Skocz do zawartości

Salamandra 2.0 LF oparty na ESP32


Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ostatecznie po dopłacie wyszło drożej niż się spodziewaliśmy jednak po sprawdzeniu alternatyw od chińczyka ciągle najlepiej i najtaniej (zapłaciliśmy coś ponad 100 zł). W pewnym momencie zorientowaliśmy się że zaznaczyliśmy wysyłkę która miała trwać nawet do 20 dni roboczych, czyli przyszłaby na 2 tygodnie przed zawodami 😬. Jednak całe szczęście przesyłka przyszła znacznie szybciej.

 

375530745_1307388306627256_1124222619639550347_n.thumb.jpg.521f9648cbc7fb954e203a148e11dd15.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zasadniczo nie jestem pewien czy oddzielnie wyszłoby taniej. Zamówienia na tamtym etapie już nie można było anulować więc nawet nie liczyłem tego ale szacunkowo chyba podobnie o ile nie identycznie. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej z pewnością nie dawalibyśmy na przykład dwóch płytek na enkodery bo są identyczne a i tak robią po 5 odbitek.

Do wąsów się nie czepiali, policzyli nam za 8 płytek. Znalazłem później że w regulaminie mają że płytka jest oddzielna jak da się łatwo odciąć i nie jest połączona żadną ścieżką. Pewnie dałoby się zakombinować i obejść ale nawet nie próbowaliśmy szczególnie że zależy nam na czasie 😉.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

💢 Mini aktualizacja żeby kto nie pomyślał że nic nie wrzucamy bo nic się nie dzieje. Jest dokładnie na odwrót, taki zapiernicz że nie ma kiedy załadować 😉.

  • A tak serio to niedługo zapodamy efekty prac jednak ciągle zostało nam parę problematycznych elementów do zalutowania mimo że próbując godzić naukę szkolną z pracami nad projektem robimy co możemy i nawet trochę więcej. Do Bramki pomiarowej ciągle brakuje softłeru ale pracuję nad nim. Słyszymy się niedługo!
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
fajny robot! W jakim programie zaprojektowałeś płytkę?
Pytanie do płytki:
- do czego są te 2 układy na lewo od mikrokontrolera: U2 i U15?
- H1 jest do zasilanie silnika? Czemu nie ścieżką tylko poprzez kabel?
- po co złote pola koło H1? do pomiarów?
- co zawiera QR code?

Edytowano przez mojStary
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 16.10.2023 o 10:18, mojStary napisał:

Cześć,
fajny robot! W jakim programie zaprojektowałeś płytkę?
Pytanie do płytki:
- do czego są te 2 układy na lewo od mikrokontrolera: U2 i U15?
- H1 jest do zasilanie silnika? Czemu nie ścieżką tylko poprzez kabel?
- po co złote pola koło H1? do pomiarów?
- co zawiera QR code?

Dzięki za pytanie 😀. Już odpowiadam:

Obrys narysowałem w Inkscape a Piotrek w EasyEda naniósł elementy. 

U2 oraz U15 to stabilizatory linowe na kolejno od lewej 3.3V i 5V.

Tak H1 to zasilanie do silnika. Podprowadziliśmy je tak blisko jak się dało ale zupełnie ścieżką do silnika nie popprowadzisz co pewnie lepiej widać na nowo przesłanym zdjęciu zalutowanej płytki. Złącza goldpin na wizualizacji mogą być mylące ale w zamyśle nigdy ich tam nie było. Połączyliśmy zwyczajnie drucikiem.

Te trzy pola przy silniku to miejsce na pionowe zalutowanie mini płytek z enkoderami. Obecnie Odpuściliśmy sobie tą opcję ale planowo enkodery pomogą nam określić prędkość obrotową kół przez magnes który zamontujemy na tylnym wale silnika.

Można śmiało sprawdzić samemu. Ten QR code oczywiście nie pełni żadnego funkcjonalnego zadania ale za nadruk na płytce nie płaci się nic dodatkowo więc daliśmy jako bajer. Jest tam parę informacji na temat robota ale nic specjalnego.

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, morteusz napisał:

Piotrek w EasyEda naniósł elementy

To teraz Patryk ponarzeka...

  • Zdaje mi się, że położenie niektórych komponentów nie spełnia normy IPC (minimum 100 mil odległości od brzegu płytki, ale to oceniam na oko i mogę się mylić)
  • Wokół płytki nie ma pierścienia ochronnego (Guard Ring'a) na każdej warstwie z gęsto umieszczonymi przelotkami, więc będzie siało zakłóceniami na lewo i prawo...
  • Nadruki skierowane w różne strony (maksymalnie powinny być w dwie)
  • (Tutaj pytanie pomocnicze): czy kondensatory mają min. 3x większe napięcie nominalne niż maksymalne napięcie stałe występujące w układzie? Jeżeli nie, to ich pojemność będzie mniejsza (i to może być nawet sporo mniejsza).
  • Mieliście tyle miejsca na PCB, a nadal upchaliście ścieżki centralnie przy sobie, by ładnie się zakłócały? 😄
  • Przelotki chodzą parami - każda przelotka sygnałowa / zasilania powinna mieć tak blisko jak tylko DRC pozwala przelotkę masową. Inaczej integralność sygnałów mocno obrywa (prawie tak bardzo jak przy niedopasowanej impedancji).

