Skocz do zawartości

Projektowanie PCB - jak zacząć?


Janek2010

Pomocna odpowiedź

7 minut temu, Janek2010 napisał:

Dopiero zaczynam swoją przygodę z elektroniką i mam pytanie jak zaprojektować swoje pcb. 

To bardzo długi i zawiły temat... Nie polecam od tego zaczynać... no ale...

  1. Potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania - początkujący najczęściej korzystają z EasyEDA lub z KiCad'a, profesjonaliści z Altium Designer. Na początek polecam ten pierwszy, gdyż ma wbudowaną bazę komponentów i nie trzeba szukać plików w sieci / tworzyć własnych.
  2. PhilsLab ma sporo poradników z projektowania, aczkolwiek są w dość nietypowej formie...
  3. Możesz też poszukać ogólnych tutoriali. Im więcej pooglądasz tym łatwiej się połapiesz.

Tylko uważaj, bo przy projektowaniu PCB trzeba zwracać uwagę na wiele rzeczy... Sporo z nich wskazuje "DRC", ale drugi worek to rzeczy, których trzeba pilnować ręcznie, a nie wiem jaką płytkę chcesz projektować...

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

- zaczynałem od EAGLE ale po poznaniu EasyEDA , polecam tylko EasyEDA.

- coś się lubi lub nie.

Edytowano przez 99teki
Link do komentarza
Share on other sites

Najczęściej poleca się to, co lubi się samemu 😉 W przypadku takich programów i tak warto sprawdzić różne dostępne rozwiązania. Jak @Janek2010 zdecyduje się na projektowanie swoich pierwszych układów to przynajmniej będzie miał do wyboru kilka możliwości. Nikt nikogo nie zmusza do korzystania z jednego programu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

do płytek PCB z największymi układami w obudowach LQFP144 polecam "EasyEDA" - głównie ze względu na łatwość tworzenia własnych elementów bibliotecznych, oraz bardzo dużo istniejących gotowych elementów bibliotecznych. Do płytek "High Speed" PCB (czasy narastania sygnałów mniejsze niż 5 ns) i zawierających układy w obudowach BGA (np BGA256 i większe) polecam "Altium Designer" (Altium Designer zawiera narzędzia, które trudno znaleźć u konkurencji  i dla mnie jest "the best").

Poniżej zdjęcie dwóch płytek PCB (6-cio warstwowych) zawierających układy FPGA w obudowach LQFP100 i LQFP144 (większa płytka) zaprojektowanych w "EasyEDA" i wykonanych w firmie "JLCPCB" (bezpośrednio z programu EasyEDA można wygenerować zamówienie na wykonanie i montaż płytek PCB).


PCB_ExampleGowin.thumb.jpg.a29cf008e7385763b21de0164e55559c.jpg

Tutaj PCB dla tej mniejszej płytki (w pdf):

PCB__Gowin__FPGA_2023-03-17.pdf

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, ethanak napisał:

A czemu nie Eagle? 

Cześć @ethanak,

ja zaczynałem od "Eagle" ale po poznaniu "EAsyEDA" zdecydowanie wole ten drugi - głównie ze wzglądu na łatwość tworzenia własnych elementów bibliotecznych (symboli i footprint'ów). Do zawansowanych projektów PCB (np. z bardzo szybkimi sygnałami różnicowymi i elementami dla których długość ścieżek i impedancja ma znaczenie) oraz w obudowach BGA (większych niż BGA 64) polecam "Altium Designer".

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W EasyEDA przeszkadza mi interfejs: siedzę praktycznie z nosem w monitorze, Eagle ma wszyskie ważne kontrolki obok siebie, a EasyEDA rozwalone na całą szerokość ekranu. Dla mnie to męczące, ale dla kogoś z w miarę normalnym wzrokiem nie powinno stanowić problemu.

Niby drobiazg... ale przeszadza.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.