Skocz do zawartości

Separacja galwaniczna w ściemniaczu typu "trailing edge"


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Się naprodukowałem a moich postów nie widać bo się wkleiły linki do imgura. Ja bym powalczył właśnie z MOS-em w mostku.  

dzPVUvRIIl.thumb.png.9edc44298f0cc9217288145a12f0d5bd.png

chrome_lGGsaGamLp.thumb.png.5c6aeef449ca4684104ae84c85bba061.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
31 minut temu, ethanak napisał:

Wiesz - zawsze jest możliwość wyłączenia triaka drugim triakiem.

Dzięki douczę się!

28 minut temu, ethanak napisał:

A tak w ogóle to istnieją lampki sterowane przez wifi.

To jest tak, jak się coś kupuje a potem się zastanawia co z tym zrobić.

Mamy takie lampki dla dzieci przy łóżkach - mają opcje ściemniania:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/nymane-kinkiet-lampa-do-czyt-inst-stala-antracyt-10415216/

Moja lepsza połówka zażyczyła sobie:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/nymane-oswietlenie-sufitowe-4-reflektory-antracyt-80415086/
(używa dokładnie takich samych żarówek LED jak ta którą da się ściemniać) No i zapytała się czy dorobię ściemnianie... 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

14 minut temu, ethanak napisał:

Oj, pantoflarzu 🙂 A nie możesz po prostu powiedzieć "nie"?

Mogę, ale trochę weszła mi na ambicję...

Link do komentarza
Share on other sites

Zakładając najprostszą opcję sterowania bramki z transoptorem można przetestować pełniejszy schemat. Oczywiście wpierw trochę matematyki co by od razu z dymem nie poszedł, ot choćby mos pokazany na schemacie powinien być na wyższe napięcie i prąd.

chrome_0szcRcdits.thumb.png.529fc711d93c55000e7bdae04c7d5858.png

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

No a to nie wszystko, ponieważ układ nie musi być jakoś mega szybki zamiast komplikować sterowanie bramki dodatkowymi elementami, można by wypróbować transoptora ze stosem fotowoltaicznym na wyjściu np: https://www.mouser.ch/datasheet/2/408/Toshiba_09292021_TLP190B_datasheet_en_20190617-2584292.pdf Czy tam PVI5033 lub inne.

Link do komentarza
Share on other sites

45 minut temu, _LM_ napisał:

można by wypróbować transoptora ze stosem fotowoltaicznym na wyjściu np: https://www.mouser.ch/datasheet/2/408/Toshiba_09292021_TLP190B_datasheet_en_20190617-2584292.pdf 

Rozumiem, że on potrafi dać 7V na wyjściu bez żadnego dodatkowego zasilania po stronie z wysokim napięciem... Magia...

Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie tak, niestety coś za coś  - ten układ jest dosyć wolny co może powodować straty w tranzystorze wykonawczym - trzeba by to oszacować. W sumie twoje lampki led dużego prądu nie potrzebują więc może nie być aż tak źle. 

chrome_sxwI7gFgBA.thumb.png.dbce19ce8f2eff066590b22f2de1f120.png

 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
5 godzin temu, _LM_ napisał:

ok już nie zanudzam

O nie... Twoje uwagi są zawsze bardzo cenne, ale nie zawszę mogę od razu odpisywać.

Zacząłem ogarniać temat:

  • PVI5033R cena pond 70zł brutto - troszkę zaporowo
  • APV1121SJ cena 9zł to jest OK - czas włączania (0.4ms przy pojemności obciążenia 1nF i prądzie sterującym wejście 10mA) trochę słabo pół okresu w sieci trwa 10ms. Z drugiej strony licząc od zera po 0.4ms napięcie wynosi tylko około 20V. Więc podczas otwierania nie powinien płynąć duży prąd. Zamykanie trwa krócej, bo tylko 0.1ms, ale to tutaj MOSFETy by się grzały.
  • vom1271 ma czas włączania tylko 53us, ale... przy pojemności obciążenia 0.2nF i prądzie sterującym wejście 20m - więc w sumie może wypadac podobnie jak APV1121SJ

Muszę sprawdzić jakie są pojemności bramek MOSFET i spokojnie to policzyć...

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

No niema się co kurczowo trzymać jednego rozwiązania, tak samo być może okazać się że te czasy narastania i opadania nie są krytyczne ze względu na specyfikę działania. Na pewno bez prób się nie obejdzie. A jeśli warunki nie zostaną spełnione można wrócić do układu z rysunku w częściej (tego z diodą zenera) lub w najgorszym przypadku z dodatkową przetwornicą co też proponowałeś

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
Dnia 4.02.2022 o 16:04, pmochocki napisał:

Mamy takie lampki dla dzieci przy łóżkach - mają opcje ściemniania:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/nymane-kinkiet-lampa-do-czyt-inst-stala-antracyt-10415216/

Moja lepsza połówka zażyczyła sobie:
https://www.ikea.com/pl/pl/p/nymane-oswietlenie-sufitowe-4-reflektory-antracyt-80415086/
(używa dokładnie takich samych żarówek LED jak ta którą da się ściemniać) No i zapytała się czy dorobię ściemnianie... 