Na szczęście to nie audio i nie ma tu cewek, wtedy bym jeszcze bardziej ponarzekał 😄

Fakt sam często ignoruję te normy, ale jednak w poważnych projektach staram się do nich stosować.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:
  • Zdaje mi się, że położenie niektórych komponentów nie spełnia normy IPC (minimum 100 mil odległości od brzegu płytki, ale to oceniam na oko i mogę się mylić)
  • Wokół płytki nie ma pierścienia ochronnego (Guard Ring'a) na każdej warstwie z gęsto umieszczonymi przelotkami, więc będzie siało zakłóceniami na lewo i prawo...
  • Nadruki skierowane w różne strony (maksymalnie powinny być w dwie)
  • (Tutaj pytanie pomocnicze): czy kondensatory mają min. 3x większe napięcie nominalne niż maksymalne napięcie stałe występujące w układzie? Jeżeli nie, to ich pojemność będzie mniejsza (i to może być nawet sporo mniejsza).
  • Mieliście tyle miejsca na PCB, a nadal upchaliście ścieżki centralnie przy sobie, by ładnie się zakłócały? 😄
  • Przelotki chodzą parami - każda przelotka sygnałowa / zasilania powinna mieć tak blisko jak tylko DRC pozwala przelotkę masową. Inaczej integralność sygnałów mocno obrywa (prawie tak bardzo jak przy niedopasowanej impedancji).

Dzięki za wykazanie błędów (zawsze dobrze nauczyć się czegoś nowego). 
Jestem samoukiem, więc nie umiem wszystkiego co uczą w szkołach - za rok technikum więc zacznę bardziej regularnie zdobywać wiedzę. 
Ale jak to mówią: najlepiej się uczy na własnych błędach.  😄


    1. Zgadza się, czujniki na ostatniej platformie są zdecydowanie za blisko siebie i krawędzi płytki
    2. Gdy projektowałem płytkę nie wiedziałem, że coś takiego jak "guard ring" istnieje (teraz widzę, że by się bardzo taki pierścień przydał)
    3. Zdaje sobie z tego sprawę - nie miałem czasu na przeniesienie podpisów (trzeba było już zamawiać płytkę, a i przy tym pojawiły się komplikacje...)
    4. Szczerze nie pamiętam, ale dobra uwaga (dzięki!) - sprawdzę to jeszcze
    5. Przy zwężeniu płytki jest bardzo dużo połączeń i mało miejsca, więc trzeba było upchać ścieżki jak najbliżej siebie
    6. O tym nie wiedziałem. Ale przy następnym projekcie na pewno to uwzględnię

Edytowano przez PiCh
Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:
  • (Tutaj pytanie pomocnicze): czy kondensatory mają min. 3x większe napięcie nominalne niż maksymalne napięcie stałe występujące w układzie? Jeżeli nie, to ich pojemność będzie mniejsza (i to może być nawet sporo mniejsza).

Z kursu forbota: 
 

Cytat

 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, o ile większe od przewidywanego ma być napięcie pracy kondensatora, jakie na nim wystąpi w czasie działania. Często przyjmuje się, co najmniej, 20% zapasu powyżej maksymalnego spodziewanego napięcia.

https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-kondensatory-elektrolityczne-ceramiczne-id4236

Próbowałem doczytać w internecie czemu pisałeś o 3x.

Czy chodzi o wykresu obrazującego zależność pojemności od napięcia? 

Co jeżeli producent jakiegoś elementu podał napięcie jednego kondensatora, a drugiego już nie? Domyślnie taka sama? 
image.png.4f61205ac2b01942edb618cfbd555189.png

Link do komentarza
Share on other sites

52 minuty temu, mojStary napisał:

Czy chodzi o wykresu obrazującego zależność pojemności od napięcia? 

Tak. Pojemność kondensatora maleje wraz ze wzrostem napięcia (stałego) oraz temperatury. Przy wysokich częstotliwościach może to powodować zwiększenie zakłóceń na liniach zasilania i pogorszenie parametrów pracy - zmniejszenie dokładności lub nawet samoczynne resety.

52 minuty temu, mojStary napisał:

Co jeżeli producent jakiegoś elementu podał napięcie jednego kondensatora, a drugiego już nie? Domyślnie taka sama? 

Teoretycznie zasada to min. 2x, 3x jest bezpieczniejsze. Jeżeli napięcie jest podane to jest ono sugerowane (i zazwyczaj spełnia zasadę 2x). Większe nigdy nie zaszkodzi z wyjątkiem kondensatorów elektrolitycznych, które wraz z rozmiarem mają coraz większy ESR, a wtedy trzeba balansować między ESR oraz pojemnością. Nie wspominając już o kwestiach częstotliwości pracy i ESL, gdzie w pewnym momencie kondensator przestaje spełniać swoje zadanie i zamienia się w cewkę.

Zazwyczaj 2x większe napięcie powoduje, że kondensator traci ok. 20-30% pojemności, a nie 50-80% w przypadku "lekko powyżej" np. 6.3V przy napięciu 5V. 3x większe to jest już ok. 10-15% strat, co jest do zaakceptowania. Można też kompensować te straty wybierając większą pojemność, ale zwykle jest to bardziej problematyczne niż większe napięcie pracy 😉

@Treker może warto dodać wzmiankę o DC Bias do kursu?

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.