Skocz do zawartości

Nauka elektroniki na potrzeby robotyki


mck159

Pomocna odpowiedź

Witam,

przeczytałem wszystkie tematy na forum o budowie pierwszego robota itp, byłbym w stanie spokojnie go zbudować, ale dla mnie troche to bez sensu kopiować schematy płytek, nic z tego nie rozumiejąc.

Zastanawiam się jak uczyć się elektroniki, bo rozumiem że sama elektronika bez połączenia z elektroniką nic nie da? Nie rozumiem po co są między zasilaniem a mikroporcesorem te rezystory itp - jednym słowem jestem kompletnie zielony.

Czy możecie mi polecić jak zacząć naukę?

Dodam, że dość długo programuje w C++, więc raczej C nie będzie dla mnie problemem, zreszta pewnie i tak będę używał C++ i jak za dawnych czasów, gdy nie było odpowiednich kompliatorów, będę konwertować kod do zwykłego C, bo brakowało by mi pradygmatu obiektowego. Na mechanice też się znam dość dobrze, jedynie elektronika to moja słaba strona w tym temacie.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za każdą pomoc,
Maciek

Link do komentarza
Share on other sites

To kilka podstaw:

Prawo Ohma R=U/I. Stąd np mamy I=U/R. Czyli przy dużym R (np 1k) przez rezystor będzie płynął mały prąd (np 1mA) dla spadku napięcia o 1V. Czyli np. trudno uszkodzić wejście procesora tak zabezpieczone.

Na tej samej podstawie buduje się dzielnik rezystorowy. W ten sposób np. możesz mieć podłączony klawisz. Normalnie masz duży rezystor do napięcia dodatniego (VCC), a klawisz jest łączony przez mały rezystor (o rząd mniejszy) do masy (GND). Normalnie pin mikrokontrolera jest podpięty przez np. 10K do VCC. Jak naciśniesz przycisk to masz dzielnik rezystorowy VCC-10K-pin uc-1K-GND. To powoduje, że zamiast napięcia VCC na pinie jest napięcie 1/11 VCC co procesor odczyta jako stan niski czyli zero.

Trzecia najważniejsza rzecz to kondensatory. Normalnie w idealnym świecie elektrony by zawsze zjawiały się na miejscu w odpowiedniej chwili i nie byłoby problemu. Niestety w praktyce elektrony muszą pokonać długą drogę od zasilania do układów co powoduje, że masz spadki napięcia na płytce, nóżkach, kabelkach itd itp. Dodatkowo każda taka ścieżka (od zasilania + do elementu do zasilania -) generuje antene, która z jednej strony sieje zakłócenia, a z drugiej strony odbiera je.

Kondensatory rozwiązują oba problemy. Są takim małym akumulatorkiem, który robi za lokalne zasilanie. Dla układów cyfrowych jest to zazwyczaj mały, szybki kondensator ceramiczny rzędu 100nF. Dodatkowo często używa się kondensator rzędu 1uF-100uF - często elektrolit lub tantalowy. Są to wolniejsze kondensatory, które pozwalają wygładzić większe, ale wolniejsze spadki napięcia.

To powinno odpowiedzieć Tobie na najprostsze pytania.

Dalej masz diody, tranzystory, wzmacniacze operacyjne i wiele innych ciekawych elementów. Nie sposób tego wszystkiego jakoś sensownie wytłumaczyć w krótkim poście. Ludzie piszą na te tematy książki 🙂 Otwórz jakąś i czytaj, czytaj, czytaj...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

przeczytałem wszystkie tematy na forum o budowie pierwszego robota itp, byłbym w stanie spokojnie go zbudować, ale dla mnie troche to bez sensu kopiować schematy płytek, nic z tego nie rozumiejąc.

A prawda jest taka, co Ci szkodzi powielić jeden ze sprawdzonych schematów światłolub czy coś innego (mówię tu o tych prostszych układach) i na podstawie takiego układu próbować dojść czemu się dzieje tak a nie inaczej? A tak zupełnie z innej beczki, zacznij od czegoś prostego to się może i czegoś nauczysz, a złotej recepty na pojęcie i ogarnięcie wszystkich zagadnień związanych z elektroniką nikt Ci z rękawa nie wysypie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja proponuje Ci cykl artykułów ośla łączka. Spokojnie można go ściągnąć z internetu w pdf a elementy możesz kupić osobno w sklepie elektronicznym.

Właśnie czytam te artykuły i faktycznie bardzo prosty język, jestem już przy 2A, a elementy muszę kupić, tylko za bardzo nie wiem jeszcze jakie, żeby wystarczyły mi na wszystkie ćwiczenia, może w elektronicznym będą mieli jakieś zestawy tranzystorów, rezystorów itp 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.