Przy zamówieniu dużej lampy z czterema reflektorami, zamówiłem jeszcze jedną małą z linków powyżej, bo po czterech latach kręcenia dzieci naderwały jej "główkę".
Oczywiście rozebrałem starą lampkę, aby sprawdzić jak działa jej ściemniacz. I tu zong... ale po kolei. W środku okazało się, że jest moduł ściemniacza mniejszy od zapalniczki:

IMG_20220216_194721.thumb.jpg.f952c2a48b7cf5d09b5c40ce4b9d1b35.jpg

Po zajrzeniu do środka mamy:

IMG_20220216_195059.thumb.jpg.a08cdad6af72658a35afa593b5d948ad.jpg

Sercem układu jest triak:

IMG_20220216_195032.thumb.jpg.3173281f070e42de7f054e15b0da5484.jpg

Czyli jest to klasyczny "leading edge". Tak... przyznaje pisałem, że takie ściemniacze niekorzystnie wpływają na sterowane, żarówki LED, ale zastosowane żarówki bardzo dobrze to znoszą. Bo przez ponad 4 lata ani razu ich nie wymieniałem, a są używane codziennie. Wieczorem są rozkręcane na maxa do czytania, przez noc są przyciemnione do spania, a w dzień powinny być zgaszone, ale nie zawsze dzieci o tym pamiętają 🙂 Więc na razie wychodzę z założenia, że skracanie żywotności nas nie dotyczy.

Zastosowany triak to STMicroelectronics BTA06-600TW
image.thumb.png.758bb9ff47b43796dad48fe5af4fecd4.png
IT to  6A a prąd potrzebny do załączenia IGT =  5mA.

Teraz rodzi się pytanie dlaczego w parametrach modułu podano:
Rated Power = 60W
LED Max = 20W

Nie mogę zrozumieć skąd ta różnica. Dlaczego ten moduł miałby móc wysterować LEDy tylko do 20W?

Zacząłem analizować do jest na module oprócz triaka.

  1. bezpiecznik - tak podejrzewam, bo zmierzona rezystancja ~0Ω
  2. bezpiecznik termiczny - AUPO A3-F (2A 250V 125°C)
  3. warystor 7N511K
  4. diak
  5. mały kondensator + potencjometr 500K do sterowania 
  6. dwa kondensatory i jeden dławik skompensowany - nie znam się na tym absolutnie, ale wygląda mi to typowy układ stosowany, aby być zgodnym z EMI Class B - jakby ktoś miał jakąś dodatkową literaturę na ten temat to jestem zainteresowany.
  7. mała indukcyjność - kilka zwojów na pierścieniu ferrytowym też do eliminacji zakłóceń  

image.thumb.png.24ae9ff63d718be1b1056e1f55384732.png

Czyli układ ten oprócz kilku zabezpieczeń i filtrów nie wyróżnia się niczym szczególnym. Tradycyjny obwód ściemniacza:

image.thumb.png.c86828643e983c53760e8acdbab4fa87.png

W związku z tym, że do tych LEDów był używany najzwyklejszy ściemniacz, dziś zrobiłem kolejny eksperyment. W OBI kupiłem ściemniacz jak na zdjęciu:

IMG_20220216_132804.thumb.jpg.46661f8eb73e3c668e81d24e7c2397c8.jpg

Zastosowałem go do swojej lampy z 4x8.5W i działa wyśmienicie. 

Ale jest jedno ale: Na tym ściemniaczu też jest informacja, że:

image.thumb.png.8029b46154a10391a474997bf80bb76b.png

Nie kumam dlaczego ten ściemniacz może ściemniać tradycyjne żarówki i halogeny do 200W a LEDy tylko do 24W. Tak samo jak ściemniacz wbudowany w lampkę z IKEA'i - może ściemniać do tradycyjne żarówki do 60W, ale LEDy tylko do 20W. Czy ktoś to może rozumie?

Edytowano przez pmochocki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie ma to jakiś związek z tym że ledy maja na wejściu prostownik i kondensator, można się domyślać że im większa moc lampy ledowej tym większa jest ta pojemność na wejściu, którą przy włączeniu zasilania trzeba przeładować a to zapewne generuje spore prądy (i zakłócenia). 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.