Skocz do zawartości

Studia - Mechatronika - MEiL - Robotyka


greebqmaster

Pomocna odpowiedź

Siemanko wszystkim robotykom!

Nie miałem zielonego pojęcia gdzie wsadzić ten temat, ale mam nadzieje, że to dobre miejsce.

Otóż, z racji, że wasze foum poświęcone jest Robotom pomyślałem, ze owy temat przyda się też innym osobom, które mają pewien dylemat w pójściu na studia.

W tym roku zdałem maturę i planuję wybrać się na Wydział Mechatroniki na Automatykę i Robotykę - specjalność Robotyka. Niestety, informacje do jakich dotarłem na temat tej specjalności są dość ogólnikowe.

Czy jest tu ktoś kto skończył ten kierunek, albo jest w trakcie takich studiów? Najbardziej chodzi mi o to, czy pracujecie w swoim zawodzie, bo Polska raczej nie kojarzy mi się z krajem robotów... Nie mówię tu o konstruowaniu Mechów, transformersów, czy egzoszkieletów, a o zwykłym programowaniu. Bo niestety, Automatyka, która jest bardzo pokrewna robotyce w Polsce jest dość niewdzęcznym zawodem - wiele osób kończy na Utrzymaniu Ruchu, a tego chcę jak najbardziej uniknąć.

Czy po studiach da się wyjechać od razu do pracy za granicę? Czy to jest choć w 1% możliwe? Czy na takich wydziałach działają koła naukowe, czy da się znaleźć ogarnięte praktyki?

CZĘŚĆ 2

Robotyka jest również na MEiL'u. Wydaje mi się, że kierunki są pokrewne, więc jestem tez ciekaw opinii studentów MEiL'u, o ile tacy tu są :c Jest tam taka super ciekawa specjalizacja - Biorobotyka - co o tym myslicie? Bioprotezy, naprawa i projektowanie robotów medycznych też fajna sprawa, ale nic o tym nie znalazłem, kompletnie nic...

Dzięki za jakąkolwiek odpowiedź i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem "po" MELu, po robotyce. Z tego co wiem, to biorobotyka ostatnio w ogóle nie rusza, z mało chętnych (na robotyce jest około 20 osób na roku). Nie wiem jak jest na innych wydziałach (robotyka jest też na EiTI). Dużo dobrego nie mam do powiedzenia, właściwie wręcz przeciwnie...

Co do pracy do nie umiem nic powiedzieć, MEL skończyłem niedawno, a jeszcze jadę na rok Erasmusa.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze nie wiem 🙂, myślałem może o doktoracie, albo pracy za granicą jak coś w czasie tego roku namierzę.

Wracając do studiów, nie mam dobrego zdania o MELu, ale mam ogólnie kiepskie zdanie o naszym szkolnictwie. To co mogę Ci powiedzieć to to, że wszędzie jest podobnie. Na MELu na pewno dość dobrze uczą mechaniki, kinematyki i dynamiki manipulatorów, programów do rysunku 3D. Robotów mobilnych nie ma prawie w ogóle, programowanie tylko teoretyczne (bez testów na rzeczywistym układzie), ale podobno się to powoli zmienia... Wiem też, że jeszcze niedawno studenci MELu byli bardzo chętnie przyjmowani np. do PIAPu, teraz podobno lepsi są ci po Mechatronice. Sporo zależy od tego czego oczekujesz po studiach, za dużo by pisać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Na pewno jest kupa ludzi którzy by chceli wysłuchać co masz do powiedzenia!!!!

Bo to jest, kurczę, straszny dylemat. Albo Meil Albo mchtr. Meil kończy 10-20% studentów, jest trudno, a o mchtr takich rzeczy nie słyszałem.

A praktyki to mało jest na studiach zawsze ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Nie przesadzajmy, z tego co ja wiem to wydział kończy ponad 60% 🙂, ale trzeba pamiętać, że główne kierunki na MELu to Energetyka i Lotnictwo. Na Robotyce jest około 20 osób/rok, na Mechanice ~10. Ogólnie na pierwszy rok przyjmowanych jest coś około 300 studentów, na drugi przechodzi ponad 200 i większość kończy.

Nie wiem do końca czemu, ale jednak MEL ma opinię dość elitarnego wydziału, więc może dlatego warto go wybrać zamiast Mechatroniki, jak wspomniałem jest też robotyka na EiTI, wydział też niezły. Tu się trochę bardziej orientuję, i jest tu spora różnica, tak jak u nas nie ma elektroniki tak na EiTI brak mechaniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Problem polega na tym, że na MEiL'u jest tylko robotyka, nie ma automy, a to nie jest dokłądnie to samo. Wiesz może, czy po robotyce da się pracować w np. ur i innych pokrewnych dziedzinach, którymi zajmują się automatycy?

