Skocz do zawartości

Salamandra 2.0 LF oparty na ESP32


Pomocna odpowiedź

23 godziny temu, morteusz napisał:

U2 oraz U15 to stabilizatory linowe na kolejno od lewej 3.3V i 5V.

Skąd taki wybór? Dlaczego nie coś bardziej wyszukanego? Cena? Waga? Dostępność? Niezawodność?

Cytat

Można śmiało sprawdzić samemu. Ten QR code oczywiście nie pełni żadnego funkcjonalnego zadania ale za nadruk na płytce nie płaci się nic dodatkowo więc daliśmy jako bajer. Jest tam parę informacji na temat robota ale nic specjalnego.

Nie udało się, za słaba rozdzielczość zdjęcia. Przynajmniej dla mojego telefonu.

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, mojStary napisał:

Skąd taki wybór? Dlaczego nie coś bardziej wyszukanego? Cena? Waga? Dostępność? Niezawodność?

Nie bardzo kumam. Mógłbyś rozwinąć? Stabilizator jak stabilizator 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Widzisz, naczytałem się jakiś głupot teoretycznych w internetach, że stabilizatory liniowe mają tą wadę, że mają duże straty. Tutaj koło 50% idzie jako ciepło w atmosferę, bo schodzimy z 7,4V na 3,3V. Ale widocznie to nie przeszkadza w praktyce?

Edytowano przez mojStary
Link do komentarza
Share on other sites

58 minut temu, mojStary napisał:

Widzisz, naczytałem się jakiś głupot teoretycznych w internetach, że stabilizatory liniowe mają tą wadę, że mają duże straty. Tutaj koło 50% idzie jako ciepło w atmosferę, bo schodzimy z 7,4V na 3,3V. Ale widocznie to nie przeszkadza w praktyce?

Idealnym rozwiązaniem byłoby zasilanie bezpośrednio bez strat na stabilizację ale średnio się da. Mimo wszystko jednak aż tak dużo nie tracimy bo według wyliczeń prawie 3/4 maksymalnego poboru idzie bezpośrednio z baterii. Szczerze kwestia zasilania układu to była zawsze dla mnie zmora bo nie zdarzyło mi się jeszcze żeby działała za pierwszym razem. Mam nadzieję że tutaj przemyśleliśmy to jednak na tyle dobrze aby uniknąć większych niespodzianek 🤠

obraz_2023-10-21_222914509.png

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@morteusz ok, czyli taki  losowy step-down regulator https://kamami.pl/en/step-down/210798-step-down-buck-voltage-regulator-33v-600ma-d24v6f3-pololu-2106.html jest nie potrzebny, to zysk z efektywności % jest zupełnie nie potrzebny?

Edit:

W symie jakby się zastanowić, to dla linefollowera nie widzę teraz plusów powyższego rozwiązania nad prostym regulatorem jak np. pierwszy z brzegu LD1117S33TR:
https://www.mouser.pl/datasheet/2/389/ld1117-1849389.pdf

Edytowano przez mojStary
Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, morteusz napisał:

Idealnym rozwiązaniem byłoby zasilanie bezpośrednio bez strat na stabilizację ale średnio się da. Mimo wszystko jednak aż tak dużo nie tracimy bo według wyliczeń prawie 3/4 maksymalnego poboru idzie bezpośrednio z baterii.

W projekcie z STM32L431 planuję wykorzystywać przetwornicę Richtek'a, ale mam tylko jeden akumulator 3.7V (płaski), to mogę 😉 W innym przypadku trzeba kombinować...

15 minut temu, mojStary napisał:

 ok, czyli taki  losowy step-down regulator

Życzę miłej zabawy z usuwaniem harmonicznych z wyjścia takiego regulatora 😉 Bo te kosmiczne skoki rzędu 0.2-0.4Vpp z częstotliwości głównej jeszcze da radę obniżyć...

Do tego dochodzi kwestia emisji elektromagnetycznych - takie regulatory często pracują z dużym prądem na cewce i z dużą częstotliwością... Co daje całkiem porządne pole magnetyczne, a więc cewka musi być jak najdalej od czegokolwiek innego (w szczególności czułych ścieżek typu USB, FEEDBACK, PCIe, DRAM etc.)

To ta sama przyczyna dlaczego w audio nadal dość często można spotkać zasilacze stabilizowane albo liniowe zamiast zasilaczy SMPS, które są znacznie wydajniejsze... Szumy - przy analogu bardzo mocno wpływają na pracę układów, chociaż nowe SMPSy renomowanych firm są już całkiem akceptowalne.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, mojStary napisał:

@morteusz ok, czyli taki  losowy step-down regulator https://kamami.pl/en/step-down/210798-step-down-buck-voltage-regulator-33v-600ma-d24v6f3-pololu-2106.html jest nie potrzebny, to zysk z efektywności % jest zupełnie nie potrzebny?

Właściwie nie zastanawialiśmy się nawet nad plusami i minusami obu rozwiązań bo wszelkie przetwornice odrzuciliśmy od razu ze względu na rozmiar. Nasze akumulatorki powinny na luzie starczyć na jeden przejazd a tylko to się liczy. Według wyliczeń robot będzie szacunkowo jeździć przez 3 minuty, stać w miejscu przez 30 minut a przy zastosowaniu usypiania dłużej.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, morteusz napisał:

Brzmi jak dużo zabawy przy lutowaniu. My przy wyborze elementów do robota trochę pojechaliśmy i potem naprawdę męczyliśmy się przy niektórych 😅

Mikroskop, pasta, porządny hotair i lecisz 😉 Albo jeszcze lepiej piekarnik za 150 PLN. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.10.2023 o 15:42, PiCh napisał:

Dzięki za wykazanie błędów (zawsze dobrze nauczyć się czegoś nowego). 
Jestem samoukiem, więc nie umiem wszystkiego co uczą w szkołach - za rok technikum więc zacznę bardziej regularnie zdobywać wiedzę. 
Ale jak to mówią: najlepiej się uczy na własnych błędach.

Ja też jestem samoukiem, tylko dość dużo czasu spędzam na oglądaniu YouTube (tańsze i bardziej pożyteczne niż Netflix).

Zawsze możesz zajrzeć tutaj 😉

Jest to zbiór wiedzy z różnych źródeł. Nie jest to wszystko co należy robić, ale zebrało się tego całkiem sporo 😉

P.S. sam czasem jak mam mało czasu to nie zawsze dokładnie stosuję się do zasad...

Btw. U was to był luz... Ostatnio w specyfikacji miałem ograniczone wymiary PCB... To był horror 😄

obraz.thumb.png.540c65e464f9e6c5ac3496fb7807537b.png

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.