Skocz do zawartości

Dyskusja na temat nazewnictwa: dioda LED, żarówka LED itd.


Marooned
Wiadomość dodana przez Treker,

Pomocna odpowiedź

To nie jest związane tylko ze słownictwem typowo technicznym. Mamy też "komputer PC", "płytę DVD" lub (wybitnie nietechnicznie) "numer NIP" i "podatek VAT". Taki zwrotów jest znacznie więcej, nawet pewnie nie zdajemy sobie z tego czasami sprawy.

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Plus za nieużywanie (w przeciwieństwie do @BlackJack w komentarzu) błędnej nazwy "żarówka LED".

W takim razie co kolega kupuje w sklepie? Stwierdzenie żarówka LED, samo z siebie jasno definiuje czym jest. Jest to żarówka w której źródłem światła jest dioda lub diody LED. Nie ma tu żadnej błędnej nazwy. Nawet jeżeli przyjmiemy, że jest to technicznie nazwa kulawa, bo np. OSRAM pisze na pudełku Lampa LED, z czym też się nie zgadzam, bo lampa posiada więcej istotnych elementów i cech, a na dodatek jest całkowicie czymś innym niż tylko żarówko podobnym tworem. No chyba że kupimy sobie lampę w kształcie żarówki, takie są np. w OBI.

Nie wnikając w tematy nazewnictwa głębiej.

Moim zdaniem jeżeli używamy określeń, ogólnie przyjętych i rozpoznawalnych, nie jest to istotny błąd. Bo przecież piszemy nie dla wybranej grupy specjalistów, tylko dla grona zwykłych ludzi.

he..he..

Cytat

Żarówka ma żarnik, czyli jest lampą żarową

To jak to w końcu jest, bo się sam już pogubiłem? To w końcu żarówka jest żarówką, czy lampą? I tak oto prostym sposobem dochodzimy do masła, maślanego. Dla tego uważam, że o ile błędy nie są istotnie rażące, i nie wpływają na bezpieczeństwo dysputy nad ą,ę,ć mają, mały sens.

 

EDIT.

Przy późno porannej kawie mnie oświeciło, gdzie jest problem z tą żarówką? No panowie przecież od 1 września 2012 roku, czyli za chilę od 10 lat, żarówka w UE jest jako produkt nielegalna. Nie można jej produkować, sprzedawać, ani sprowadzać. Tak naprawdę złapaliśmy się w naszej dyskusji, na bzdetach które wymyślili sobie durni urzędnicy.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, BlackJack napisał:

lampa posiada więcej istotnych elementów i cech, a na dodatek jest całkowicie czymś innym niż tylko żarówko podobnym tworem

No właśnie lampa to jest element świecący. Lampa żarowa (zwana żarówką), lampa jarzeniowa (zwana jarzeniówką), lampa LED, lampa wyładowcza (np. metalohalogenkowa), etc. Lampę montuje się w oprawie, która może mieć "więcej istotnych elementów" jak wyłącznik, sterownik, zasilacz, etc.

No ale rozumiem, język jest płynny i teraz jak klient w sklepie prosi o "lampę", to ma na myśli "oprawę", a jak prosi o "żarówkę" to ma na myśli "lampę". Nastąpiło przesunięcie. Ot, taka przesunięta synekdocha 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Ja myślę, że zajmując się "błędnymi" formami ktoś zapomniał, że wytykając błąd warto podać prawidłową.

Jak prawidłowo powiedzieć "Dioda LED"?

BTW. "żarówka LED" to dla mnie skrócona forma "odpowiednik żarówki korzystający z LED jako źródła światła". Zresztą - tzw. "żarówki energooszczędne" to też nie żarówki.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

21 minut temu, ethanak napisał:

"żarówki energooszczędne" to też nie żarówki

Zgadza się 🙂

Ok, lecę na Woodstock, ponoć wg prognozy będzie niezła lampa! 😄

Dzięki za akademickie pogadanki. Peace!

Link do komentarza
Share on other sites

Jak będę miał jutro czas to wrzucę foto opakowania pierwszego LEDa z gwintem Edisona, który kupiłem przed 2012 rokiem i świeci do dziś, i tam na opakowaniu pisze:

Cytat

Rozświetlamy Twoją przyszłość... Energooszczędna żarówka diodowa LED

1495168432_arwkaLED.thumb.png.6aa95603f98ba7505b5a742bf6bd3050.png

Z tych 3 "żarówek" AMM już nie żyje, ogólnie szajs jakich mało.

Edytowano przez BlackJack
Link do komentarza
Share on other sites

Są, przede wszystkim z powodu o którym pisałem: nikt nie wymyślił prawidłowej (formalnie) formy.

Na tym forum mogę użyć słowa "leda" (żargon) i prawdopodobnie każdy to zrozumie i nie będzie burczał o to, że takie słowo w języku polskim nie istnieje...

A co do żarówki... jakieś 95% ludzi używa tego słowa w znaczeniu "takie coś co się gdzieś tam wkręca  i świeci".

A tak przy okazji - żarówki są wciąż produkowane, tyle że może bardziej specjalistyczne. Żarówkę 50kW widziałem, ledowego źródła światła o podobnej wydajności nie...

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, ethanak napisał:

A co do żarówki... jakieś 95% ludzi używa tego słowa w znaczeniu "takie coś co się gdzieś tam wkręca  i świeci".

 

Też mam takie odczucie, dlatego się śmiałem z tym "pisze", gdy dyskusja jest o puryzmie, a charakter nabijania się był tam podkreślony żółtym stworkiem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.