Skocz do zawartości

Stroik do gitary elektrycznej


Pomocna odpowiedź

Wczoraj wieczorem zastanawiałem się, co dalej mogę zrobić. Na razie moja hipoteza to, że zakłócenia pochodzą z ATTiny i wpływają na aktywną masę, której źródło to zwykły dzielnik napięcia. Zastosowałem dzielnik ponieważ:

Dnia 8.01.2022 o 00:07, pmochocki napisał:

Na początku myślałem, że użyję wewnętrznego napięcia odniesienia z ATTiny jako aktywną masę. Jednak okazało się, że ATTiny Serii 1 napięcie odniesienia nie jest wyprowadzone i dlatego użyłem zwykłego dzielnika.

No i w sumie to jest prawda. Vref nie jest wyprowadzone, tak jak to miało miejsce w starych ATMegach. Może jednak dałoby się napięcie odniesienia wyprowadzić na zewnątrz. Wróciłem do noty katalogowej:

image.thumb.png.4a7f5eae04fcc0286c242a11f9fbc9c7.png

Czyli DAC i AC współdzielą napięcie Vref. Wystarczy ustawić maxa na DAC i na wyjściu powinienem mieć Vref:

image.thumb.png.c38ceb1f96ce514773cac6a5ca09c8f0.png

Wyjście DAC to jest ten sam pin co pin odwracający AC:

image.thumb.png.e3c3d132572e26529dddd48255c608ee.png

Wydaje się, że dam radę użyć DAC i AC jednocześnie. Wszystkie oficjalne przykłady ATTiny uzywają napięcia Vref z AC. Więc pewnie pójdę na razie w tym kierunku, zamiast debugować obecny układ.

 

Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, _LM_ napisał:

Nie rozumiem dlaczego nie chcesz użyć Vref wewnętrznego i podpiąć go na wejscie ujemne komparatora a do dodatniego doprowadzić badany sygnał 

Dokładnie tak chcę zrobić. Ale chcę też, aby wyjście z MCP6002 bez sygnału odpowiadało Vref. Stąd moje kombinowanie. 

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież w tym obwodzie bez sygnału będziesz miał na wyjściu napięcie takie jak z dzielnika, dzielnik nie musi być równy 1/2Vcc ewentualnie jak już musi to być na poziomie ref komparatora a dzielnik 50% zas to... Na wyjściu WO można znów dostosować napięcie kolejnym dzielnikiem. Kurczę lepiej by to było narysować ale nie mam jak teraz

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja rozumiem, ale Vref jest stałe, a dzielnik ma tą wadę, że jak baterie będą się rozładowywać to skladowa stała napięcia na wyjściu WO będzie się rozjeżdżać z Vref. Dlatego skłaniam się ku:

Screenshot_20220109_000714.jpg.fc929d94b36de0f9be76b80662941541.thumb.jpg.74db02145f508135cb48935281a132e5.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, pmochocki napisał:

Ja rozumiem, ale Vref jest stałe, a dzielnik ma tą wadę, że jak baterie będą się rozładowywać to skladowa stała napięcia na wyjściu WO będzie się rozjeżdżać z Vref.

Tak się tylko wtrącę 🙂 Bateria nie powinna mieć wpływu, bo nie zasilasz układu bezpośrednio z baterii, tylko za pośrednictwem regulatora LDO.

Edytowano przez MR1979
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
22 minuty temu, MR1979 napisał:

Tak się tylko wtrącę 🙂 Bateria nie powinna mieć wpływu, bo nie zasilasz układu bezpośrednio z baterii, tylko za pośrednictwem regulatora LDO.

A powiem, że planowałem właśnie z baterii bezpośrednio i nie planowałem stabilizatora. Nie chciałem dodawać kolejnego scalaka. Czy oprócz problemu z dzielnikiem napięcia, stabilizator zaadresuje mi jakieś inne problemy? Jakieś konkretne modele na 3.3V polecacie? 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie: Jesteś pewien że podczas użytkowania układu na wejściu będziesz miał czysty sygnał (sinusoidę) o jednej tylko częstotliwości? Jak odróżnisz która częstotliwość jest główna po przejściu przez komparator?

Co do regulatora to szukaj takiego co łatwo polutować, i ma jak najniższy dropout voltage. Rozważałbym też zejście z napięciem zasilania całego układu np do 3V (jeżeli twój uC na to pozwala). To pozwoli znacznie wydłużyć działanie na baterii.

Edytowano przez MR1979
Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest czysta sinusoida, ale zniekształcenia nie są duze. Wyjście wzmacniacza TL072 - takie miałem pod ręką:

SDS00012.png.ed0d46d7f76c015bdb59229c37457163.thumb.png.4f1213bae95660a5c906d41cadfe5dbe.png

Cały wątek się zaczął od tego, że ludzie robili to na ADC i badali kiedy przecina się 0.

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio używałem TPS70933, ale on ma za wysoki dropout votage do zasilania z baterii 1S. Za to ma takie bajery:
- Stałe napięcie (nie potrzeba dodatkowych rezystorów na feedback)
- Zabezpieczenie przed zwarciem
- Zabezpieczenie przed przeciążeniem
- Zabezpieczenie przed odwróconą polaryzacją
- Zabezpieczenie termiczne
Więc w sumie rozwiązuje dużo problemów jeżeli chodzi o zasilanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Oto wersja 1.2:

ver_1_2.thumb.png.35679f847229098dbf949791c32aab75.png

Vref ustawiony na 1.5V. DAC ustawiony na maksa, a wyjście z DAC jest podłączone jako wejście odwracające do komparatora oraz jest też napięciem odniesienia dla aktywnej masy. Histereza jest ustawiona na 50mV. Kod umieszczę wkrótce, jak tylko go troszkę ogarnę.

