Skocz do zawartości

Aktualizacja Windows 10 do Windows 11


Treker

Pomocna odpowiedź

Coraz więcej osób staje przed dylematem czy aktualizować swoje komputery do Windows 11. Przyznam, że monit o takiej aktualizacji też już od dość dawna odkładam. Ma ktoś z Was jakieś własne obserwacje o tej aktualizacji, którymi warto się podzielić? Pytam głównie pod kątem oprogramowania, które jest specyficzne dla osób zajmujących się elektroniką i DIY. Jakieś problemy z CAD-ami, albo Arduino lub CubeIDE? Ktoś, coś? Czy można bezpiecznie aktualizować? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino nie używam, ale wszystko inne śmiga bez zająknięcia: cube ide, fusion360, b4a b4j, cura slicer i eclipse to są główne programy których używam. Tyle że robiłem aktualizacje z win7 do 11 ale to chyba bez znaczenia. No i komp już też nie pierwszej młodości 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@matsobdev pewnie, kopia jest ważna. Bardziej chodzi mi tutaj o sytuację, gdzie po dwóch tygodniach orientuje się, że jakiś jeden program nie działa. Żal wtedy przywracać dane dla jednego programu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Xilinxowe ISE (do FPGA) nie chce mi działać na Windowsie 11. Nie pamiętam już co jest dokładnie problemem, ale kilka miesięcy temu szukałem rozwiązania i niestety nie znalazłem.
Na Windowsie 10 też nie chciało działać od początku (bezpośrednio po instalacji), ale po zastosowaniu jakichś „sztuczek" z internetu udało się uruchomić.

To środowisko jest przestarzałe, ale na nim opiera się kurs Forbota, dlatego o tym wspominam.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, piotr96 napisał:

Xilinxowe ISE (do FPGA) nie chce mi działać na Windowsie 11. Nie pamiętam już co jest dokładnie problemem, ale kilka miesięcy temu szukałem rozwiązania i niestety nie znalazłem.
Na Windowsie 10 też nie chciało działać od początku (bezpośrednio po instalacji), ale po zastosowaniu jakichś „sztuczek" z internetu udało się uruchomić.

To środowisko jest przestarzałe, ale na nim opiera się kurs Forbota, dlatego o tym wspominam.

Cześć @piotr96,

rozwiązaniem jest pobranie ze strony Xilinx'a (teraz AMD) wersji ISE 14.7 na maszynie virtualnej (Virtualbox) - ona działa prawidłowo dla Windows10 i 11.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja przez chwilę używałem 11, ale problem pojawił się z ArduinoIDE. Za nic program nie chciał się wgrać. Cała reszta śmigała, ale niestety nie udało się rozwiązać problemu i wróciłem na 10. Z tego co rozmawiałem z ludźmi na ten temat to raczej byli sceptycznie nastawieni do 11

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja cale życie na takie dylematy odpowiadam sobie prostym pytaniem.

Czy programy z których korzystam potrzebują do stabilnego działania nowego Windowsa? Oraz ile czasu i pracy stracę, jak coś ważnego nie będzie mi działać pod nowa windą?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

"Zaryzykowałem" aktualizację - poszło, szybko i bezproblemowo. Na razie nie widzę żadnych problemów. Dam znać, jeśli coś się zmieni 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Apropo nowych Windowsów.

Ciekawy Artykulik.

https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/programy/co-dalej-z-windows-12-czy-microsoft-zszokuje-wymaganiami-sprzetowymi/88kqjxj

Tak od kilku lat, kolejne Windowsy wzmagają u mnie dylemat.

Czy naprawdę co 3 lata, trzeba rwać całą łazienkę, aby zmienić tak naprawdę tylko fason kafelek, żeby skorzystać, z kibla, umywalki i prysznica?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.03.2023 o 19:48, BlackJack napisał:

Ja cale życie na takie dylematy odpowiadam sobie prostym pytaniem.

Czy programy z których korzystam potrzebują do stabilnego działania nowego Windowsa? Oraz ile czasu i pracy stracę, jak coś ważnego nie będzie mi działać pod nowa windą?

