Skocz do zawartości

Pcb/i2c/onewire/ problem z zawieszaniem sie Arduino pro mini


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

Witam panowie...wykonalem pcb dosyc duze (140*150)...na plytce mialy byc przekazniki,ds18b20,ds3231,nrf24 etc...po wykonaniu wlutowalem podstawki dla powyzszych modulow i od poczatku pojawily sie dziwne rzeczy..

przekazniki-po uruchomieniu ardu odrazu sie wieszalo..kilka razy chwilke chodzilo i znow zawiecha, reset nic nie pomagal, zauwazylem ze jak wepne ardu "krzywo" tak zeby piny od strony uarta nie mialy polaczenia z podstawka to zaczynalo chodzic...watpilem w to,ale postanowilem wylutowac pin resetu-nic to nie dalo, nastepnie wylutowalem pin GND (wiszacy) i o dziwo zaczelo dzialac normalnie...pozniej ten pin wlutowalem i dalej dziala...(????🤔)

i2c-podczas proby, rtc nie jest wykrywany..wogole zaraz po uruchomieniu program nie wychodzi juz z petli for...wyswietlaja sie dwa pierwsze komunikaty i tyle..nawet jesli w pcb wpiete jest tylko Arduino...zauwazylem ze blad jest wtedy kiedy jest wpiety pin od SCL...rezystory na rtc to 4.7kom..(oczywiscie poza pcb chodzi normalnie)

onewire-hmm...udalo mi sie tylko na starcie odczytac adres czujnika..ale juz proba odczytu temp nic nie daje...kolejne proby juz bez efektu...rezystor 4.7/2.2/1.3kom i nic,sprawdzane na kilku czujnikach ktore poza pcb dzialaja..

Dodam ze zwarc brak...nie ma nic miedzy sasiednimi pinami i pinami wzgledem masy/plusa...no rece opadaja😕 podczas tych testow padlo mi jedno ardu chyba...ehh. aha, na pcb nie ma nic procz podstawek pod moduly, zadnych pasywnych elementow procz kondensatora, wiec albo zwarcie(ktorego nie ma) albo...fale radiowe RMF FM??😱 Juz nie wierze w uratowanie tego dziadostwa, ale bede wdzieczny za rady na przyszlosc w stylu "tak sie nie robi!" Zaraz dokleje fotke tego czegos..IMAG0009VVV.thumb.jpg.20ebba5053bc02e356c752a53d4e3b37.jpg

niebieski-1 wire

zielony- SDA

pomaranczowy- SCL

czerwony- vcc

czarny - zworki mas

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, ethanak napisał:

Wygląda na zimny lut.

 

Tylko ze to bylo GND "wiszace" i poltora cm sciezki nie polaczone z niczym...juz nawet mi pomysly przychodzily do glowy ze te piny zbieraly "smieci" radiowe z eteru...

 

3 minuty temu, ethanak napisał:

A, ja też tak myślałem dopóki mi się nie zaczął dziwnie zachowywać GPIO0.

No wedlug miernika wszystko ok...gole pcb tylko z ardu juz sie dziwnie zachowuje nawet podczas szukania i2c sie wiesza...😕

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć,

a mierzyłeś miernikiem pojemności ścieżek SCL względem masy i SDA względem masy? I2C nie lubi dużych pojemności na tych liniach - jeśli są one większe niż 400 pF, to może być to (jest to max. dla tego standardu, Zalercane jest także, aby ścieżki nie "zakręcały" pod katem prostym.

Pozdrawiam

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kurcze, pojemnosci nie zmierze bo nie mam czym😢  

Dzieki za rade z "zakretami"😉 (przyda sie bo pewnie trzeba bedzie od nowa robic pcb)

Wpadlem jeszcze na genialny pomysl, bo generalnie wyglada to tak jak by ardu sie wieszalo itp, wiec zrobie "przejsciowke" gdzie bede mogl podpinac tylko te piny ktore mnie interesuja czyli np. i2c i zasilanie, spi i zasilanie itd...zobaczymy co z tego wyniknie..

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, ethanak napisał:

Nie wiem jak robiłeś płytkę, ale jeśli to jednostronna to czasem lepiej zrobić sobie jumpera z drutu 

Termotranswer i plytka jest jednostronna...a zworek tez jest pare, do edytowalem zdjecie to mozesz luknac😉

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Ja bym powyjmował wszystko co się da i posprawdzał omomierzem.

Na pcb nie ma nic...taki byl zamiar od poczatku ze tylko rezystory/kondensatory, ewentualnie stabilizatory wlutowane...reszta w podstawkach jako szybko-wymienne moduly..

 

3 minuty temu, ethanak napisał:

większyłbym clearance dla polygonu GND.

No u mnie jest bodajze 0.8mm wiec nie tak malo...co do pomiarow to robilem z grubsza i jakies tylko 0.1/0.2 sporadycznie sie pojawialo, czyli na granicy bledu..

Link do komentarza
Share on other sites

Moje błędy: za wcześnie wyjęta płytka z wytrawiacza, odwrotnie wlutowany elektrolit, niedociśnięty pin w złączu, zapomnienie o tym że przekaźniki subminiaturowe wymagają polaryzacji... to tak z ostatniego tygodnia. O zimnym lucie na pinie RPi zero 2 to nie wspomnę...

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, ethanak napisał:

Moje błędy: za wcześnie wyjęta płytka z wytrawiacza, odwrotnie wlutowany elektrolit, niedociśnięty pin w złączu, zapomnienie o tym że przekaźniki subminiaturowe wymagają polaryzacji... to tak z ostatniego tygodnia. O zimnym lucie na pinie RPi zero 2 to nie wspomnę...

Dluuugo lezala w wytrawiaczu..kondensator tylko jeden-poprawnie wlutowany, zimne luty u mnie to akurat abstrakcja bo czesto po moim lutowaniu sciezki i pady odpadaja😅   a nawet gdyby takowy sie pojawil to i tak ma dzialac chociaz szkic od adresow i2c...no nic...podepne kablami na "ostro" na pcb i zobaczymy..

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze tak z doświadczenia: płytka uniwersalna, połączenia jakimś kłębkiem kynaru, potem jakieś złącze, kabelki żeńsko żeńskie, 400 kHz, nigdy nie miałem problemów.

Owszem, problemy pojawiały się gdy wrzucałem nowy program, slave'y na i2c wariowały, ale kiedyś znalazłem coś "jak zresetować i2c" i wszystko ładnie działa... może to to?

Jak będę w domu to wyślę.

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, ethanak napisał:

 ale kiedyś znalazłem coś "jak zresetować i2c" i wszystko ładnie działa... może to to?

Niestety watpie...testy ida juz na 3 plytce i to nowce...ale odkrylem ze jak wypne GND to juz i2c sie nie wiesza...niestety nie mam jak podpiac rtc bo mi masy brakuje, ale chociaz jakis trop jest...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.