Skocz do zawartości

Karta Dźwiękowa do raspberry pi zero


Brendy

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Czy wystarczą 2 linijki w metodzie subprocess w pythonie żeby przekonwertować wav->>MP3

wav

 
wav = 'myfile.wav'
cmd = 'lame --preset insane %s' % wav
subprocess.call(cmd, shell=True)

 

 

 

 

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

Zasada numer jeden: nigdy nie stosuj shell w subprocess!!! [1]

W poleceniu brakuje parametru outfile

Coś w stylu:

waw = 'cośtam.wav'
mp3 = 'cośtam.mp3'

subprocess.call['lame', '--preset', 'insane', waw, mp3])

Nie bardzo rozumiem skąd akurat taki preset, ale wypróbuj najpierw różne ustawienia. Lame pod tym względem naprawdę dużo potrafi

---

[1] dopóki nie będziesz wiedział dlaczego, po prostu nie stosuj. A jak już będziesz wiedział to i tak nie będziesz stosować.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Nareszcie w domu....

Ustawiłem ten pin jak zaleciłeś i działa tutaj nie ma problemów podłączyłem diodę do maliny, żeby spr czy po resecie malinki programy startują i jest ok. Tak ustawione:  Niestety tak jak się obawialiśmy telegram nie startuje dwa Boty są inicjowane w dwóch programamch i cisza. Jak usunę z autostartu program "odbiorGlosu.py" to bez problemu startuje program "PirTelegramFoto.py" dostaje powiadomienie że nastąpił reset maliny.

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Clock
Exec=/usr/bin/python3 /home/pi/PirTelegramFoto.py
Exec=/usr/bin/python3 /home/pi/odbiorGlosu.py

Sprawdziłem jeszcze czy telegram obsluguje wav. nie mam mikrofonu jeszcze, nagrałem dźwięk na kompie w formacie wav i wsyłałem na tel i odtwarza dźwięk w tel. chyba obejdzie się bez konwertowania na MP3, ale nauka się przyda ten kod co wysłałeś na pewno to przetestuje żeby mieć kolejny krok do przodu jeśli chodzi o wiedzę.

EDIT Usunąłem z drugiego kodu telegram zostawiając tylko program przycisk włącz diodę na 2s i też nie działa pierwszy program nie odpala się drugi działa włącza diodę po resecie. 

 

 

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Poszedłem jednak inną drogą. Zrobiłem wszystko w jednym programie nareszcie napisałem program była walka z bibliotekami, klasami telegram, żeby odróżnił wiadomość tekstowa od głosowej. Teraz czekam na graty, żeby podłączyć mikrofon i głośnik i dopisać resztę.

Jeszcze woziłem się żeby telegram na karcie sd maliny nadpisywał plik, a nie tworzył nowy i jest elegancko nadpisuje plik dźwiękowy jak i zdjęcia i nie robi mi bałaganu i nie zajmuje miejsca.

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Telepot 

Jeszcze dopisałem taka możliwość jak będę w danym momencie chciał nagrać obraz i dźwięk to wysyłam polecenie "/Nagrywaj" i nagrywa i wysyła na telefon. 

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tak to wygląda najpierw dźwięk potem obraz, kamera narazie mam w ciemnym miejscu dlatego teraz nic nie widać. I na komendę "Zdjęcie" wykonuje zdj i nagranie.

 

Screenshot_2022-08-01-20-09-30-777_org.telegram.messenger.jpg

Screenshot_2022-08-01-20-15-09-726_org.telegram.messenger.jpg

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Przyszedł mikrofon podłączyłem, ale cisza robiłem według instrukcji adafrutit. Dzwięk się zapisuje na karcie przerzucam na kompa i nic.  

Wrzucam takie polecenie liczba kanałow nie dostepna.

arecord -D hw:1,0 -d 5 -f cd test.wav -c 1

Recording WAVE 'tes.wav' : Signed 16 bit Little Endian, Rate 44100 Hz, Mono
arecord: set_params:1349: Channels count non available

 

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Aaaa Mam to zrobiłem komunikacje głosową w dwie strony za pomocą telegrama nareszcie 😄. Pierwsszy projekt na malinie walka do konca i sukces.

Edytowano przez Brendy
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Szkolny błąd nie podłączyłem pinu sel w celu ustalenia kanału, podłączenie do masy rozwiązało problem.

Potestowałem i fajnie działa komunikacja dwie strony mogę rozmawiać za pomocą telegrama do osoby która jest przy kamerze, tylko mogłoby być głośniej to jest jedyny minus. Nie wiem czy coś da się z tym zrobić. Jak wrzucę jakiś utwór z kompa to gra głośno, mikrofon trochę za cicho nagrywa i nagranie głosowe które wysyłam z tel na głośnik maliny też jest trochę za cicho.

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli używasz tego modułu o którym pisaliśmy do głośnika to ma on regulację głośności. Poza tym odpalałeś może alsamixer i ustawiałeś głośność?

W razie czego zaznajom się z poleceniem sox - to naprawdę dużo potrafi.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak w alsamixer ustawiłem głośność.

Tak używam ten moduł ci pisaliśmy sparkfun98357A czy ta regulacja odbywa się w programie ? Czy jeszcze coś na płytce się robi?  ustawiałem na malinie głośność na max.

 Muszę o tym poczytać jak mógłbym wykorzystać ten sox

Link do komentarza
Share on other sites

W malinie ustawiasz głośność na max (nie na overdrive), a moduł ma pin służący do regulacji wzmocnienia poprzez podłączenie go bezpośrednio lub przez rezystor 100k do masy albo Vcc - znajdź w dokumentacji pod magicznym słowem "gain".

A soxa warto znać - np. potrafi zmaksymalizować głośność. Zainteresuj się parametrem "contrast", potrafi zwiększyć subiektywną głośność mowy bez zmiany amplitudy.

I pamiętaj, że soxa możesz użyć zarówno do odtwarzania, jak i nagrywania dźwięku w różnych fornatach i z różnymi dodatkowymi efektami.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.