Skocz do zawartości

Sterownik silnika 1 przycisk pamieć po utracie zasilania


nebraska

Pomocna odpowiedź

... a jeśli to jednak jest plik, to może biblioteka rozrzuca go cyklicznie po całym flasz? Update, bo mój eksperyment trwa nadal, początkowo ograniczyłem pętle do 100k zapisów, ale niepotrzebnie zatrzymywała się na kilka godzin gdy się kończyła, a ja byłem z dala od komputera. 

Od poprzedniego wpisu przybyło 900k zapisów, czyli łącznie już "bańka pękła", każdy po 8B. Coraz bardziej nie widzę sensu dokładania EEPROM, jak już to FRAM, bo wtedy można mieć w bombce zmiany adresów. Już teraz jest to znacznie więcej, 10x ?,  niż wytrzyma typowy przekaźnik puszkowy smart home czy żarówka LED cykli ON/OFF.

Muszę zmienić jakoś program, bo nie doczekam zajeżdżenia flash, teraz mam z 360ms na zapis.  

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, kaczakat napisał:

Od poprzedniego wpisu przybyło 900k zapisów, czyli łącznie już "bańka pękła", każdy po 8B. Coraz bardziej nie widzę sensu dokładania EEPROM, jak już to FRAM, bo wtedy można mieć w bombce zmiany adresów. Już teraz jest to znacznie więcej, 10x ?,  niż wytrzyma typowy przekaźnik puszkowy smart home czy żarówka LED cykli ON/OFF.

Mi z szacunków wychodzi, że przy pliku 1k i partycji fs 1M, pamięć umrze po około 100mln zapisów (dzięki wear leveling pod spodem) 🙂

Równie dobrze można katować kartę SD albo pamięć na gwizdku USB...

Link do komentarza
Share on other sites

44 minuty temu, kostuch napisał:

Równie dobrze można katować kartę SD

Swego czasu też myślałem że karta SD dużo wytrzyma. Potem nauczyłem się że backupy to dobra rzecz... a pamięci FRAM nie są w sumie takie drogie 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy dla mnie jako zwyklego użytkownika który sobie coś tam robi hobbystycznie.

Mam pytanie. Powiedźcie jaka może być różnica między fram a taka pamięcią Eeprom I2C gdzie potrzebuje np kilkanaście razy dziennie zapisywać np 10 bajtów.

 

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, nebraska napisał:

Powiedźcie jaka może być różnica między fram a taka pamięcią Eeprom

Praktycznie żadna - szczególnie że małe pamięci FRAM są trudno dostępne.

Ale:

Mam urządzenie gdzie zapisuję co minutę jakąś informację, nadpisywanie jest dopiero po ok. 30 godzinach. Tam sobie siedzi FRAM I2C. A obok podłączony jest EEPROM do trzymania danych co się rzadko zmieniają (np. raz na kilka dni). A EEPROM po prostu i tak siedzi w module DS3231...

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

 szczególnie że małe pamięci FRAM są trudno dostępne.

Hmmm... Kupowałem ostatnio na aliex bez problemu (fujitsu 85RC04 0,5kB)

Najmniejszy jaki znalazłem. Nie wiem czy wogóle ktoś produkuje fram o mniejszej pojemności.

Ceny 1-2 pln/szt.

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, kostuch napisał:

Kupowałem ostatnio na aliex bez problemu

akurat tam rzadko kupuję, ale jak widać są, będę się musiał chyba z ali przeprosić. A gdzieś widziałem mniejsze tylko nie mogę teraz ich znaleźć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 17.07.2023 o 11:20, ethanak napisał:

Praktycznie żadna - szczególnie że małe pamięci FRAM są trudno dostępne.

Ale:

Mam urządzenie gdzie zapisuję co minutę jakąś informację, nadpisywanie jest dopiero po ok. 30 godzinach. Tam sobie siedzi FRAM I2C. A obok podłączony jest EEPROM do trzymania danych co się rzadko zmieniają (np. raz na kilka dni). A EEPROM po prostu i tak siedzi w module DS3231...

 

Dziękuję za odpowiedź. Testuje Eeprom chodzi super. Nareszcie w połączeniu z Supla mogę spać spokojnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.