Skocz do zawartości

Stroik do gitary elektrycznej


Pomocna odpowiedź

(edytowany)
Dnia 24.01.2022 o 15:53, pmochocki napisał:
Dnia 24.01.2022 o 15:07, ethanak napisał:

Najprościej: albo mierzysz częstotliwość, albo używasz seriala.

No tak - czasami na oczywiste rozwiązania najtrudniej wpaść.

Zastosowałem to rozwiązanie, ale nie mogłem z nim pozostać. Może dlatego, że nie dawało mi spokoju skąd biorą się szpilki. A może dlatego, że w pracy powtarzam, że dział architektury tak powinien projektować sprzęt, abyśmy nie musieli uprawiać jogi podczas pisania oprogramowania do niego.

Byłem przekonany, że te szpilki przechodzą przez zasilanie/masę z ATTiny do wzmacniacza operacyjnego, gdzie są wzmacniane. Odświeżyłem wiadomości z zakresu teorii obwodów i liczb zespolonych. Znalazłem dławik 10uH w szufladzie i zrobiłem filtr LC na zasilaniu MCP6002. Oczywiście zmierzyłem rezystancję szeregową dławika. Dobroć układu wychodziła za duża, więc zwiększyłem pojemność o jeden rząd wielkości i dodałem 1Ω w szereg do indukcyjności. Swoje obliczenia sprawdziłem na kalkulatorze ze strony http://www.stades.co.uk/RLC filters/RLC LPF.html

image.thumb.png.4a379b35da79108539976330fb28c1f5.png

Zabieg ten oczywiście nie pomógł.

Stwierdziłem więc, że zupełnie oddzielę zasilania części analogowej i cyfrowej - nie pomogło.

I teraz najlepsze. Przeniosłem ATTiny na inną płytkę stykową. Odłączyłem totalnie całą część ze wzmacniaczem operacyjnym. Zostało same ATTiny. Zmniejszyłem długości kabli do UART do minimum. Pociągnąłem linie UART zupełnie w inną stronę niż wejście to AC. Histereza na AC ustawiona na maxa, czyli na 50mV. 

IMG_20220128_001202.thumb.jpg.7aa2f46d4455035d398acba1335dd4b2.jpg

Jak wejście do AC jest długości do około 2cm:

image.thumb.png.724e665cf0cf1658bf626029ce2c190b.png

Wszystko jest ok:

image.thumb.png.a7b1e97c6f0c527efb1970871bbca624.png

Jak wydłużę je o 1cm:

image.thumb.png.b4d56ba9d0fb5e8d2ea049d2f796e505.png

Pojawiają się szpilki:

image.thumb.png.641bb1dc290c722ffd9151e90bf6f103.png

Serial miał służyć do celów uruchomieniowo-debugowwych, ale te same problemy pojawią się przy podłączaniu wyświetlacza na I2C. 
Czy na płytce stykowej coś z tym da się w ogóle zrobić? Kabel ekranowany?
Co powinienem uwzględnić podczas projektowania PCB? 
Jakaś książka, artykuł lub inna lektura którą polecacie na ten temat? Języki publikacji, które potrafię obsłużyć to: polski, angielski, niemiecki.

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
3 godziny temu, MR1979 napisał:

Na płytce PCB układy analogowe i zasilania działają znacznie lepiej niż na stykówce. Dla uruchomienie jakiegokolwiek przetwornika buck/boost na stykówce jest baaaardzo trudne (mi się jeszcze nie udało). A dokładnie ten sam układ polutowany na PCB startuje bez problemu. Jest duże prawdopodobieństwo że twój układ ruszy bez problemu gdy już go polutujesz na PCB.

Dzięki to jest pocieszająca wiadomość. 

3 godziny temu, MR1979 napisał:

Z moich rad to:
- Używaj ground plane - przy dwuwarstwowej płytce najlepiej po obu stronach.
- Upewnij się że ground plane na górze i na dole są połączone przez tzw: via stitching
- Utrzymuj możliwie duże odległości pomiędzy częścią analogową, częścią cyfrową i częścią zasilania
- Utrzymuj możliwie duże odległości pomiędzy poszczególnymi liniami (np przy I2C SCK i SDA) aby uniknąć przesłuchów
- Kondensatory decoupling możliwie blisko odpowiadających im układów

Dzięki za konkrety. 

3 godziny temu, MR1979 napisał:

Odnośnie materiałów o projektowaniu PCB to polecam kanały YouTube:
https://www.youtube.com/c/PhilS94

https://www.youtube.com/c/RobertFeranec

https://www.youtube.com/c/AltiumAcademy

Phil (z pierwszego linku) wypuścił niedawno bardzo fajny kurs projektowania dla początkujących (platforma UDEMY) oraz średniozaawansowanych (Fedevel Academy). Pana Roberta z drugiego linku proponuję słuchać na prędkości x1,5, bo baaardzo wolno mówi 🤣

Ja jestem przyzwyczajony do książek i not katalogowych. Ale czas wkroczyć w XXI wiek. 

3 godziny temu, MR1979 napisał:

Na to sam wpadłem, ale nie ma nic dla nowych ATTiny. Czytając pierwszy dokument stwierdziłem że zastosuję filtr LC - nie zadziałał...

