Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

Raawrrr, witam na forum 🙂 Od czarnego podczerwień odbija się zdecydowanie słabiej niż od innych kolorów - dzięki temu dobrze radzą sobie roboty typu LineFollower. Dla ciekawostki dodam, że z kolei w przypadku czujników ultradźwiękowych dobrą "siatką maskującą" są puchowe, łazienkowe dywaniki 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety sam się przekonałem, że to nie takie proste, a czujnik ultradźwiękowy czujnikowi nie równy. Te popularne HC-SR04 są praktycznie do niczego. Kupiłem URM-37 i działa o niebo lepiej. Problemem są również krawędzie przeszkód! To skłoniło mnie do zakupu VL53LOX ale jeszcze z nim nie eksperymentowałem. Myślę, że w praktyce trzeba połączyć rózne technologie by np skutecznie. wykryć przeszkody, a te mikrowyłączniki z kursu Forbota są chyba najpewniejsze 🙂.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

na początek dzięki za udostępnianie takich ciekawych i wciągających materiałów. niesamowicie wciąga!

zatrzymałem się na dłużej przy 9 czesci tego kursu. bo nie do końca rozumiem pwm. tymczasowo wrocilem też do czesci 6 , żeby na spokojnie od nowa przeczytać materiał.

z czym mam problem?

sterowanie serwem. rozumiem zasade działania. że długość sygnału. wypełnienie itd.

u mnie tak na marginesie wartości napięcia na wyjściu NE555 wahają się od 0,09V do 0,5V

czy to oznacza ~2-~10% wypełnienia? (powinno być 5-10%) (???)

i jeszcze działanie przerzutnika RS. wg mnie on stale jest w stanie wysokim, ponieważ napięcie do którego ładuje się kondensator C4 (470nF) wynosi ok. 2,9V. z czesci 8 kursu pamietam, że (przy zasilaniu 6V) SET ustawiało się po naładowaniu kondensatora powyzej 2V (pierwszy komparator), a RESET po naładowaniu powyzej 4V.

więc skoro stale mam stan wysoki SET, to wypełnienie równe jest 100%?

z kolei jak dałem C4 większy kondensator (220uF), to obserwowałem wzrost i spadek napiecie +- 2-4V. natomiast nie mogłem potencjometrem zmieniac polozenia serwomechanizmu.

ale to wiem, że zmieniłem w ten sposób wartość C w podanym wzorze na długosc stanu wysokiego 468 razy!

proszę o wyjasnienie lub nakierowanie na wlasciwe tory rozumowania 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ppprzem, witam na forum!

Możesz dla pewności umieścić zdjęcie swojego złożonego układu? Najłatwiej będzie jak sprawdzimy czy wszystko się zgadza z kursem 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

proszę, oto moje zdjęcie. wg mnie wszystko jest dobrze połączone 🙂

w każdym razie serwomechanizm obraca się w zakresie kąta 180

od czasu pisania poprzedniego posta, coś tam jeszcze szukałem informacji, żeby odpowiedzieć sobie na swoje pytania, ale bez skutku

nie chciałbym pozostawić tego tematu z myślą: "skoro działa i wiem jak krecic silnikiem, to po co rozumieć" 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Mam problem ze stetownikim serva. Przy wlaczaniu zasilania tylko nieznacznie drga. Obracanie potencjometrem nic nie daje, zadnej reakcji. Zalaczam zdjecie ukladu.

Z gory dziekuje za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

ra_vek, witam na forum!

Wygląda to na problemy z zasilaniem. Z czego zasilasz układ? Jakie napięcie dostarczasz do układu? Sprawdź, czy baterie nie są rozładowane 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ra_vek, umieść proszę jeszcze jedno zdjęcie Twojego układu trochę pod kątem, aby było łatwiej analizować połączenia. Przyjrzę się temu i zobaczę czy wszystko jest poprawnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

u mnie tak na marginesie wartości napięcia na wyjściu NE555 wahają się od 0,09V do 0,5V czy to oznacza ~2-~10% wypełnienia? (powinno być 5-10%) (???)

ppprzem, Twoje pomiary są poprawne 🙂 U mnie na takim układzie wartość napięcia mierzona miernikiem mieści się zawsze w przedziale od 0,125V do 0,6V. Oczywiście tak drobne różnice mogą wynikać z wielu czynników (chociażby napięcie zasilanie, tolerancja elementów itd). Dla ciekawostki zmierzyłem też przebieg oscyloskopem, widać tam (żółte pomiary na dole), że wypełnienie można regulować w przedziale od 2,2% do 11,5% 🙂

ra_vek, jeśli chodzi o Twój problem to sprawdziliśmy zdjęcia i wydaje się, że wszystko jest dobrze. Mogę teraz zalecić:

1) Sprawdzenie połączeń na płytce (może, któryś przewód nie styka) - poruszaj delikatnie kablami/elementami, gdy układ jest włączony i zobacz czy coś się będzie działo.

2) Odepnij serwo i podłącz w jego miejsce woltomierz (między masę, a pin sterujący). Zobacz jakie będziesz miał wskazania podczas zmiany ustawień potencjometru.

3) Przy wyłączonym zasilaniu, delikatnie, bardzo delikatnie spróbuj ręcznie przekręcić ramie serwomechanizmu. Czy obraca się bez problemów? Powinieneś tylko czuć opór przekładni.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzilem wszystkie polaczenia. Wydaja sie ciasno siedziec w plytce.

Serwo obraca sie z wyczuwalnym oporem. Wydaje mi sie ze to tylko przekladnia bo ruch jest plyny.

Co do pomiarow to wyglada to dziwnie. Po wlaczeniu zasilania woltomierz pokazuje 0. Regulacja potencjometrem nic nie daje. Natomiast po wylaczeniu zasilania woltomierz pokazuje jak mi sie wydaje rozladowujace sie kondensatory od 0,4V.

Link do komentarza
Share on other sites

ra_vek, to dobrze, że na wyjściu masz 0V 😉 Przynajmniej wiemy, że wina leży w źle działającym układzie. Teraz pozostaje mi tylko zaproponować jeszcze dwa rozwiązania:

- spróbuj wykonać projekt czujnika przeszkód (nawet drugi raz, jeśli robiłeś go wcześniej), jeśli będzie działał to wykluczymy problem z NE555.

- spróbuj rozłożyć i złożyć układ sterownika serw raz jeszcze (może "przypadkiem" się naprawi).

Nie mam już pomysłów co może być źle. Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić czy przypadkiem jakiś przewód połączeniowy nie jest uszkodzony. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że końcówki nie są zaciśnięte poprawnie i kabel nie przewodzi (mimo tego, że wygląda tak samo jak inne).

Link do komentarza
Share on other sites

Kossen, witam na forum!

Najwidoczniej posiadasz inną wersję serwa, bez blokady mechanicznej. Wtedy właśnie w skrajnych pozycjach można zaobserwować taki problem. Czy testowane serwo pochodzi z naszych zestawów? Pytam, ponieważ, nie widzę, abyś miał zarejestrowany zestaw do tego kursu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.