Skocz do zawartości

Układ "stabilizatora" regulowanego z użyciem wzmacniacza UA741C.


Igus

Pomocna odpowiedź

Chciałbym zrobić taki układ "stabilizatora" regulowanego z użyciem wzmacniacza UA741C. Jednak nie wiem jak się do tego zabrać... Pomógł by ktoś? Ogólnie zależy mi na dobrej wydajności prądowej na wyjściu

 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

741 jest to pierwszy scalony wzmacniacz operacyjny, opracowany 1000 lat temu - proponuję byś wybrał sobie jakiś nowszy model, najlepiej zasilany jednym napięciem.

Czy oczekujesz wskazówek, czy gotowego schematu?

Errata

Jest drugi wzmacniacz operacyjny - pierwszy to µA709.

Edytowano przez jand
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Gotowych schematów znajdziesz w sieci na pęczki -pierwszy z brzegu . Kwestia sformułowania odpowiedniego zapytania.

A jak zaczniesz coś robić i będziesz miał konkretne pytanie, to na pewno ktoś chętnie odpowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Prosty to może być stabilizator na układzie scalonym LM317. Wydajność prądowa do 1,5A, ale jeśli transformator użyty w zasilaczu będzie o mniejszej wydajności prądowej to nie da się osiągnąć tych 1,5A.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A coś na tej podstawie? Tylko zamiast odniesienia dam zenerkę. I fajnie gdyby było to regulowane ale jednak stabilne. Wiem, że z UA741CP można pobrać mało prądu, ale jednak ten stabilizator mnie nie przekonuje, bo jak to ma niby działać, przecierz przez jakie napięcie będzie na wyjściu tranzystora?.  

13_kurs_elektroniki_zrodlo_napiecia_zastosowanie_praktyczne-1536x730.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Igus napisał:

A coś na tej podstawie? Tylko zamiast odniesienia dam zenerkę.

Dokładnie tak. Tylko zamiast tego to , zamiast tam tego to.. itd..itd. Ogólnie własnie taki układ jest. Stabilizowany zasilacz a jeśli będzie regulowane napięcie odniesienia to się będzie zmieniało napięcie wyjściowe. Parę dodatkowych elementów i możesz sobie dołożyć zabezpieczenie (ograniczenie) prądowe. Twoja inwencja co z tym zrobisz. Schemat podstawowy właśnie tak wygląda. 

Pozdrawiam Krzysztof.  

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież miałeś już taki zbudowany 

Podmień LM311 na 741 i już. Swoją drogą 741 to przestarzały układ, nie kupowałbym go specjalnie do nowych aplikacji.  Poza tym @Christophorus napisał o LM317 więc dlaczego na nim nie spróbujesz? Oczekujesz gotowca? Nie żeby coś ale wyklikanie frazy "lm317 schemat zasilacza" trwa krócej niż założenie nowego tematu. Tu jeszcze chciałem napisać coś o samodzielnej pracy, poszukiwaniu rozwiązań i takie tam... 

Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, _LM_ napisał:

Podmień LM311 na 741 i już.

To nie takie hop siup.

741 wymaga symetrycznego zasilania i to wartości minimalnej +-10V.

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Igus napisał:

O co wam chodzi?

No, mi o to żebyś zaczął samemu coś działać, pisałem wyżej.

28 minut temu, jand napisał:

741 wymaga symetrycznego zasilania i to wartości minimalnej +-10V

Jak 99% OP a jednak daje się zbudować takie i podobne układy, choć w tym przypadku nie jestem pewien jak zachowa się 741, z pewnością nie jest scalakiem który zadziała poprawnie w tej aplikacji ale to przecież kolega @Igus chce sprawdzić.
Kurde... jakbym miał tego dziadka w swoim złomie to przetestowałbym ten schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
48 minut temu, jand napisał:

minimalnej +-10V.

chrome_k7K0sJJtfh.thumb.png.add295f27db36f9cb05ddc185905a0eb.png

czyli przy +12V będzie działał

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Kogo? Wzmacniacza 741? toż to emeryt 😄 Tj: nie żebym miał coś do emerytów ale po prostu, w miarę możliwości nie stosujemy układów z minionej epoki. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.