Skocz do zawartości

STMViewer - alternatywa dla STMStudio i CubeMonitora


klonyyy

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@Gienek powiem szczerze, kiedyś miałem na oku SWO, ale przy okazji zastosowania do logowania przy użyciu tego narzędzia: https://github.com/rokath/trice

Nie pamiętam czemu odpuściłem i nie zgłębiłem tematu. W sumie od wtedy nie używałem SWO i nie interesowałem się nim więcej, do czasu aż napisałeś o SWO w kontekście wykresów w Cubie 😉

Postanowiłem sobie poklikać i parę ficzerów bardzo mi się spodobało:

1. Sampling profiler oparty o PC

2. Exception trace - fajna sprawa do logowania przerwań, niestety w przypadku dużej liczby przerwań mam ciągły overflow (może źle szukałem ale nie widzę opcji filtracji przerwań w Cubie czy rejestrach) 

2. Porty ITM które można wykorzystać na wiele sposobów  - np ręczne, wybiórcze logowanie przerwań co niejako rozwiązuje poprzedni problem

Z wad, które zobaczyłem po krótkiej zabawie: 

1. Wyświetlanie zmiennych na wykresie często mi się zacinało, a overflow pakietów wywalał mi całkowicie Cuba 😛 Ograniczenie do czterech logowanych zmiennych też nie pozwala na wiele, ale to zrozumiałe - to jest małe narzędzie do szybkiego podglądu.

2. Brak wizualnego przedstawienia przerwań, tylko widok statystyczny - czasami taki pogląd pozwala wyłapać które przerwanie wywłaszcza które itp. 

3. Czas wymagany na włączenie debugera, aby podejrzeć wartości zmiennych jest dosyć długi w porównaniu do kliknięcia przycisku start w np STMStudio. 

Ogólnie wg mnie super sprawa - ciekawi mnie czy byłbym w stanie jakieś funkcjonalności zawrzeć w ramach STMViewera. Z tego co widzę libka z której korzystam do obsługi stlinka nie posiada wsparcia dla SWO. Może kiedyś poczytam ile implementacja czegoś takiego by zajęła. 

Dzięki za przypomnienie o tej funkcjonalności! 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

15 godzin temu, klonyyy napisał:

3. Czas wymagany na włączenie debugera, aby podejrzeć wartości zmiennych jest dosyć długi w porównaniu do kliknięcia przycisku start w np STMStudio. 

W CubeIDE możesz stworzyć profil debugowania który pomija fazę kompilacji kodu oraz wgrywania do pamięci. Można wtedy się podłączyć do układu w dowolnym momencie i rozpocząć debugowanie.

Tu instrukcja: https://community.st.com/t5/boards-and-hardware-tools-mcus/connecting-to-running-target/td-p/272666

Co do twojego programu to zapowiada się ciekawie i integracja SWO wydaje się naturalną drogą dalszego rozwoju.

Pozdrawiam,
Marek

Edytowano przez MR1979
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, MR1979 napisał:

W CubeIDE możesz stworzyć profil debugowania który pomija fazę kompilacji kodu oraz wgrywania do pamięci. Można wtedy się podłączyć do układu w dowolnym momencie i rozpocząć debugowanie.

Pewnie masz na myśli tzw. attach - czasami korzystam z tego trybu, ale z tego, co pamiętam, nadal jest paru sekundowe opóźnienie, aż debugger się podłączy, Cube zmieni konfigurację wyświetlania środowiska itp.  Niemniej jednak przyspieszy to nam pracę o kroki, które wspominałeś. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@klonyyy ooo, cieszę się 🙂 W Cubie jest trochę narzędzi. Czasem używam podgląd pamięci, działa też z zewnętrznymi pamięciami memory mapped.

Ostatnio pracuję z Azure RTOS, do tego jest też kilka przydatnych widoków - profiler dla wątków, nawet pokazuje, że np wątek_a jest zablokowany przez semafor_1. Jest też TraceX, który robi nagranie wykonania i później możesz odtworzyć sekwencje wątków.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.