Skocz do zawartości

Separacja galwaniczna w ściemniaczu typu "trailing edge"


pmochocki

Pomocna odpowiedź

W XXI wieku każdy może zamieścić filmik w internecie, czy wydać książkę za pomocą szeroko pojętego samopublikowania (ang. self-publishing).  Niestety to na odbiorcę spada teraz obowiązek krytycznego podejścia do wszystkich treści i oceny ich wartości.

Znalazłem następujący artykuł https://www.instructables.com/DIY-Trailing-Edge-Dimmer/ z filmem i muszę przyznać, że bardzo dużo się z niego nauczyłem. Niestety jak zacząłem się przyglądać schematowi to stwierdziłem, że ma on jedną poważną wadę:

1858125111_Schematic_ATtiny85TrailingEdgeDimmer_2022-02-03.thumb.png.7323cca2b54a95fef5d27ac7e63856a9.png

Polega ona na tym, że wydaje się, że układ ma pełną separację galwaniczną pomiędzy częścią z napięciem z sieci, a częścią w której użytkownik obsługuje potencjometr.

Mamy wszystkie elementy, które sugerują izolację galwaniczną:

  • Przetwornicę AC DC ~220V -> 12V 
  • Transoptor CT354A do detekcji przejścia przez zero
  • Transoptor 4N35SR2M do sterowania tranzystorami IRF840

Ale to i tak niczego nie zmienia, bo wszystko jest podłączone do wspólnej masy:

image.thumb.png.d10c03d993938ae8511653354dd9f555.png

image.thumb.png.dbbe4822d905f1135dd13573e249b221.png

Gdy przyjrzymy się filmowi jeszcze raz, należy zwrócić uwagę na pewien szczegół. Autor proponuje swój układ na podstawie "inżynierii odwrotnej" (ang. reverse engineering) pewnego produktu, który ze względów bezpieczeństwa miał wmontowany plastikowy potencjometr:

image.thumb.png.fb2cd405462f643ed36a0051aac829f1.png

Wygląda na to, że w swoim prototypie autor, też zastosował potencjometr z plastikową końcówką, ale nigdzie na filmie, czy w artykule, nie wspomina, że taki wybór jest konieczny, ponieważ w przeciwnym przypadku nie ma zapewnionej separacji galwanicznej i podczas awarii może dojść do porażenia prądem.

image.thumb.png.0aead442cc0b0cfd1c02d6aaab994015.png

 

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja na tym schemacie widzę jeszcze większego babola. Zauważ że kolektor z U5 jest podłączony do 12V z tego samego zasilacza więc nici z izolacji. No chyba że to są dwie opcje tego samego urządzenia 

 

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, _LM_ napisał:

Ja na tym schemacie widzę jeszcze większego babola. Zauważ że kolektor z U5 jest podłączony do 12V z tego samego zasilacza więc nici z izolacji. No chyba że to są dwie opcje tego samego urządzenia 

Tak zauważyłem.

Myślałem jak "naprawić" ten projekt. I w sumie można zastosować prostą izolowaną przetwornicę DC DC 12 V: https://www.farnell.com/datasheets/3195160.pdf

Zamiast stosować przetwornicę AC 230V -> DC 12V można zastosować  przetwornicę AC 230V -> DC 5V a do sterowania MOSFETów użyć 12V, które można uzyskać z zasilacza beztransformatorowego. Zastanawiam się czy z tym rozwiązaniem byłby jakiś problem...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 minut temu, ethanak napisał:

Jak dla mnie to jeden wielki babol - po to wymyślili optotriaki żeby mieć izolację galwaniczną.

Dlatego napisałem, że to jest największy problem - układ sugeruje, że ma izolacje a jej nie ma.
Co innego jak widzisz układ i jest oczywiste, że nie ma izolacji galwanicznej...

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym tam zastosował układ triak - optotriak i masz bez kombinacji. Co tak na szybko dowiedziałem się o "trailing edge" to to że zmienia się tylko moment załączenia triaka. Mając układ detekcji przejścia przez zero powinieneś bez problemu dać radę to oprogramować

Chociaż... czekaj triak będzie przewodził od momentu załączenia aż do przejścia przez zero sieci..... No nie to nie zadziała, więc może mosfet w mostku gretza?

Edytowano przez _LM_
głupotę napisałem
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie - uC dostaje informację o przejsciu przez zero, robi zwykłego delaja i daje krótki impuls na optotriaka. Ważne, aby zastosować optotriaka bez detekcji przejścia przez zero bo taki nie pozwala na włączenie w dowolnej chwili.

Link do komentarza
Share on other sites

No ale pytanie czy włączony triak będzie chciał się wyłączyć przed przejściem przez zero, to nie jest takie klasyczne sterowanie, dlatego napisałem edit-a 

Link do komentarza
Share on other sites

Na tym polega działanie triaka/tyrystora że się wyłącza tylko przy zaniku zasilania. A ma się nie wyłączyć wcześniej, tylko później włączyć. Zabawa z mostkiem jest dobra przy sterowaniu zwykłym tranzystorem (takie były przy sterowniku silników napędu talerzy w magnetofonach studyjnych).

Owszem, można wrzucić mosfeta w mostek i sterować pwm - tylko po co?

Link do komentarza
Share on other sites

Takie coś, trzeba dodać tylko układ sterowania i zasilania bramki.

 C7xsZPz.png

Oczywiście MOS na wyższe napięcie ten na schemacie był pierwszym pod ręką.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
20 minut temu, ethanak napisał:

Na tym polega działanie triaka/tyrystora że się wyłącza tylko przy zaniku zasilania. A ma się nie wyłączyć wcześniej, tylko później włączyć.

Ale to nazywa się "leading-edge dimmer" i ma poważny mankament jeśli chodzi o sterowanie LEDów, które ja chciałbym wysterować - GU10. Osobiście nie robiłem jeszcze eksperymentów, ale problem z takimi LEDami jest taki, że na wejściu jest bardzo duża pojemność i ładujesz ją bardzo szybko. Więc takie rozwiązanie zwykle nie działa w różny sposób:

  • w ogóle nie widać ściemniania przy małym obcinaniu sinusoidy
  • przy dużym obcinaniu sinusoidy żarówka LED zaczyna migać

Ponadto taki "leading-edge dimmer" zabija tą dużą pojemność w na wejściu tego LEDa - I dramatycznie skraca jego żywotność.

image.thumb.png.03524eb1f7b3245c55f4c98ccecfb63a.png

 

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Za to sposób trailing edge zapewne generuje sporo zakłóceń podczas wyłączenia. Ciekaw jestem czy takie ledy można zasilić napięciem stałym sieciowym 325V i takie napięcie kluczować pwm? 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.