Skocz do zawartości

Robot Line Follower losowo wyłącza się


morteusz

Pomocna odpowiedź

Robot który zbudowałem na sobotnie zawody okazało się że w losowych momentach na trasie przestaje jechać. Zatrzymuje się na kilka sekund i czasem rusza znowu a czasem słychać tylko pyknięcie, robot minimalnie drgnie i dalej się zawiesza. Podczas tych zawieszeń diody rx, tx i wbudowana przestają migać, świeci się dioda ON oraz diody sygnalizujące prawidłowy przepływ prądu w 2 miejscach na 2 płytkach. Zwykle pomaga reset ale muszę rozwiązać problem jak najszybciej bo zawody są już w tą sobotę a muszę jeszcze przeprowadzić testy.


Więcej o robocie:
Typowa konstrukcja z dwoma kołami z tyłu i platformą z 8 czujnikami z przodu
Silniki to polulu hp micro z przekładnią file:///C:/Users/Admin/Downloads/Photo-1.jpeg1:10
Zasilane akumulatorem lipo 500mah 11,1V po stabilizatorze na 6V
Użyty jest sterownik silników 2-kanałowy sparkfun
Algorytm to zwykły PID (po odkryciu problemu zredukowany do samego P i sprawdzony, problem raczej nie leży po stronie programu)

Photo-1.thumb.jpg.4fc425d92c36056da4baeb9f8d665417.jpg

 

Sprawdziłem:
po podpięciu przez kabel (bez akumulatora) - działa
gdy koła są w powietrzu- działa
gdy zablokuję koła- działa
gdy zablokuję koła i przyłożę do podłoża czujniki- nie działa

PS
testy powyżej są dla bardzo niskiej prędkości, około 25% maksymalnej prędkości silników. Po zwiększeniu zadanej prędkości silniki kompletnie odmawiają współpracy.

Edytowano przez morteusz
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz dochodzę do wniosku że arduino zwyczajnie resetuje się z powodu zbyt niskiego natężenia prądu. Obliczyłem pobory prądu i wygląda to tak: arduino pobiera prądu bardzo mało bo posługuje się natężeniem zaledwie 40mA silniki ciągną maksymalnie po 1600mA. Stały prąd rozładowania wynosi 10A zatem mam jeszcze blisko 6A w zapasie. Jest jeszcze mały szkopuł. prąd z akumulatora przeprowadzam przez stabilizator oraz 2 kondensatory ceramiczne o pojemności 104nf. Konstrukcji ja nie robiłem i dobrze bo nawet nie wiem do czego takie kondensatory służą ale mam przeczucie że mogą być nie bez znaczenia. Jeżeli ktoś ogarnia elektronikę to poproszę o objaśnienie czy to ma wpływ na natężenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pokazujesz niczego, a oczekujesz rady. Jak coś Ci doradzić. Sam piszesz, że

10 godzin temu, morteusz napisał:

gdy zablokuję koła i przyłożę do podłoża czujniki- nie działa

To by sugerowało jednak błąd w programie. Przyjrzyj się na spokojnie programowi.

Link do komentarza
Share on other sites

@morteusz zacznij od dodania na początku funkcji setup jakieś długiej sekwencji migania diodą. Wtedy po każdym starcie programu (resecie) będziesz mógł to łatwo wychwycić. Wykonaj od nowa testy i daj znać, czy układ się faktycznie resetuje, czy gdzieś się zawiesza.

Jeśli program działa przy zablokowanych kołach w powietrzu to nie ma podstaw, aby nie działał, gdy czujniki są na trasie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 godzin temu, Belferek napisał:

Nie pokazujesz niczego, a oczekujesz rady. Jak coś Ci doradzić. Sam piszesz, że

To by sugerowało jednak błąd w programie. Przyjrzyj się na spokojnie programowi.

Też tak myślałem ale doszedłem do wniosku że gdy przyłożyłem czujniki do lini to robot zaczął skręcać czyli nadał większą prędkość jednemu z silników co poskutkowało większym poborem prądu i w efekcie resetem

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, morteusz napisał:

Jestem pewien że w programie nie ma błędu

MS też jest pewien, że jego produkty są wolne od błędów i nawet pobiera za nie opłaty :-).

21 godzin temu, morteusz napisał:

gdy zablokuję koła- działa

Nie wiem jak inni sądzą ale to w tym momencie, kiedy zablokowane są wały silników pobierają one najwięcej prądu. Coś te swoje testy chyba nie tak przeprowadziłeś.

Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, morteusz napisał:

Jestem pewien że w programie nie ma błędu

Mam nadzieję, że ostatecznie udało Ci się rozwiązać ten problem tuż przed zawodami. Daj później znać jak poszło i gdzie był błąd. Niestety udzielenie konkretnej pomocy bez wglądu w schemat i program jest praktycznie niemożliwe.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

 

Dnia 24.11.2022 o 22:43, morteusz napisał:

Zasilane akumulatorem lipo 500mah 11,1V po stabilizatorze na 6V

Tak jak sądziłem problemem było natężenie które było zbyt niskie za sprawą stabilizatora który sprowadzał je do 1.5A przy poborze maksymalnym prawie 4A. Odkryłem to późnym wieczorem przed zawodami. Rano kupiłem przetwornicę która okazała się chińskim badziewiem z zimnymi lutami więc zmuszeni byliśmy trochę pokombinować i w końcu z akumulatora 11V pociągnęliśmy przez balanser prąd tylko z 2 celi czyli uzyskaliśmy akceptowalne dla silników 7V. Robot zaczął ładnie płynnie działać. To prowizoryczne rozwiązanie chyba nie było dobre dla żywotności akumulatora bo na godzinę przed planowanym przejazdem robota się zepsuł. Szybko podmieniłem go na inny awaryjny który zabrałem na właśnie taką okazję. Niestety mowa o akumulatorze ciężkim i wielkim raczej nie stworzonym do takiego celu. tak ciężki akumulator zmienił parametry robota i trzeba było go przeprogramować. W trakcie programowania coś zaczęło się dziać z płytką i nie dało się wgrać programu na nią. Tak więc z mocno niedopracowanym programem puściliśmy naszego robota na trasę. Odpalił się, coś pomigało, i poszedł dym 🙂. Nie udało się przejechać trasy mimo że robot zanim poszła bateria był do tego zdolny.😥 W całej tej sytuacji wielkie dzięki dla studentów z Wrocławia którzy starali się pomóc oraz dawali różne rady co do konstrukcji i programu na przyszłość. 😊

Edytowano przez morteusz
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, morteusz napisał:

Tak więc z mocno niedopracowanym programem puściliśmy naszego robota na trasę. Odpalił się, coś pomigało, i poszedł dym 🙂.

Zdarza się, też miewałem takie przygody 😉 Mam nadzieję, że kolejnym razem uda się rozwiązać problem przed startem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.