Skocz do zawartości

[Beam] Pierwszy robot - światłolub "krab"


Pomocna odpowiedź

Jak większość zacząłem swoją przygodę z robotyką od prostego w budowie swiatłoluba. Początkowo miałem użyć poprawionego schematu Sabre

jednak miałem małe problemy z uruchomieniem więc użyłem błędnego pierwowzoru

i działa 🙂

Wiem że nie jest to estetyczne cudo, jednak koła są łożyskowane, fotorezystory odpowiednio ustawione i wszystko działa jak należy - tak miało być. Napędzany jest silnikami wibracyjnymi od pada do PS2, reszta jak na schemacie. Poniżej trochę zdjęć:

Pierwszy obrazek jest finalną wersją (dodane okleiny gumowe na kolach i inne źródło zasilania - dwa paluszki R6)

Jest też filmik z działania:

https://www.youtube.com/watch?v=a39MNJggJ8E

(sory za jakość)

To tyle 🙂 Proszę o komentarze i krytykę.

//Treker//

Linkuje zdjęcia, które wgrałeś na serwer, a nie umieściłeś w poście:

edit: Treker przepraszam za te zdjęcia, ale jak uploadowałem to nie chciał już serwer przyjmować kolejnych zdjęć (za duży rozmiar?), więc wrzucilem wszystkie 5 na imageshack :/

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wrzuciłem wszystkie fotki na serwer diody.

przepraszam za te zdjęcia, ale jak uploadowałem to nie chciał już serwer przyjmować kolejnych zdjęć (za duży rozmiar?), więc wrzucilem wszystkie 5 na imageshack :/

Na przyszłość staraj się pomniejszyć zdjęcia, nikt tutaj nie potrzebuje rozdzielczości 2592x1552 i 0,5MB do pobrania na jedną fotkę - w przeciwnym wypadku znowu będziesz miał problem z uploadowaniem. Korzystaj z narzędzi typu VSO Image Resizer, nie będziesz musiał poprawiać każdego zdjęcia ręcznie.

Gratuluję działającego robota 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro pisze R, a na schemacie wygląda jak REZYSTOR, to cudów nie ma. Proponuję lekturę jakiś podstaw elektroniki, bo zaraz padnie pewno jakieś kolejne bezsensowne oczywiste pytanie którego można uniknąć ...

Link do komentarza
Share on other sites

Kochani, rozumiem że każdy z nas kiedyś zaczynał, ale na Boga, jeśli nie znał bym podstaw i tego jak wygląda podstawowy element na schemacie to nie brał bym się za takie "dość poważne" projekty. Nie róbmy sobie jaj.

Link do komentarza
Share on other sites

Wpół do 1. to nei jest późna godzina 😉 ja bardzo często siedzę aż do 2.

Jeśli chodzi o link od flamasterki, dotyczący rezystorów: niestety można się pomylić: pomarańczowy, czerwony i brązowy, albo żółty i pomarańczowy się często mylą, ponieważ albo kolory mogą wyblaknąćalbo ściemnieć. Zresztą radzę szybko przejść chociaż częściowo na rezystory SMD - mają napisaną rezystancję, więc problemu nei ma żadnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zresztą radzę szybko przejść chociaż częściowo na rezystory SMD - mają napisaną rezystancję, więc problemu nei ma żadnego.

To ja takie pytanie ala OT. Z jakiego szeregu używać rezystorów smd żeby było dobrze lutować?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.