Skocz do zawartości

Jaki model wybrać oraz jakie części do zbudowania lampy na Power Ledach


Lowiczak

Pomocna odpowiedź

Teoretycznie chciałbym zbudować lampę do akwarium morskiego (którego na razie również nie posiadam), aktualnie zbieram informacje. Moja wiedza o Raspberry to 1/100 podobnie jak o akwarystyce morskiej.

Ale wracając do tematu jaki model należy wybrać oraz jakie części do zbudowania lampy na Power Ledach jeśli
 

- łącznie ma być 7 kanałów
diody 3W poza Green 530 nm, które mają moc 1W, takiej mocy znalazłem
UV 400 nm       x6
Violet 420 nm   x6
Indigo 450 nm  x18
Blue 470 nm    x18
Green 530 nm    x3
Red 660 nm      x3
White 5700     x18

Minimalne opcje:
- obsługa lampy na telefonie w sieci lokalnej przez WWW
- programowanie poziomów jasności świecenia danego kanału - dni/godziny
- programowanie czasów świecenia danego kanału - dni/godziny
- zapisywanie parametrów świecenia do logów np. w bazie danych
- monitorowanie temperatury belki

 

Edytowano przez Lowiczak
Link do komentarza
Share on other sites

@Lowiczak witam na forum 🙂 Warto zacząć od przemyślenia tematu samego Raspberry Pi. Czy wybór tej platformy wynika z jakiś innych warunków, niż te które opisałeś w założeniach? Ten projekt brzmi bardziej jak coś do wykonania na ESP. Jedyna zaleta RPi to większe możliwości z lokalną bazą danych itd. Jeśli jednak te dane nie muszą być trzymane lokalnie, tylko możesz wysyłać je na jakiś inny serwer to wybór RPi tylko utrudni realizację projektu i będzie on narażony na więcej problemów w przyszłości.

Link do komentarza
Share on other sites

Kierowałem się po części ceną gdyż na początku rozważałem Arduino, ale Raspberry Pi Pico W wydało mi się ciekawą opcją. Co do bazy to nie mam w sieci lokalnej serwera baz, mam natomiast VPSa, na którym mógłbym napisać jakieś API, które by przyjmowało jsona i zapisywało dane, ale co jak nie będzie połączenia z siecią lub jak będzie problem z serwerem VPS wtedy takie dane zostaną utracone. Wydaje mi się że lakalny zapis logów jest najlepszym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, Lowiczak napisał:

Kierowałem się po części ceną gdyż na początku rozważałem Arduino, ale Raspberry Pi Pico W wydało mi się ciekawą opcją.

Jeżeli wspominasz o Pico to prosimy o wyraźne zaznaczenie tego, bo w momencie wspominania o malince wszyscy myślą o tej z SOC, a nie z mikrokontrolerem 😉 

Sama malinka powinna wystarczyć, do tego czytnik SD na SPI oraz sama karta i przekaźniki SSR do sterowania LED'ami (ew. zwykłe sterowniki z MOSFET'ami). Reszta to sprawa kodu 😉 Z tego co pamiętam są biblioteki w Arduino IDE do obsługi połączeń HTTP, więc interfejs bez problemu zrobisz 😉 Alternatywnie zamiast malinki możesz pomyśleć o ESP32, trochę droższe, ale jest bardziej rozwinięte w kwestiach IoT (jest dłużej na rynku i ma większe community).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@H1M4W4R1 czyli karta SD automatycznie rozszerzy mi pojemność Pico na system i dane bazy tak?

A jakiego układu muszę użyć aby kontrolować jasność świecenia diod?

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Lowiczak napisał:

czyli karta SD automatycznie rozszerzy mi pojemność Pico na system i dane bazy tak?

Pico to nie komputer, to mikrokontroler, który programujesz na niskim poziomie. Jest to znacząca różnica - tutaj nie ma systemu operacyjnego czy bazy danych. Nawet karty SD nie obsługuje, tylko musisz sam stworzyć sterownik, który ją obsługuje (biblioteki w tym pomagają).

15 minut temu, Lowiczak napisał:

A jakiego układu muszę użyć aby kontrolować jasność świecenia diod?

Np. https://allegro.pl/oferta/sterownik-pwm-mosfet-3-3v-5v-400w-15a-5v-36v-13135526910

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.