłócenia.

Wczoraj patrzyłem i nie widziałem nic nietypowego. Stwierdziłem, że o pierwszej w nocy zrobię sobie przerwę i wrócę jeszcze do tego. 

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, pmochocki napisał:

Wczoraj patrzyłem i nie widziałem nic nietypowego. Stwierdziłem, że o pierwszej w nocy zrobię sobie przerwę i wrócę jeszcze do tego. 

Skoro sygnały na wejściach są prawidłowe, to znaczy że coś nie tak z konfiguracją histerezy komparatora. Nie mam doświadczenia z ATTiny więc dużo nie pomogę z konfiguracją. W ostateczności zawsze możesz to odfiltrować programowo 🙂

Kiedyś budowałem miernik indukcyjności na ATMega, ale tam stosowałem zewnętrzny komparator.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Wczoraj też zasilałem wszytko z USB. Może za duże szumy na zasilaniu. 

Muszę to na spokojnie zbadać. Może użyję MCP6004 i do ATTiny pójdzie już sygnał cyfrowy... 

EDIT: To co jest ciekawe, to fakt, że te szumy są tylko na zboczu opadającym. 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Można spróbować dodać zewnętrzny rezystor sprzęgający z wyjścia do +komparatora eksperymentalnie zacząłbym od wartości 1MΩ, powinno to pogłębić pętlę histerezy. Jednak wcześniej należy się upewnić czy zakłócenia nie przedostają się z innych obwodów. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tak sobie patrzę na ten rysunek:

SDS00018.png.cc302ebcc33ae7e80e5c8af04b70562c.thumb.png.6db218c04c0ec05bd55c5f3f946118d1.png

i myślę co to za częstotliwość. I wygląda, że to jest 20MHz - czyli taktowanie ATTiny...

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.