Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

kurs_podstaw_elektroniki_mini_9.thumb.png.336b5126e12352fc9014201d71a3f5eb.png

W poprzedniej części kursu omówiliśmy zasadę działania małego, ale niezwykle ważnego i często spotykanego układu czasowego – NE555.Teraz pora na ćwiczenia praktyczne. Zajmiemy się budową sterownika serw modelarskich i czujnika odległości (przyda się więc wiedza o IR i PWM).

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Mam problem z układem czujnika ruchu na 555. Zrobiłem go zgodnie z poszczególnymi krokami z obrazków, potem porównałem ze schematem, a układ po podłączeniu zasilania nie chce działać tak jak na filmiku. Dodam, że TSOP odbiera sygnał np: z pilota TV, a dioda widocznie świeci na kamerze telefonu. Po podstawieniu przeszkody przed diode i czujnik, nic sie nie dzieje. LED mryga pojedyńczo dopiero gdy wykrywanym obiektem poruszam przed czujnikiem dość szybko, ale nadal nie występuje ciągłe świecenie diody LED, ale jej pojedyńcze mryganie przy każdorazowym wykryciu przeszkody. Czy ktoś wie co może powodować takie a nie inne działanie układu?

Link do komentarza
Share on other sites

Prosper, układ był składany od zera minimum 3 razy podczas pisania artykułu, więc tam raczej błędu nie znajdziemy. Polecam sprawdzić wartości rezystorów, tutaj mają one kluczowe znaczenie. Może przez pomyłkę coś zamieniłeś i układ generuje sygnał o złej częstotliwości? Spróbuj też dodać jakąś przegrodę między diodą IR, a odbiornikiem TSOP. Raczej w tym wypadku to nie pomoże, ale warto sprawdzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Prosper, mam identyczny problem. Udało Ci się go rozwiązać? Dodam, że używam napięcia 5V dlatego zrezygnowałem z diody, która miałaby obniżyć napięcie zasilania. Czy ma ktoś jeszcze podobny problem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

szymo092, podaj proszę orientacyjną datę zakupu zestawu - sprawdzimy, czy nie ma błędu w serii. Rozumiem, że w Twoim przypadku tester pilotów TV również działał poprawnie? Czy będziesz mógł wstawić zdjęcia swojego układu?

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, części zakupiłem około miesiąc temu. Tak, tester pilotów działa poprawnie. Jedyne co przychodzi mi do głowy to sprawdzić czy układ generatora faktycznie generuje 36 kHz. Czy mógłbyś mi podpowiedzieć dlaczego zastosowano drugi kondensator (na chemacie) C6? Dlaczego nie możemy podłączyć odbiornika tak, jak jest to pokazane w nocie katalogowej, czyli tylko rezystor i jeden kondensator? Czy to wynika z dobrania odpowiedniej wartości kondensatora? Tak jak wspomnialem, z diody D1 i rezystora R6 zrezygnowalem, ze względu na to że układ zasilam napięciem 5V. A może to jest przyczyna?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

szymo092, to ja już w takim razie nie rozumiem. Składasz zestaw z kursu, czy coś z zupełnie innego schematu? Na Twoim schemacie pojawia się bramka, elementy mają inne wartości i do tego piszesz jeszcze coś o lutowaniu. Żadna z tych rzeczy nie jest związana z tym kursem 🙁 Miejsc, w których mogłeś popełnić błąd jest znacznie więcej niż na początku to opisałeś i zależą głównie od montowanych elementów oraz lutowanego układu.

W komentarzach do kursów piszemy wyłącznie o układać 1:1 takich jak w omawianych artykułach, inaczej szybko doprowadzi to do zamieszania, bo nagle po kilku postach pt. "nie działa" okazuje się, że składasz zupełnie inny układ. Jeśli Twój problem dotyczy innego układu, innego schematu i dodatkowo są na nim jeszcze inne elementy, to będę wdzięczny za założenie osobnego tematu w odpowiednim dziale. Już sam fakt innych dzielników napięcia (z potencjometrem) i innych kondensatorów sprawia, że prawdopodobnie tam jest właśnie rozwiązanie Twojego problemu. Nie powiedziałeś nawet skąd te dane wziąłeś...

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Od jakiegoś czasu poznaje elektronikę za pomocą Waszych kursów i napotkałem pierwszy problem z którym sam nie potrafię sobie poradzić.

Mianowicie z micro servo:

Przy "przekręcaniu" potencjometrem, micro servo nie zmienia swojego położenia.

W miarę przekręcania potencjometrem zwiększa i zmniejsza się "piszczenie" micro serva.

Co może być powodem ? Micro servo może być uszkodzone ?

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

OSKAR07, jeśli wykluczasz błąd w schemacie to prawdopodobnie jest jakiś problem z zasilaniem i serwomechanizm nie daje rady się poruszyć. Z czego zasilasz cały układ? Możesz zmierzyć, czy pojawia się jakiś spadek napięcia po podłączeniu serwomechanizmu?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Zasilanie jest o napięciu 6V (dokładnie 5,98V).

Po podłączeniu zasilania do układu z serwomechanizmem napięcie wynosi 5,02V.

Po podłączeniu zasilania do układu bez serwomechanizmu napięcie wynosi 5,82V.

Link do komentarza
Share on other sites

OSKAR07, wygląda, że wszystko jest poprawnie podłączone. Spadki napięcia są trochę duże, możesz dla pewności jeszcze przetestować układ na nowych bateriach? Sprawdź też dla pewności, czy potencjometr jest wystarczająco mocno wetknięty w płytkę stykową (najlepiej zmierz miernikiem, czy wszędzie jest przejście sygnału).

Link do komentarza
Share on other sites

Przejście sygnału jest, potencjometr też wygląda ok, na nowych bateriach żadnych zmian.

Micro servo cały czas tak samo reaguje:

Przy "przekręcaniu" potencjometrem, micro servo nie zmienia swojego położenia.

W miarę przekręcania potencjometrem zwiększa i zmniejsza się "piszczenie" micro serva.

Bardzo mocno się nagrzewa, możliwe że chińczykowi coś nie wyszło i jest jakieś zwarcie.

Trzeba zareklamować w botlandzie 😉😋

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.