Skocz do zawartości

Silnik krokowy- generowanie prądu


Mikosz

Pomocna odpowiedź

Pytanie żółtodzioba: czy prąd generowany poprzez kręcenie wałkiem silnika krokowego może spalić sterownik do którego jest podłączony? Mam taki zestaw:

sterownik i silnik. I podczas kręcenia podłączonym, nienapędzanym silnikiem zapalają się diody kontrolne w sterowniku- czy to jest ok? 

W projekcie który realizuję będzie mogło zdarzyć się tak, że obrót wału silnika będzie wymuszany przez układ (nakrętka na śrubie z gwintem niesamohamownym będzie powracała do pozycji zero dzięki sprężynie- stąd wymuszony ruch wałka). I nurtuje mnie, czy w taki sposób nie uszkodzę sterownika. Na YT właściciel jakiejś drukarki Prusa ostrzegał przed szybkim przemieszczaniem stołu, bo można właśnie coś usmażyć.

Proszę o pomoc doświadczonych elektroników 😅

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Mikosz napisał:

Na YT właściciel jakiejś drukarki Prusa ostrzegał przed szybkim przemieszczaniem stołu, bo można właśnie coś usmażyć.

W Prusie można usmażyć sobie wyświetlacz 😄 

W silniku podczas kręcenia wałem indukuje się prąd, który potem przekłada się na napięcie. Jeżeli wał będzie się kręcił dostatecznie szybko to napięcie będzie na tyle wysokie, że może uszkodzić jakiś element układu, stąd zaleca się, by zasilanie silników było niezależne od zasilania reszty układu. W drukarkach jest jeden zasilacz, więc separacja galwaniczna uzyskana z transformatora zasilacza nie daje dostatecznych rezultatów i trzeba się wspomagać zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi.

Ogólnie sterownik raczej powinien przeżyć, ale resztę elektroniki bym zabezpieczył diodami Zenera i powinno być do zaakceptowania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Ogólnie sterownik raczej powinien przeżyć, ale resztę elektroniki bym zabezpieczył diodami Zenera i powinno być do zaakceptowania

Diody zastosuje jak najbardziej tylko nurtuje mnie mocno czy sterownik przeżyje większe wymuszone przyspieszenia silnika. Teoretycznie w 99% to nie będą duże prędkości obrotowe, gdyż program mam napisany tak, że silnik wraca w pozycję zero będąc wysterowanym i sprężyna kompensuje tylko ewentualnie pogubione kroki, ale może zdarzyć się, że zostanie odcięte zasilanie w momencie gdy silnik napina sprężynę i wtedy może być zonk...

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, Mikosz napisał:

Diody zastosuje jak najbardziej tylko nurtuje mnie mocno czy sterownik przeżyje większe wymuszone przyspieszenia silnika. Teoretycznie w 99% to nie będą duże prędkości obrotowe, gdyż program mam napisany tak, że silnik wraca w pozycję zero będąc wysterowanym i sprężyna kompensuje tylko ewentualnie pogubione kroki, ale może zdarzyć się, że zostanie odcięte zasilanie w momencie gdy silnik napina sprężynę i wtedy może być zonk...

Dość dużo kręciłem silnikiem bez zasilania sterowników i jeszcze żaden nie padł od tego... (Jak już to zwykle zwarcie linii 12V z linią logiczną 5 lub 3.3V) Tylko używałem stepsticków, nie wiem jak TB6600 zadziała, ale raczej w podobny sposób.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

 Tylko używałem stepsticków, nie wiem jak TB6600 zadziała, ale raczej w podobny sposób.

Ja używałem tego stera (oryginalnego Toshiba, a nie te pseudo 6600) i ster okazał się mocny...zwarcia zasilania, zwarcia między fazowe, a nawet wytrzymał zwarcie logiki do zasilania...zabezpieczenia zadziałały 👍 co nie znaczy że tak powinno się robić i zawsze przeżyje 😜 ale raczej nie zaleca się szybkiego kręcenia silnikami bo napięcie może być na tyle wysokie że uszkodzi coś

Edytowano przez farmaceuta
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, farmaceuta napisał:

ale raczej nie zaleca się szybkiego kręcenia silnikami bo napięcie może być na tyle wysokie że uszkodzi coś

Intuicja tak też mi podpowiada, no ale nie mam pomysłu na jakiekolwiek zabezpieczenie przed tym jednym przypadkiem... A zgodnie z prawem Murphiego wydarzy się to na pewno. Oczywiście będzie prototyp, testy itd. ale wolałbym nie palić krzemu niepotrzebnie.

14 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Tylko używałem stepsticków

W ogóle tb6600 w moim przypadku to chyba przerost formy nad treścią 🤔 

Jaki układ poleciłbyś do tego silniczka? Cena ma mniejsze znaczenie, ważniejsza jest jakość i niezawodność. 

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, Mikosz napisał:

Jaki układ poleciłbyś do tego silniczka? Cena ma mniejsze znaczenie, ważniejsza jest jakość i niezawodność. 

https://hobby-store.pl/sterownik-silnika-krokowego/sterownik-silnika-krokowego-tmc2209-v31-stepstick.html

Ja używam zwykle takich, od biedy A4988 jak mi TMC wyjdą 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

a4988   

tmc

Skąd się biorą takie rozbieżności cen? Sklep ten sam (czyli narzut prawdopodobnie też taki sam), parametry zbliżone a cena x3  🤔  Czy ten droższy jest warty swojej ceny ze względu na użyty krzem, czy to tylko polityka cenowa firmy?

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Mikosz napisał:

Skąd się biorą takie rozbieżności cen? Sklep ten sam (czyli narzut prawdopodobnie też taki sam), parametry zbliżone a cena x3  🤔  Czy ten droższy jest warty swojej ceny ze względu na użyty krzem, czy to tylko polityka cenowa firmy?

Jest warty swojej ceny ze względu na to, że jest znacznie bardziej cichy... Przy 4988 po 5 minutach uszy bolą 😄 No i ma dokładniejsze pozycjonowanie ze względu na większy microstepping 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

Jest warty swojej ceny ze względu na to, że jest znacznie bardziej cichy... Przy 4988 po 5 minutach uszy bolą 😄

@H1M4W4R1 tylko, że tutaj ceny są odwrotne - 4988 jest droższy 😉 

@Mikosz moduły pochodzą od różnych producentów. Moduł z 4988, który wskazałeś pochodzi o POLOLU - producenta z USA, który robi ciekawe i dobre jakościowo moduły, ale nie są one najtańsze. Sam fakt projektowania i produkcji w USA już podnosi cenę względem innych producentów. Tutaj masz np. dużo tańsze moduły z tym sterownikiem: https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-krokowych/2964-sterownik-silnika-krokowego-a4988-reprap-zielony-5904422331351.html

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.