Skocz do zawartości

Sterownik silnika 1 przycisk pamieć po utracie zasilania


nebraska

Pomocna odpowiedź

@ethanak Dziwny jest ten świat. Też jestem informatyk a nie elektronik i wolę pokombinować niż iść na łatwiznę i chwytać za lutownicę 🙂

A w życiu już widziałem takie profesjonalne rozwiązania w międzynarodowych koncernach, że bałbym się ich użyć do sterowania podlewaczką kwiatów w ogródku...

Im bliżej dedline, tym code review łaskawszy 😛

 

Nie ważne. To jest forum amatorów i nikt tu nie konstruuje satelity ani atomowego okrętu podwodnego.

 

Edytowano przez kostuch
Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, kostuch napisał:

tu nie konstruuje satelity ani atomowego okrętu podwodnego.

 

A kto wie? Dzisiaj nie, ale jutro może. I fajnie by było żeby wyszło coś lepszego niż Titan. I warto wiedzieć jakie są możliwe sposoby - i który wybrać... (a raczej którego nie wybierać)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czytając jeszcze raz od początku cały wątek lepiej jednak mieć zew kość. Dziękuje ethanak że mnie uświadomiłeś że warto dodać tą kość ponieważ dziennie tych zapisów do eprom mogę mieć kilkanaśćie. Program skończyłem narazie działa na flashowym epromie esp, hula tak jak chciałem. Teraz czekam na kość i mam nadzieję że podołam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, nebraska napisał:

lepiej jednak mieć zew kość.

No to jeszcze ciekawostka: kolega o którym wspomniałem stwierdził, że ani eeprom, ani fram, on by zastosował SRAM z podtrzymaniem zasilania z dodatkowej baterii (a najlepiej akumulatorka) - eliminuje to możliwość, że przy odcięciu zasilania kostka czegoś tam nie zrobi. Ale obaj uznaliśmy to już za overkill w tym przypadku 🙂

Ale w sumie to ciekawy pomysł - mając na pokładzie np. ds3231 można wykorzystać rejestry alarmu do czegoś takiego... muszę się temu przyjrzeć.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, ethanak napisał:

No to jeszcze ciekawostka: kolega o którym wspomniałem stwierdził, że ani eeprom, ani fram, on by zastosował SRAM z podtrzymaniem zasilania z dodatkowej baterii (a najlepiej akumulatorka) - eliminuje to możliwość, że przy odcięciu zasilania kostka czegoś tam nie zrobi. Ale obaj uznaliśmy to już za overkill w tym przypadku 🙂

Ale w sumie to ciekawy pomysł - mając na pokładzie np. ds3231 można wykorzystać rejestry alarmu do czegoś takiego... muszę się temu przyjrzeć.

To ciekawa sprawa ja mam timer PCF8563 tez w nim mozna ustawic alarm i jest bardzo oszczedny na baterii może pracować. 

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, nebraska napisał:

Czy to wymaga jakiś zmian w kodzie i w bibliotece?

No wiesz - zawsze jakieś zmiany są potrzebne (np, włączenie innej biblioteki). Popatrz na przykłady Example3_ManualSettings i Example1_BasicReadWrite. Ogólna zasada zostanie zachowana.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W przykładzie Example1_BasicReadWrite mamy 16 bajtów do zapisu i w linii if ((eepromSizeBytes * 8 / 1024) < 10) Serial.print("0");  muszę zadeklarować pamięć moja kość 24AA02 ma 2048 bit / 256 bytes czyli if ((eepromSizeBytes * 8 / 2048) < 10) Serial.print("0");  ?

Link do komentarza
Share on other sites

Podepniesz kostkę to spróbujesz. Ja mam akurat 128 bajtów i 32 kilo w szufladzie 🙂

Podepnij, sprawdź czy prawidłowo wykrywa.

Aha: jakbyś nie wiedział to Vcc do plusa, SCL i SDK do GPIO5/GPIO4, reszta do kupy do GND. Mogą być potrzebne rezystory podciągające na SCL/SDK (np. 4.7k do +3.3v).

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.