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Troszkę długo się tu nic nie działo, bo dopadła mnie praca, a dokładnie jej nadmiar. Dziś też nie miałem za dużo czasu, ale udało się kupić mikrofonowy przewód ekranowany i zrobić eksperymenty.

image.thumb.png.4f26dc7903b1d01ab2254a30db3059ff.png

IMG_20220203_004322_edit_1903351645449148.thumb.jpg.35ee1ad8797a305a5546ae1ce2b869e2.jpg

Jak widać zabieg ten pomógł i nie ma już losowego przerzucania na wyjściu komparatora. Będę musiał to uwzględnić projektując PCB. Zainstalowałem sobie już KiCada v6 i powoli uczę się jak znajdzie się wolna chwila.

Dnia 28.01.2022 o 17:56, MR1979 napisał:

Phil (z pierwszego linku) wypuścił niedawno bardzo fajny kurs projektowania dla początkujących (platforma UDEMY)

Kurs wykupiony 🙂 

Dnia 28.01.2022 o 17:56, MR1979 napisał:

oraz średniozaawansowanych (Fedevel Academy).

Tu na razie cena jest zaporowa ... 😞 

Mam nadzieję, że jutro uda się znów podłączyć część analogową i gitarę oraz sprawdzić jaką częstotliwość w ten sposób mierzę i czy pomiar jest stabilny.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Pewnie myśleliście, że projekt umarł, ale nie...
Troszkę zamieszania w życiu i w pracy, ale wczoraj dostałem doła z powodu tego co się dzieje na świecie. Stwierdziłem, że myśli trzeba przekierować na inne tory. Złożyłem znów całość. Połączyłem część cyfrową i analogową kablami ekranowanymi. Muszę to zrobić jeszcze dla połączenia gniazda i kabli dla UARTa. 

Mierzę częstotliwość i wypełnienie. Obecnie uśredniam dziesięć pomiarów, ale docelowo muszę wymyślić lepszą metodę, aby odrzucać złe pomiary, które pojawiają się zaraz po uderzeniu w strunę i gdy dźwięk już wygasa. Na razie wypisuje pomiary na serial i patrzę czy wypełnienie jest około 50%. Jeśli tak to uznaję, że częstotliwość jest wiarygodna.

Ale już teraz uprzędzenie pokazało swoją moc i pomogło mi się wyregulować menzurę.

IMG_20220304_143718.thumb.jpg.05e18e3cda16d563b4273401bcc7df17.jpg

Menzurę, czyli długość czynną struny, lub inaczej mówiąc odległość struny pomiędzy mostkiem a siodełkiem w gitarze. W  klasycznych konstrukcjach używany jest podstrunnik, który odpowiada za odpowiednią długość czynna każdej ze strun:

image.thumb.png.32f069413e63497b4c3e027689739e1d.png
https://guitarmagz.blogspot.com/2017/02/menzura-w-gitarze.html

W gitarze elektrycznej menzurę należy ustawić. I tak po zestrojeniu pustych strun, zacząłem sprawdzać częstotliwość na progu 12 (oznaczony podwójnymi kropkami):

IMG_20220304_143739_edit_126587382173912.thumb.jpg.1268761cb7f15ea5976f2766abfd543c.jpg

Na tym progu częstotliwość różni się o oktawę w stosunku do pustej struny. Czyli częstotliwość jest dwa razy większa. Zadanie było żmudne, ale było warto. Teraz stroi na wszystkich pozycjach na gryfie.

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@pmochocki fajnie, że wróciłeś 🙂 forum już się na nowo rozkręca i tak przeglądając wpisy właśnie zabrakło mi kogoś. Fakt jest nieciekawie, ale nie ma co się załamywać 🙂 też staram się robić coś jak za starych lepszych czasów.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dziś coś na poprawę humoru. Uruchamianie wyświetlacza SH1106 na I2C. Wyświetlacz ma 1.3" przekątnej i głównie dlatego był wybrany, bo inne w podobnej cenie były mniejsze. Okazało się, że ten sterownik ma fajną właściwość. Można dość precyzyjnie modyfikować jego bufor RAM:

sh1106.thumb.png.23ad6d391007b3b5c66b0b687e2e5acb.png

Całość jest podzielona na 8 stron. Każda strona składa się z 128 kolumn. A następnie w każda kolumna składa się z 8 wierszy pikseli.
Oczywiście można zawsze zarezerwować miejsce na mikrokontrolerze i odświeżać cały bufor. Ale w związku z tym, że jest możliwość odczytu RAMu wyświetlacza, można odczytać dany bajt i z ORować go z pixelem który chcemy wyświetlić.

Na początku prędkość nie powalała:

sh1106.thumb.gif.5534e41a60ba87f847244d9f1cab98e6.gif

Ale potem okazało się, że zamiast transmisji 100kHz można użyć 400kHz i to zgodnie ze specyfikacją. A tak na prawdę nawet 1MHz 😛 
Jest też plan roboczy jak całość można zoptymalizować. Dynamiczne dane związane ze strojeniem konkretnej struny będą zajmować 2-3 strony. Wtedy mogę te strony kasować i pisać do nich dane nie przejmując się co było wcześniej wyświetlone w tym obszarze.

Wiem, że komunikacja z wyświetlaczem to raczej nic ambitnego, ale chodziło raczej o to aby coś szybko zrobić w godzinkę i mieć z tego jakąś satysfakcję. 😉 

PS - Wyświetlacz jest biały, ale miałem problem z korektą kolorów przy nagrywaniu i na filmiku wygląda na niebieski...

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.