To niestety działa też w drugą stronę. Wraz z nowymi systemami operacyjnymi Windows, ich starsze wersje są coraz słabiej wspierane przez twórców oprogramowania i z czasem konieczne jest przejście na nową wersję systemu Windows. Przykładem jest KiCad 7, który nie działa w Windows 7. Być może działa w Windows 8/8.1. Za dwa lata prawdopodobnie nie będzie działał w Windows 10. W przypadku samego KiCada można wybrać Linuksa, ale on też lubi sprawiać problemy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 29.03.2023 o 11:35, Christophorus napisał:

To niestety działa też w drugą stronę. Wraz z nowymi systemami operacyjnymi Windows, ich starsze wersje są coraz słabiej wspierane przez twórców oprogramowania i z czasem konieczne jest przejście na nową wersję systemu Windows. Przykładem jest KiCad 7, który nie działa w Windows 7. Być może działa w Windows 8/8.1. Za dwa lata prawdopodobnie nie będzie działał w Windows 10. W przypadku samego KiCada można wybrać Linuksa, ale on też lubi sprawiać problemy.

Dla mnie to jest raczej, olewanie użytkowników, prowadząc taką politykę. Windowsy aż tak dyrastycznie się nie zmieniają, żeby odcinać się od użytkowników starszych wersji, w tak krótkich interwałach czasowych. Dla mnie po ugotowaniu dobrego gulaszu którym był ostatecznie WIN 7, Microsoft nie potrafi już nic nowego, ani istotnie lepszego zaoferować, więc miesza ciągle w garnku, aby co jakiś czas wypłynęło na wierzch coś innego, i sprzedawać to jako postęp czy rozwój..

Tak trochę oderwę się od oprogramowania i nawiążę teraz do mojego sprzętu bo, ta dziwna sytuacja dotyczy ogólnie całego rynku komputerowego. Otóż w grudniu tego roku minie dokładnie 10 lat od kiedy poskładałem mój obecny komputer. Taki był wtedy plan, maszyna na 10 lat. I7-4770K, 16GB RAM, GTX770 4GB, Wtedy koszt ok 3300zł. Jedyna zmiana w tym okresie to HDD na SSD, i lifting obudowy, z USB2.0 na froncie do 3.0 bo rozpadły się gniazda. Od 3 tygodni rozglądam się nad nowym konfigiem, i siedzę na WIN10, bo trzeba było się pożegnać z WIN7. I co ? Okazuje się, że po wielu analizach rynku, sprzętu nie ma bardzo sensu zmieniać tego komputera. Raz nadal daje sobie z wszystkim rady, po pomiarach i małym Undervoltingu okazuje się że, w czasach coraz droższej energii elektrycznej, jest zaskakująco energooszczędny w porównaniu z nowymi platformami. Tak naprawdę tylko I3-12100 mogło by z nim konkurować, ostatecznie Rayzen5 5600G na AM4, bo AM5 to na dzień dzisiejszy totalna klęska cenowa. Jedyna co w tym komputerze można by zmienić, aby jeszcze poprawić budżet energetyczny i wydajnościowy, ale to też w grach, to zmiana GTX770 na RTX3050/3060.

Minęło 10 lat, i okazuje się że rynek PC jest w totalnej trąbce, tak naprawdę tylko zmiana GPU i dodanie kolejnych 16GB RAM, spowoduje, że to sprzęt pewnie jeszcze na kolejne 5 lat. Jedynie wymuszone przejście na WIN12 czy nowszy może zabić ten sprzęt, i to jest najbardziej niepokojący trend jaki obecnie widzę na rynku PC, Sztuczne wymuszanie "postępu", mimo że go faktycznie nie ma.

PS. używam komputera, jako zwykły kowalski, i niedzielny gracz dwa razy w roku, nie jest to sprzęt zarobkowy, więc tym bardziej obecne ceny komponentów vs budżet energetyczny nie uzasadniają większych ruchów, w kierunku modernizacji.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.