Skocz do zawartości

Potencjometr a diody świecące


Pomocna odpowiedź

Witajcie, chciałam podłączyć diodę do potencjometru i tym sposobem pobawić się w jej zapalanie i gaszenie 🙂

I zabawa była przednia dopóki miałam tylko jedną diodę świecącą ( załączam obrazki): 1.1 oraz 1.2

 

Postanowiłam więc powiększyć liczbę diod, ale potencjometr uległ spaleniu załącznik 2.1 😞

Czy KTOŚ potrafi mi powiedzieć, wytłumaczyć dlaczego tak się stało? I co mogę zmienić, aby naprawić swój błąd...

 

Potencjometr-5kΩ

R1 i R2- 1kΩ

zasilanie- bateria 9V

 

Dziękuję bardzo

 

Link do komentarza
Share on other sites

Do których wyprowadzeń potencjometru podłączone było zasilanie? Do skrajnych? Czy przypadkiem czerwony przewód nie dotknął środkowego wyprowadzenia?

Ten układ, jeśli dobrze go rozumiem, nie jest poprawnym sposobem na to jak regulować jasność diody za pomocą potencjometru. Przykład poprawnego podłączenia znajdziesz w tej części kursu: https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-diody-krzemowe-oraz-diody-swiecace-led-id4251

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
1 godzinę temu, witgrod napisał:

witam

dlaczego układ z termistorem nie działa na zasilaniu 9v

Co znaczy "nie działa"? I przede wszystkim jak wygląda ten układ?

Edytowano przez mgala
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry 

 

mam prośbę o wyjaśnienie zachowania diod  zielonej i czerwonej w połączeniu z rezystorem 1kΩ i potencjometrem 0.98 kΩ (moje wyliczenie z pomiarow).

 

Schemat i zdjęcia w załączeniu. .  Przy maksymalnym oporze zielona gaśnie a jak skręcę potencjometr w droga stronę to czerwona nie gaśnie? 

 

w układzie z identycznymi diodami diodami zarówno zielonymi jak czerwonymi jedną z diod   przygasa ale nie gaśnie ( to rozumiem że opór całego układu jest za mały ) ale 

proszę o wyjaśnienie przyczyny zachowania różnych diod  i dlaczego nie gaśnie czerwona gdy druga jest zielona. Czy można wyliczyć różnicę w prądzie albo napięciu przed zmontowaniem 

PNG image.png

PNG image 2.png

PNG image 3.png

PNG image 4.png

Screenshot 2023-12-06 at 22.32.58.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki rozumiem że przyczyną jest różnica w poborze . ale interesuje mnie dlaczego  przy  dwóch  zielonych to żadna nie gaśnie i to samo przy dwóch czerwonych?

i jak można wyliczyć te różnice 
 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
7 godzin temu, Santiago napisał:

Dioda czerwona potrzebuje mało prądu. Zastąp ją np. Białą.

Fajny dowcip. Brawo.
Aby to zrozumieć zobacz post gdzie inny kolega pyta co oznacza IR w tabelce. W tej tabelce jest w sposób uszeregowany jakie napięcie odkłada się na diodzie w zależności od jej barwy świecenia. Traktuj to "podobnie" jak diody Zenera.  Napięcie świecenia diody czerwonej jest niższe niż zielonej na tyle znaczące że przy skręceniu potencjometru w kierunku diody czerwonej do końca spadek napięcia wynosi ok. 2V podczas gdy zielona dioda potrzebuje trochę wyższego napięcia by zaszło zjawisko emitowania światła.  Przy dwóch jednakowych diodach napięcie jest zbliżone do napięcia pracy więc jedna świeci mocno a druga "żarzy się" jeśli można tak powiedzieć. Napięcie, napięcie a nie żaden "prąd" jak kolega wyżej wspomniał. 

Pozdrawiam Krzysztof.  

Link do wspomnianego postu: https://forbot.pl/forum/topic/23909-o-co-chodzi-z-ir-w-tabelce-bezpiecznego-napiecia-do-diody/#comment-201757

Edytowano przez KaDe
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.