Skocz do zawartości

Platforma obracana a moc silnika


Coderson

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie.

Jak w tytule, chciałbym zbudować platformę ruszającą się w osi y oraz z. 

Posiadam pi pico i chciałbym wykorzystać ten mikrokomputer jako sterownik jednak mam pewien problem.

O ile ramiona, jak i mikrokomputer bez problemu dam radę wykorzystać to problem pojawia się z silnikami. Nie koniecznie wiem jaki moment obrotowy powinienem wybrać.

 

Jeden silnik będzie bujał jak huśtawka drugi silnik będzie obracał platformę 360 stopni. (Czyli dwa silniki, jeden 360 najlepiej bez blokady tylko kręcący się dookoła z mozliwoscia zmiany kierunku w dowolnym momecie, drugi zaś maks 180 stopni wystarczy.) jak obliczyć moment obrotowy silników? 

Cała platforma ważyć będzie około 2-2.5kg(2000-2500g). O ile silnik pracujący 360 będzie czuł cały ciężar praktycznie ciągle to silnik 180stopni będzie czuł raz bardziej raz mniej wagę jednak ważne jest by utrzymywał stopnie a nie ze pod wpływem ciężaru będzie opadać.

Oba silniki będą obracać się w jednym momencie z różna stała prędkością w zależności od ustawienia.

 

 

Ps. Czy warto bawić się na pi pico czy lepiej zainwestować w coś pokroju arduino?

 

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję  😀 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czesc. Nie tak prosto wybrac silnik (jego moment obrotowy) majac mało danych. W tym wypadku obliczałbym z drugiej zasady dynamiki dla ruchu obrotowego. Moment siły działający na ciało obracające się równy jest iloczynowi momentu bezwładności względem aktualnej osi obrotu i przyspieszenia kątowego bryły. Moment bezwładności zależy od masy (podana) i jej rozmieszczenia względem osi. Trudno zmienialne parametry. Natomiast przyspieszenie wybierasz sam. Jesli platforma musi osiagnac zadana predkosc (lub zatrzymac sie), slknik musi dysponowac o wiele wiekszym momentem obrotowym niz w przypadku, jesli damy platformie wiecej czasu na rozpedzenie. Do tego dodsc nslezy opory ruchu, tarcie.

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Marekk napisał:

W tym wypadku obliczałbym z drugiej zasady dynamiki dla ruchu obrotowego.

Bierzesz silnik jaki masz pod ręką i testujesz. Jak obraca się za szybko dajesz przekładnię zwiększając moment, jak nie daje rady ruszyć tak samo. Jeżeli mimo przekładni nie działa to potrzebujesz mocniejszego silnika. Metoda sprawdzona 😄 (nigdy nie liczę, bo jestem na to zbyt leniwy)

775 20k RPM z przekładnią 100:1 powinien sobie poradzić z 2-2.5kg zakładając, że platforma będzie łożyskowana. To typowe silniki stosowane we wkrętarkach 20V, którą prawdopodobnie masz (albo ktoś z rodziny ma). Możesz w ten sposób łatwo przetestować czy się nada.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam dostępu do silników żeby testować no ale faktycznie ciężko będzie wyliczyć, bo czynników i zmiennych jest sporo. Nie wszystko będę wstanie w dość precyzyjny sposób wyliczyć dlatego nic innego jak zamówienie mniej więcej mi nie pozostaje 😉 I tak póki co muszę poczekać za laserem, wtedy będę wiedział chociaż dokładną wagę platformy którą będę musiał ruszyć. W miedzy czasie zacznę sobie projekt który poniekąd będzie mi pomocny jak również będzie realną praktyką przed budową właściwej platformy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Możesz spróbować wykorzystać silniczek od wycieraczek samochodowych. Używany można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Tego rodzaju silniczki mają wbudowaną przekładnię ślimakową dzięki czemu na osi mechanizmu dysponują dużą siłą. Niektóre silniczki mają dodatkowo wbudowany w przekładnię mechanizm korbowy zmieniający ruch obrotowy przekładni na ruch wahliwy. W innych rozwiązaniach mechanizm ten znajduje się poza przekładnią silnika i na jej osi wówczas jest ruch obrotowy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.