Całość zaczęła działać zgodnie z oczekiwaniami.

SDS00019.thumb.png.8fed481fc5b0efcc45ff6aae46e919c8.pngSDS00020.thumb.png.d46a644ef8d4945532e0b44bf826923e.png

Niebieski sygnał to wyjście z MCP6002 i wejście do komparatora, a żółty sygnał to wyjście komparatora. Wygląda na to, że wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami.

Wydaje mi się, że główny cel edukacyjny tego projektu został osiągnięty. Część analogowa, czyli to co nowe, skończona. Teraz zostało tylko oprogramowanie ATTiny.

EDIT: W sumie część analogowa wymaga trochę poprawki. Muszę wzmocnić bardziej sygnał na wyjściu MCP6002.

EDIT 2: Zapomniałem napisać, że testowałem układ w zakresie napięć 3-5V i działa tak samo dobrze.

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 13.01.2022 o 23:57, pmochocki napisał:

Teraz zostało tylko oprogramowanie ATTiny.

Wczoraj usiałem znów do tego projektu. Jakie było moje zdziwienie, gdy się okazało, że zegar z kwarcu zegarkowego nie da się przekierować na żaden licznik oprócz RTC. Myślałem aby wykorzystać system eventów, ale wtedy zegar jest jeszcze dodatkowo dzielony i dokładność będzie mizerna.

Pomyślałem, żeby może zegar zewnętrzny podpiąć. Ale trudno znaleźć coś skompensowanego temperaturowego w rozsądnej cenie. Znalazłem coś takiego: tcxo-16-368mhz-0-5ppm . Tylko wtedy musiałbym zasilać ATTiny 5V, a zegar 3.3V. Do tego jeszcze jakiś konwerter napięcia na MOSFETcie... Strasznie skomplikowane się zrobiło...

Można by użyć ATTiny85 i zwykłego kwarcu, ale wtedy sam musiałbym dorobić histerezę na wzmacniaczu operacyjnym...

EDIT: 

Plan jest taki, że na razie przestawię zegar wbudowany na 10MHz i spróbuję to uruchomić. Jak wszystko będzie działać to pewnie dokupię coś takiego: ECS-TXO-2520-33-100-AN-TR

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, pmochocki napisał:

Wczoraj usiałem znów do tego projektu. Jakie było moje zdziwienie, gdy się okazało, że zegar z kwarcu zegarkowego nie da się przekierować na żaden licznik oprócz RTC. Myślałem aby wykorzystać system eventów, ale wtedy zegar jest jeszcze dodatkowo dzielony i dokładność będzie mizerna.

Pomyślałem, żeby może zegar zewnętrzny podpiąć. Ale trudno znaleźć coś skompensowanego temperaturowego w rozsądnej cenie. Znalazłem coś takiego: tcxo-16-368mhz-0-5ppm . Tylko wtedy musiałbym zasilać ATTiny 5V, a zegar 3.3V. Do tego jeszcze jakiś konwerter napięcia na MOSFETcie... Strasznie skomplikowane się zrobiło...

Można by użyć ATTiny85 i zwykłego kwarcu, ale wtedy sam musiałbym dorobić histerezę na wzmacniaczu operacyjnym...

EDIT: 

Plan jest taki, że na razie przestawię zegar wbudowany na 10MHz i spróbuję to uruchomić. Jak wszystko będzie działać to pewnie dokupię coś takiego: ECS-TXO-2520-33-100-AN-TR

@pmochocki Użyj kwarcu 32.768kHz do określenia błędu oscylatora. Możesz np policzyć ilość cykli wewnętrznego oscylatora w ciągu np 1 sekundy i porównać z oczekiwaną wartością. Czym dłużej będziesz mierzył tym dokładniejszą wartość błędu uzyskasz.

Następnie skoryguj wynik pomiaru częstotliwości wewnętrznym oscylatorem o wcześniej wyliczony błąd.
Przeliczenia błędu nie musisz robić cały czas. Wystarczy na moment uruchomienia urządzenia.

PS: Jak masz zamiar wyświetlać wynik? Podłączysz jakiś wyświetlacz?

Edytowano przez MR1979
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, MR1979 napisał:

@pmochocki Użyj kwarcu 32.768kHz do określenia błędu oscylatora

Fajny pomysł.

1 godzinę temu, MR1979 napisał:

PS: Jak masz zamiar wyświetlać wynik? Podłączysz jakiś wyświetlacz?

Na tym etapie nie myślałem o tym jeszcze za wiele. Musi być łatwe w odczycie. Trzeba móc wyświetlić, która struna jest strojona no i ułatwić łatwe strojenie. Myślałem o macierzy ledów 8x8: lmd12088bue - do tego jakiś sterownik LED jak SCT2024.

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, pmochocki napisał:

Myślałem o macierzy ledów 8x8: lmd12088bue - do tego jakiś sterownik LED jak SCT2024.

Zależnie od ilości wolnych gpio możesz nieco rozszerzyć możliwości wysterowania, bez dodatkowych układów https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3531361.html a nawet na forbocie było 

 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.