Skocz do zawartości

Lora z pasmem 868 mhz


Michal88

Pomocna odpowiedź

Ponawiam pytanie: masz czujniki kilometr od domu?

Esp-now idealnie się sprawdza w mieszkaniu (maksymalna odległość od centralki to ok. 10m przy typowych ESP12E), przy zastosowaniu porządnych anten masz szanse na jakieś ćwierć kilometra.

Zigbee jest opracowany specjalnie dla IoT, zasięg powinien wystarczyć.

LoRa nie gwarantuje dostarczenia informacji w czasie rzeczywistym.

Wybieraj.

Rozumiem, że kryterium ceny pomijasz?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Co do ceny dongle zigbee 3.0 kosztuje grosze, ale już komputer mini PC czy raspberry to już większy koszt.  Np central Satel-a to koszt trochę ponad 300zł to tyle co raspberry. A ty jak masz to zbudowane?

Edytowano przez Michal88
Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, ethanak napisał:

No to nie lora, a raczej zigbee. LoRa trochę nie do tego służy. Masz kilometr do czujnika?

no i nowe, takie fajne czujki o zasięgu nawet 2000m od Satela na nic...;)

Jeśli ktoś mieszka w małym domku to pewnie 2km zasięgu na otwartej przestrzeni niepotrzebne, a co jeśli ma hacjende, pałacyk albo zameczek?

LoRa właśnie nada się, bo wtedy w przestrzeni zabudowanej zasięg jest kilkaset metrów. Sygnał 868MHz ma lepszą przenikalność niż 2,4GHz.

13 minut temu, ethanak napisał:

LoRa nie gwarantuje dostarczenia informacji w czasie rzeczywistym.

oj raczej ma, możesz wzbudzić radio nadajnika i wysłać dane do bramki sieci natychmiast, a on przekaże dalej do systemu np. alarm.

No i end node w klasie C ma nasłuch na stałe włączony, więc cokolwiek zostanie wysłane z bramki zostanie też odebrane przez end node z minimalnym opóźnieniem.

Edytowano przez polihedron
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, ethanak napisał:

Kolega nie pisał o automatyzacji 100 ha pola tylko domu

 

 

Dnia 20.08.2022 o 15:20, Michal88 napisał:

Moja wizja jest taka żeby było w miarę tanie np lora ale dobre czujniki bezprzewodowe bo to tego od zigbee snof nie jestem za bardzo przekonany. A nawet chciałbym aby to było w miarę małe i mobilne. Dlatego chciałem do lory bo ma radio 868 mhz podłączyć lepsze czujniki np Satel-a. Ale wole coś zbudować sam niż gotowca

50 minut temu, Michal88 napisał:

Zbudować system alarmowy raczej, chciałbym zrobić to bezprzewodowo. Oraz zautomatyzować trochę dom czujnik do włączania światła itp

a kto pisze o automatyzacji 100ha? Ogrodnikiem jesteś? Lubisz przesadzać?;)

Wyraźnie też pisze, że podoba mu się LoRa bo do reszty nie jest przekonany.

Link do komentarza
Share on other sites

 

43 minuty temu, polihedron napisał:

Wyraźnie też pisze, że podoba mu się LoRa

A mi się podobają blondynki...

I najważniejsze:

Cytat

Ale wole coś zbudować sam niż gotowca

Niech wypróbuje, spróbuje, jedno - drugie - trzecie - czwarte rozwiązanie.

46 minut temu, polihedron napisał:

a kto pisze o automatyzacji 100ha? Ogrodnikiem jesteś? Lubisz przesadzać?;)

No to przecież jakiś kilometr od centralki... kto pisał o 2000m?

Owszem, można zastosować LoRa. Można zastosować syntezator mowy i modem GSM w bramce, żeby zadzwonił do właściciela że ktoś właśnie wlazł, a nawet kamerę z OpenCV żeby powiedział że to listonosz Ziutek. Można zatrudnić konsjerża albo kamerdynera... możliwości jest mnóstwo. Nie istnieje "najlepsze" rozwiązanie (szczególnie że na razie mamy ogólny koncept, a nikt nawet nie wie jakie w rzeczywistości czujniki będą zastosowane i po co).

