Skocz do zawartości

Jak najlepiej zasilić 5m prądożernej taśmy led?


morteusz

Pomocna odpowiedź

Zakupiłem pod wpływem chwili 5 metrów adresowalnych ledów rgb w dosyć okazyjnej cenie na olx. Dopiero teraz zorientowałem się że nie bardzo wiem jak coś takiego zasilić. Diody biorą 18W na metr, łącznie 90W, i 5V. Patrzę na zasilacze w domu ale oczywiście zasilacza na 20 amperów pod ręką nie mam. Patrzę po internecie i okazuje się że nie jest to tania rzecz i kosztuje prawie 3 razy więcej niż dałem z same diody. Absolutnie wydawanie 200 zł na zasilacz mi się nie uśmiecha więc zastanawiam się czy jest jakieś inne rozwiązanie. Nie dałoby się podłączyć tego na przykład kilkoma zasilaczami albo może ryzykować z mniej wydajnym? Da się zrobić wszystko, ale w jakiej cenie? Nie chciałbym przepłacić.

*diody zamierzam zaprogramować przy pomocy esp albo arduino

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze jest opcja, żeby one migały, a nie świeciły ciągłym światłem, w kodzie będziesz to robił. Można zasilać nieco niższym napięciem, ale to i tak duża moc będzie no i trzeba i tak mieć dużą moc przy np 4,5 V. Jeśli te wartości są prawidłowe, to pewnie to maksymalna moc, dla RGB 0xFFFFFF. Realnie może być mniejsza. Zawsze jeśli masz zasilacz komputerowy gdzieś niepotrzebny... Problemem też może być dystrybucja zasilania. Dobrze by podłączać się z (+) i (-) co kilkadziesiąt centymetrów, bo mogą przygasać im dalej od zasilania, gdyby zasilić tylko na początku. Kilka zasilaczy równolegle powinno zadziałać (choć to idealne nie będzie - jakieś prądy różnicowe, bo zawsze różne napięcie), ba nawet szeregowo łączyłem , żeby ruter po PoE zasilać daleko-daleko.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pamiętaj też o dublowaniu szyny zasilania grubszymi przewodami 20A na wejściu takiej taśmy to już pięknie będzie grzało. Zaś z powodu spadku napięcia im dalej tym diody będą miały inną barwę. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, farmaceuta napisał:

zasilacz z kompa to też jakaś opcja jesli się go ma pod ręką...

ledy chcę zamontować na biurku więc w zasadzie mogę skorzystać z zasilania komputera, chyba posprawdzam jak to dokładnie wygląda. W zasadzie to na płycie głównej mam nawet specjalne piny pod wpięcie taśmy argb no ale przecież nie chcę sobie psuć zabawy z programowaniem, zależy mi tylko na zasilaniu. Kwestia co tam jest na tych pinach...

Link do komentarza
Share on other sites

Testuj całą taśmę nawet zapalając kilkanaście diód na zwykłym zasilaczu 5 V od telefonu. Od biedy jak te diody będą gonić w lewo i prawo to i jeden 5 V /2 A wystarczy. Możesz mierzyć ile ciągnie na maksa wszystkie składowe, jakaś typowa animacja, próbować z tym PWM. 90 W to oczy wypali szczególnie po ciemku.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

@morteusz warto też sprawdzić jaki jest pobór w praktyce. Dane z dokumentacji dotyczą pewnie świecenia pełną mocą i wszystkimi kolorami. Jeśli ograniczysz jasność i liczbę kolorów poszczególnych diod to zapotrzebowanie na prąd będzie znacznie niższe. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomocne odpowiedzi. Nie wiem czy jest sens brnąć w aż taką oszczędność ale widzę na olx że mało kto sprzedaje takie zasilacze o tak wysokim natężeniu wyjściowym, kupuje pewnie też, ale widzę że sporo osób sprzedaje za bezcen zasilacze komputerowe albo całe zepsute komputery które na wyjściu zdaje się że też mają między innymi 5V i 20 kilka amperów. Czy coś takiego ma sens? Aż tak semicić nie będę ale zawsze jak uda się taniej i jeszcze wykorzystać niejako z odzysku to nie pogardzę.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, morteusz napisał:

albo całe zepsute komputery które na wyjściu zdaje się że też mają między innymi 5V i 20 kilka amperów

@morteusz a jak trafisz na taki "zepsuty komputer" w którym jest "zepsuty" zasilacz ?

Zerknij na zasilacze na Alledrogo ( co już wcześniej sugerował Ci kolega @ethanak ). Masz np. dedykowany do LED-ów https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-impulsowy-5v-20a-100w-do-tasm-s-100-5-12258984369 lub jeśli chcesz iść w zasilacz komputerowy to np. https://allegro.pl/oferta/600w-mocny-ankermann-3-3v-40a-5v-40a-12v-20a-12633406951 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy jakim mikroprocesorem dysponujesz, jak dobrze potrafisz implementować algorytmy sterowania? AVR raczej odpada, najlepiej jakiś proc z DMA i SPI.

Należy sobie zdać sprawę, że tak naprawdę nigdy nie wysterujesz wszystkich diod naraz na 100% mocy, w normalnym układzie. Wynikają już z tego dwa istotne fakty.

1. nie potrzebujesz zasilacza o maksymalnej wydajności 20A. Mniemam że z dobrym algorytmem sterowania wystarczy w zupełności 5A lub nawet 3A.

2. mając słabszy zasilacz, ale dobrej klasy dla LEDów z ogranicznikiem prądowym, nawet jak wysterujesz przypadkiem wszystkie diody, to nie puścisz po taśmie zbyt dużego prądu MAX.

Algorytm?

Ja bym podzielił taśmę na 5 części (bloków) po metr (3,6A MAX), w danej chwili np. 10-15ms świeci tylko 1m, reszta jest wygaszona. Pozostaje kwestia, jak szybko da się to przełączać? Ogólnie do zrobienia, ale może wymagać pewnej wirtuozji programowania, i szybkiego procesora np. STM32. No i pewnie nie obejdzie się bez pewnych kompromisów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.