Link do komentarza
Share on other sites

No jak to nie ma automatyki, toż kierunek nazywa się Automatyka i Robotyka, później masz specjalizację Robotyka. Z automy masz co najmniej 4 przedmioty o nazwie PAS X (podstawy automatyki i sterowania, X- od 1 do 4) w tym jeden to laborki. Trochę tego jest.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Najsensowniejsza robotyka jest imo na Elce (WEiTI). Nie jest to kierunek, idzie się na informatykę i potem po prostu trzeba dobrać specjalizację i przedmioty tak, żeby zahaczać o robotykę. Jeśli ktoś się chce na prawdę w to wkręcić, to trzeba pewnie wkręcić się do tego ich koła robotyków, bodajże Bionik się nazywa. Sam nie należę, ale z tego co widzę to oni robią tam na prawdę fajne rzeczy (zero głupot teoretycznych, tylko prawdziwe roboty). Zajmuje się tym spora ekipa całkiem młodych gości (być może nawet czasem udzielają się na tym forum , 🙂 ) i można u nich np. ciekawą inżynierkę napisać. Wadą na pewno jest to, że w czasie studiów "właściwych" robotyki nie ma zbyt wiele, więc można się spełnić robotycznie, ale raczej po godzinach. No, i jeszcze taki mankament, że może być ciężko się dostać, i same studia też bywają ciężkie jak cholera:)

Link do komentarza
Share on other sites

Wiecie, bo chodzi mi o to, że jak czytam oferty pracy to zawsze jest "Dla osób o specjalizacji mechanik - elektryk - automatyk", a robotyka wcale nie odbiega bardzo od automatyki... A wolałbym więcej ogarniać programowania robotów itp, co jak sama nazwa wskazuje powinno być w większej części na robotyce czy automie.

Ale widać, że dupa i trzeba będzie wybrać automatykę, bo Polska gardzi inteligencją :X

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz ogarniać więcej programowania robotów to chyba bardziej będzie Ci pasować robotyka na informatyce:) A z pracą w robotyce to powiedzmy sobie szczerze - czy ktokolwiek z was wyobraża sobie żeby w pracy lutować sobie robociki linefollowery czy inne jeżdżące, czasem całkiem fajne, ale jednak zabaweczki? W przemyśle można trafić pewnie co najwyżej na programowanie robotycznych ramion pracujących przy liniach produkcyjnych - jak dla mnie średnio ciekawa opcja. Te roboty z artykułów, które co jakiś czas wrzuca Treker to głównie wytwory japońskich korporacji, które mogą sporo kasy przeznaczyć na takie "badania".

Jeśli w sprawie pracy w robotyce się mylę, to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu:)

I wracając jeszcze do studiów - od jakiegoś czasu mówi się na wydziale (w sensie na WEiTI) o otworzeniu nowego kierunku, właśnie Automatyka i Robotyka. Nie wiem na ile to tylko plotki, ale coś takiego słyszałem już parę razy.

Link do komentarza
Share on other sites

Studiuję na wydziale mechatroniki, przepraszam jeżeli powtórzę kogoś wypowiedź, ale nie chce mi się wszystkiego czytać.

Jeżeli chcesz iść na mchtr to musisz być dobry z matmy, bardzo dobry. Ja przeceniłem swoje możliwości, przez co mam spore zaległości. No i pierwszy rok zdecydowanie nie jest łatwy, trzeba się bardzo przykładać. Co do wyboru specjalności, nie wiem czy już się zorientowałeś, ale na AiR bardzo trudno się dostać, trzeba mieć niestety komplet punktów ECTS. Ja przyszedłem tu z nastawieniem na AiR, teraz się nie dostałem i jestem w kropce.

Idąc dalej, na pierwszych dwóch latach jest mnóstwo przedmiotów bezsensownych, nudnych i zupełnie nie przydatnych. Mimo swojego zainteresowania tą dziedziną, trudno mi się tu odnaleźć, sposób prowadzenia zajęć z mojego punktu widzenia pozostawia wiele do życzenia. Praca podobno jest po wszystkim, ale chyba niewiele się umie po niektórych specjalnościach.

Patrząc na swój wybór studiów z perspektywy czasu, myślę że lepiej pójść na kierunek mniej ogólnikowy. Żałuję, że nie wybrałem informatyki, bądź air jako kierunek, a nie jedynie 1,5 roczną specjalność.

Jakbyś miał pytania, pisz na PW.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieję, że wybaczycie mi odkopanie tego tematu, ale stoję teraz przed podobnym dylematem, co jego autor.

W tym roku będę zdawał maturę (rozszerzona matematyka, fizyka i j. angielski) i próbował dostać się na studia. Interesuje mnie kierunek automatyka i robotyka na Politechnice Warszawskiej. Zastanawiam się nad wyborem wydziału.

Słyszałem wiele dobrych opinii o wydziale MEiL. Wiem, że jest bardzo trudno dostać się tam na AiR, ale będę próbował. Mam tylko pytanie (może głupie?), na które nie znalazłem odpowiedzi w internecie. To znaczy, czy na AiR na tym wydziale są przedmioty związane z lotnictwem/kosmonautyką, czy jest to kierunek tak samo "ogólny" jak na innych wydziałach?

Chodzi mi o to, że chciałbym na studiach zdobyć możliwie najwięcej "najlepszej" wiedzy, ale niekoniecznie związanej z lotnictwem.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma oficjalnej i subiektywnej wiedzy na temat "najlepsza" wiedza. To po pierwsze. Po drugie, nie jestem na MEiL'u, jest to wydział MECHANICZNY, dlatego będziesz miał tam Automatykę i Robotykę bardziej pod kątem mechanicznym.

Masz jeszcze dwa wybory (jeśli chodzi o PW) elektroniczny oraz MCHTR. Wbrew pozorom, wydział ma znaczenie, ponieważ AiR będzie w jakiś sposób ukierunkowana, dlatego będziesz miał przedmioty bardziej lub mniej związane z profilem wydziału.

Najbardziej subiektywnie: na uczelni i tak nie nauczą Cię za wiele, więc tak na prawdę wydział nie ma znaczenia. Znaczenie ma Twoje zaangażowanie i działalność poza tą "obowiązkową", ale to już tylko moje zdanie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.