Mamy kilka możliwości. Uważasz, że jesteś w stanie na podstawie tego co wiemy stwierdzić, że LoRa to najlepsze rozwiązanie i wszystkie inne są złe?

 

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, ethanak napisał:

Mamy kilka możliwości. Uważasz, że jesteś w stanie na podstawie tego co wiemy stwierdzić, że LoRa to najlepsze rozwiązanie i wszystkie inne są złe?

a w życiu, sam najczęściej po skończeniu projektu zmieniam podstawowe założenia. Jedynie wskazówki autora i sama treść tematu daje pewne przesłanki czego chce, a czy będzie to dla niego złe, albo dobre rozwiązanie to chyba jego rzecz, sam oceni według własnych priorytetów.

my tu sobie gadu, a im więcej wpisów tym więcej możliwości: jest już kamerka, syntezator mowy i poddani..:D

ja dodałbym od siebie autonomiczny system patrolujący z dronami, z podglądem na FPV i filtrami wizji jak z Predatora.
 

 

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, polihedron napisał:

ja dodałbym od siebie autonomiczny system patrolujący z dronami, z podglądem na FPV i filtrami wizji jak z Predatora.

I coś strzelającego do nieproszonych gości koniecznie! 🙂

6 godzin temu, Michal88 napisał:

Jak to sie komunikuje a centralą co odbiera sygnał z esp -now

Centralka to RPi połączony przez UART ze zwykłym ESP8266 (niestety wbudowany chip wi-fi w Zero nie pozwala na implementację esp-now na samym rpi, brak trybu monitor). Początkowo ESP miał służyć tylko do komunikacji po esp-now, ale okazało się po drodze że robi kilka innych rzeczy (np. obsługa klawiatury i wyświetlacza). Rpi za to robi całą logikę, steruje bezpośrednio piecem CO i zajmuje się syntezą mowy (np. odczytuje mi ładnie prognozę pogody).

Rozwiązanie z esp-now ma pewną zaletę: nody mogą komunikować się ze sobą bez pośrednictwa centralki. Mam przykładowo zestaw dwóch wyłączników. Jeden steruje oświetleniem w pokoju (dwie linie), drugi bocznym kinkietem (niestety, nie mam jak poprowadzić przewodów, takli głupi układ pokoju w przedwojennym budownictwie). Oba wyłączniki działają identycznie (dwa klawisze sterują oświetleniem głównym, trzeci kinkietem). Tu nie ma potrzeby gadania z centralką - jeden wyłącznik przekazuje drugiemu że ma coś zrobić, a dopiero ten wykonawczy przekazuje centralce informację że np. zapalił światło. W ten sposób nawet przy awarii czy wyłączeniu centralki (program na RPi nie jest jeszcze skończony więc na razie często się to zdarza) wszystkie nody działają i ładnie ze sobą gadają. Oczywiście centralka może również sterować oświetleniem jeśli jej się zechce.

Cenowo wychodzi to bardzo dobrze - taki wyłącznik z dwoma przekaźnikami, zasilaczem, ESP12E i wydrukowanymi obudowami/klawiszami to kwestia ok. 100 PLN.

Wadą jest zasięg ograniczony do mieszkania - ale gdybym potrzebował czegoś dalszego pewnie użyłbym jakiegoś zigbee (ew. pobawił się w anteny do ESP, zależy od odległości). Na razie nie mam potrzeby, kto wie co będzie w przyszłości...

Uprzedzając pytanie: żadnych domoticzy czy podobnych wynalazków, cały system pisany od zera.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Michal88 napisał:

A co z czujnikami bezprzewodowymi po esp now

Tak jak z każdymi innymi.

Przykład - termometr (zestaw trzech DS18B20). Też nie mam jak poprowadzić kabla. Cały układ to (nie licząc gniazdek) zasilacz, ESP-12E i parę elementów biernych.

Nie jestem ograniczony do jakichś gotowych czujników, jeśli coś mogę podłączyć do ESP to znaczy, że mogę to spiąć z centralką.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.