Skocz do zawartości

Sygnał z głośnika załaczjący Tranzystor lub mosfet w obwodzie?


majster1983

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie.

robię projekt i mam problem :  mam sygnał z głośnika ok 60mV  i chce go dać jako trigger na Tranzystor który załaczy mi obwód oswietlenia  (obwód oświetlenia ma osobne zasilanie )

1. Czy dostanę mosfet lub tranzystor który wzbudzi  się przy tak niskim napięciu ?

2. Czy istnieją takie rozwiązania  które podbiją mi tak niskie napięcie  ?

pozdrawiam serdecznie .

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tranzystor przełączy się przy nawet niższym napięciu, jeśli dobrze dobrać wstępną polaryzację (bias). Do Twojego projektu zastosowałbym wyłącznik akustyczny (klaskacz). W nim zamiast mikrofonu podłączyłbym wyjście urządzenia z głośnikiem - uwaga - przez potencjometr (np. 1 kiloom) do regulacji czułości klaskacza.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To jest z wyjścia głośnikowego czy liniowego? Bo nawet z liniowego powinno być więcej (ok.0.6V szczytowo).

No, chyba że ktoś mierzy multimetrem ustawionym na stałe napięcie, ale równie dobrze można ważyć ziemniaki suwmiarką.

Link do komentarza
Share on other sites

@majster1983cześć, zajmuję się podobnym projektem. Link do mojego tematu jest poniżej.

Jeden z Forumowiczów napisał, że muszę zmierzyć składową zmienną. Jednak nie wiem, jak mam to zrobić. Poszedłem w kierunku filtra RC górnoprzepustowego i przymierzam się do pomiaru napięcia zmiennego. Czy to dobry kierunek?

 

Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_zbudowałem detektor szeregowy z odcięciem składowej stałej. Na wejście detektora podłączyłem sygnał z gniazda głośnikowego wieży (w tym gnieździe było około 10 V AC). Użyłem kondensatorów 10nF, zaś wartości rezystorów zmieniałem (zawsze dawałem obydwa takie same: 100, 330, 1000, 10000 i 56000Ω). Jednak na wyjściu detektora cały czas miernik pokazywał 0 (ustawiłem na pomiar prądu zmiennego). Zamieszczam zdjęcie detektora.

IMG_20230827_200222.jpg

Edytowano przez Geralt
Link do komentarza
Share on other sites

A więc na wyjściu detektora masz napięcie stałe czy zmienne? Poza tym zwiększ pojemność kondensatorów - nie robisz odbiornika AM tylko coś co ma stwierdzić czy głośnik gra czy nie (raczej nie chcesz włączać/wyłączać oświetlenia tysiąc razy na sekundę).

 

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Geralt napisał:

Żeby zmierzyć składową zmienną.

No przecież detektor zamienia składową zmienną na napięcie stałe proporcjonalne do amplitudy sygnału na wejściu... Ty rozumiesz coś z tego co robisz czy tak na pałę łączysz różne elementy i sprawdzasz co wyjdzie? Trochę teorii (naprawdę niedużo) i za chwilę będziesz miał to co chciałeś.

 

 

  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przy użyciu kondensatorów 470nF i rezystorów 56kΩ napięcie stałe na wyjściu detektora (przy pełnej głośności wieży) wyniosło 0,1 V, przy średniej głośności natomiast 0,8 mV.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.