Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa

Pomocna odpowiedź

Kaziek73, witam na forum 🙂 Jak rozumiem pytasz o czujnik przeszkód? Sprawdź dla pewności, czy na pewno używasz odpowiednich wartości rezystorów i kondensatorów. Jeśli gdzieś się pomyliłeś, to dioda sterowana jest innym sygnałem i odbiornik może go nie rozpoznawać.

Witam, witam.

Nie wygląda na to, że błąd leży w wartościach, w wolnej chwili spróbuję złożyć ten układ ponownie, być może czegoś nie potrafię wypatrzeć. Dziękuję za pomoc 🙂

Kaziek73, ok, gdyby były jakieś problemy to pisz - najlepiej wstaw wtedy również zdjęcie swojego układu, będziemy szukać błędu 🙂

• Lubię! 1

Witam ponownie.

Zmontowałem układ ponownie tym razem podążając instrukcją "krokową" i uzyskałem pozytywny efekt. Podejrzewam, że poprzednio podłączyłem jeden z przewodów nieumyślnie do masy, w każdym razie wielkie dzięki za wsparcie. Naturalnie układ z serwomechanizmem również działa poprawnie.

Miłej nocki życzę 🙂

Kaziek73, super - dobra wiadomość 🙂 Powodzenia w dalszej nauce!

Dzień dobry. Chciałbym się przywitać, jest to mój pierwszy wpis tutaj. 🙂

Zauważyłem ciekawą rzecz: Czujnik przeszkód w ogóle nie reaguje na czarne obiekty. Szczerze mówiąc myślałem, że kolor czarny pochłania jedynie fale elektromagnetyczne jedynie z zakresu fal widzialnych. Fajnie, że ucząc się czegoś czasem można przy okazji przypadkiem poznać coś innego.

Pozdrawiam 🙂

Raawrrr, witam na forum 🙂 Od czarnego podczerwień odbija się zdecydowanie słabiej niż od innych kolorów - dzięki temu dobrze radzą sobie roboty typu LineFollower. Dla ciekawostki dodam, że z kolei w przypadku czujników ultradźwiękowych dobrą "siatką maskującą" są puchowe, łazienkowe dywaniki 😉

Niestety sam się przekonałem, że to nie takie proste, a czujnik ultradźwiękowy czujnikowi nie równy. Te popularne HC-SR04 są praktycznie do niczego. Kupiłem URM-37 i działa o niebo lepiej. Problemem są również krawędzie przeszkód! To skłoniło mnie do zakupu VL53LOX ale jeszcze z nim nie eksperymentowałem. Myślę, że w praktyce trzeba połączyć rózne technologie by np skutecznie. wykryć przeszkody, a te mikrowyłączniki z kursu Forbota są chyba najpewniejsze 🙂.

• Lubię! 1

na początek dzięki za udostępnianie takich ciekawych i wciągających materiałów. niesamowicie wciąga!

zatrzymałem się na dłużej przy 9 czesci tego kursu. bo nie do końca rozumiem pwm. tymczasowo wrocilem też do czesci 6 , żeby na spokojnie od nowa przeczytać materiał.

z czym mam problem?

sterowanie serwem. rozumiem zasade działania. że długość sygnału. wypełnienie itd.

u mnie tak na marginesie wartości napięcia na wyjściu NE555 wahają się od 0,09V do 0,5V

czy to oznacza ~2-~10% wypełnienia? (powinno być 5-10%) (???)

i jeszcze działanie przerzutnika RS. wg mnie on stale jest w stanie wysokim, ponieważ napięcie do którego ładuje się kondensator C4 (470nF) wynosi ok. 2,9V. z czesci 8 kursu pamietam, że (przy zasilaniu 6V) SET ustawiało się po naładowaniu kondensatora powyzej 2V (pierwszy komparator), a RESET po naładowaniu powyzej 4V.

więc skoro stale mam stan wysoki SET, to wypełnienie równe jest 100%?

z kolei jak dałem C4 większy kondensator (220uF), to obserwowałem wzrost i spadek napiecie +- 2-4V. natomiast nie mogłem potencjometrem zmieniac polozenia serwomechanizmu.

ale to wiem, że zmieniłem w ten sposób wartość C w podanym wzorze na długosc stanu wysokiego 468 razy!

proszę o wyjasnienie lub nakierowanie na wlasciwe tory rozumowania 🙂

ppprzem, witam na forum!

Możesz dla pewności umieścić zdjęcie swojego złożonego układu? Najłatwiej będzie jak sprawdzimy czy wszystko się zgadza z kursem 🙂

proszę, oto moje zdjęcie. wg mnie wszystko jest dobrze połączone 🙂

w każdym razie serwomechanizm obraca się w zakresie kąta 180

od czasu pisania poprzedniego posta, coś tam jeszcze szukałem informacji, żeby odpowiedzieć sobie na swoje pytania, ale bez skutku

nie chciałbym pozostawić tego tematu z myślą: "skoro działa i wiem jak krecic silnikiem, to po co rozumieć" 😃

Witam,

Mam problem ze stetownikim serva. Przy wlaczaniu zasilania tylko nieznacznie drga. Obracanie potencjometrem nic nie daje, zadnej reakcji. Zalaczam zdjecie ukladu.

Z gory dziekuje za pomoc.

ra_vek, witam na forum!

Wygląda to na problemy z zasilaniem. Z czego zasilasz układ? Jakie napięcie dostarczasz do układu? Sprawdź, czy baterie nie są rozładowane 🙂

Zasilanie to koszyczek z 4 paluszkami dostarczany wraz z zestawem. Na wyjsciu ma 6,21V.

ra_vek, umieść proszę jeszcze jedno zdjęcie Twojego układu trochę pod kątem, aby było łatwiej analizować połączenia. Przyjrzę się temu i zobaczę czy wszystko jest poprawnie 🙂