Skocz do zawartości

Sterowanie silnika DC ochrona przed przeciążeniem. Attiny


nebraska

Pomocna odpowiedź

31 minut temu, nebraska napisał:

Mi bardziej chodziło o zabezpieczenie elektroniczne nie za pomocą proca. 

Wcześniej napisałeś:

3 godziny temu, nebraska napisał:

Chciałbym żeby również pełniło to rolę krańcówki i ochrony przed przeciążeniem ale to chyba jedno i to samo. Dojeżdża do końca następuje wzrost prądu i wyłącza silnik.

Więc skoro silnik będzie w jakikolwiek sposób wyłączony to mikrokontroler powinien o tym wiedzieć, a skoro można to zunifikować to poszedłem tą drogą. 

 

31 minut temu, nebraska napisał:

To nie lepiej dać ACS jak wcześniej pisałem na to samo wyjdzie

Jeśli ten układ spełnia założenia to jak najbardziej się nadaje. Ale nadal nie rozumiem w jaki sposób sam tylko ACS ma tutaj cokolwiek zdziałać

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
17 minut temu, _LM_ napisał:

Jeśli ten układ spełnia założenia to jak najbardziej się nadaje. Ale nadal nie rozumiem w jaki sposób sam tylko ACS ma tutaj cokolwiek zdziałać

Moduł ACS712 to czujnik wartości natężenia prądu, który pozwala na szybkie wykonywanie pomiarów. Umożliwia przeprowadzanie pomiarów z czułością układu 100 mV/A w zakresie od 0 A do 20 A.

ACS'a wystarczy umieścić za przekaźnikiem czyli nitka która zasila silnik. Z ACS pin podłączamy do wejscia ADC w procku potem programowo wyliczyć natężenie prądu stworzyć warunki kiedy ma wyłączyć przekaźnik i finito. Attiny 1626 ma bardzo dokładne ADC i będzie się super do tego nadawała. W sumie zamówie ten ACS i potestuje bo to też będzie dobre rozwiązanie.

Chociaż wydaję mi się że jeszcze lepszym i pewniejszym rozwiązaniem byłoby poszukać czujnika natężenia prądu na I2C bo z ADC bywa różnie szczególnie w różnych temp.

Edytowano przez nebraska
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze pytanie to jest jakiej dokładności potrzebujesz? Drugie to czy dodanie zewnętrznego przetwornika nie zwiększy niepotrzebnie kosztów, kiedy ten z botlandu to więcej niż mikrokontroler w twojej aplikacji 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
52 minuty temu, _LM_ napisał:

Pierwsze pytanie to jest jakiej dokładności potrzebujesz? Drugie to czy dodanie zewnętrznego przetwornika nie zwiększy niepotrzebnie kosztów, kiedy ten z botlandu to więcej niż mikrokontroler w twojej aplikacji 

Jak byś czytal w moich myślach zacząłem wątpić bo strasznie drogie. Co najmniej 5szt prockiem Attiny1626 mam w tej cenie.

Nie musi być jakiś super dokładny.

Naprawdę nie da się jakoś elektronicznie prosto i taniej? 

Edytowano przez nebraska
Link do komentarza
Share on other sites

Pokazałem rozwiązanie wręcz prostackie z komparatorem. Ale w innym wątku @ethanakzaproponował tańszy czujnik pewnie równie dobry dla twojego rozwiązania https://sklep.msalamon.pl/produkt/ina219_mod/

Aha i piszesz że potrzebujesz pomiaru na większy prąd, jeśli zakupisz czujnik z linku będziesz musiał zmienić wartość rezystora pomiarowego na mniejszą i później odpowiednio przeliczyć wynik pomiaru. 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Prąd do silnika płynie z przekaźników ze styków COM gdzie zmienia się polaryzacja + - czy potrzebuje takie dwa układy np INA219?

Zwiększenie rezystora oczywiście da mi większy prąd, ale ścieżki na tym czujniku też są przystosowane do tego prądu który podają. Po jakimś czasie żebym nie generowało to problemu z uszkodzeniem się ścieżek. Muszę poszukać czegoś na 5A lub więcej.

Edytowano przez nebraska
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, nebraska napisał:

czy potrzebuje takie dwa układy np INA219?

Nie, potrzebujesz go podłączyć przed przekażnikiem.

1 godzinę temu, nebraska napisał:

Muszę poszukać czegoś na 5A lub więcej.

Jak ścieżki mają wytrzymać 3A to i 5A wytrzymają. Poza tym kupujesz jakiś bocznik (np. na 10A) i dokręcasz INA do śrub na boczniku (rezystor w module możesz wtedy w ogóle wywalić).

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, nebraska napisał:

Czyli ten z bootland co zalinkowalem wyżej mogę podłączyć

Możesz.

36 minut temu, nebraska napisał:

Myślałem że musi być na linii przekaźnik com -->> silnik.

Skąd taki pomysł? Czy prąd za stykami przekaźników jest inny niż ten przed stykami?

 

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, ethanak napisał:

Możesz.

Skąd taki pomysł? Czy prąd za stykami przekaźników jest inny niż ten przed stykami?

 

No właśnie będzie inny.

Procek będzie zasilany z 5V, a silnik 12V nie mogę tego umieścić przed logika gdzie jest sygnał na przekaźnik.

 

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, nebraska napisał:

Procek będzie zasilany z 5V, a silnik 12V

A co to ma do rzeczy? Podpinasz moduł do linii zasilania 12V, masy razem, moduł zasilasz z 5V razem z prockiem, mam to narysować czy co? Przecież nawet na stronie którą podlinkowałeś masz schemat podłączenia...

 13753_5-pl.jpg

No i z tego "OBCIĄŻENIE" podajesz zasilanie na styki przekaźników (tam gdzie u siebie masz +INPUT i -INPUT czy jakoś tak...)

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Witam

Powracam do tematu z powodu braku czasu i innych spraw nie zrealizowałem tego co planowałem.

Zdecydowałem się na INA 260 i 226. Chipy u chińczyka zamówione czekam na dostawę.

Przepraszam za schemat, ale obecnie nie mam dostępu do kompa żeby to ładniej w programie narysować, rysowane z tel.

1 - Czy między INA, a mostkiem H nie powinienem zastosować jakiś filtrów, diody? Ze względu na silnik, indukcję. Nie chcę żeby coś leciało do INA i miało duży wpływ na pomiary prądu.

Chociaż z tego co się doczytałem mostek H, który zamówiłem posiada diody TVS i zabezpieczenia więc tutaj chyba nic nie muszę dodawać?

Co radzicie?

2 - Chciałbym skorzystać z biblioteki Adafruit. Zamówiłem sam chip do testów później na koniec i tak będę robił PCB.

W bibliotece Adafruit jest sprawdzanie właściwego chipa.

  // make sure we're talking to the right chip
  if ((mfg_register->read() != 0x5449) || (device_id->read() != 0x227)) {
    return false;

https://github.com/adafruit/Adafruit_INA260

Jestem pewien, że chip który będę podłączał pewnie wywali komunikat, że go nie znajduje.

Jak ten problem obejść?

Czytając datasheet INA260 znalazłem coś takiego tylko nie wiele z tego kumam. Zdj poniżej 

INA 260 bardzo mnie zaciekawiła czytając datasheet ma wszystko wbudowane i skalibrowane w wewnątrz jeśli chodzi o bocznik. Chcę potestować i zobaczyć jak to będzie się sprawowało.

 

 

Screenshot_2024-03-16-22-51-38-657_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2024-03-17-17-16-22-980_com.vistrav.whiteboard.jpg

Edytowano przez nebraska
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.