Skocz do zawartości

Masa do zalewania elektroniki


mgala

Pomocna odpowiedź

Będę potrzebował zalać parę kawałków elektroniki żeby je na zewnątrz móc używać. Masy różne znalazłem, natomiast pisze żeby przy użyciu "odgazować" je pompą próżniową. I mam pytanie, to musi być jakaś full pro pompa próżniowa czy może zwykły odkurzacz da radę?

Link do komentarza
Share on other sites

@mgala wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Tutaj chodzi oczywiście o wyeliminowanie bąbelków. Jeśli nie jest to rakieta kosmiczna to pewnie wystarczy nawet powolne wylewanie masy bez żadnego odgazowywania. Kilka stuknięć/wibracje też wystarczą 🙂 Im bardziej rzadki produkt wybierzesz tym będzie łatwiej.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, mgala napisał:

I mam pytanie, to musi być jakaś full pro pompa próżniowa czy może zwykły odkurzacz da radę?

Odkurzacz nie będzie aż tak skuteczny jak komora próżniowa z porządną pompą.

Odkurzacze są przystosowane do przerzucania dużych mas powietrza przy niskich różnicach ciśnień (mniejszych niż w dojarce do bydła). Pompa próżniowa zaś jest w stanie osiągać bardzo niskie ciśnienia (zwykle są to rzędy kilku Pascali). Ta duża różnica ciśnień pozwala na szybsze wydobywanie się powietrza z masy, a tym samym krótszy czas odgazowywania. Ma to duże znaczenie w szczególności przy żywicach szybkowiążących (np. poliuretanowych, które potrafią wiązać już po 5-10 minutach).

IMHO najlepiej użyć epoksydy modelarskiej i powoli zalewać (może ściągać i w ten sposób uszkodzić układ, poza tym zalewanie warstwami zmniejsza szanse na powstawanie bąbli powietrza, a epoxy dobrze się wiąże ze sobą), chociaż na niskie wilgotoności to nawet lakier w aerozolu wystarczy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Żadnych kosmosów, czujniki wilgotności do doniczek plus jakieś  ESP fo ich obsługi ale na zewnątrz. Więc narażone na deszcz czy mgłę itp.

W taki razie, ponieważ sensownej pompki vacu raczej sobie nie zorganizuję, to jeśli możecie polecić konkretne produkty które dadzą bez niej radę i to byłbym wdzięczny.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, wiem, czytałem. Ale nie potrzebuję "dokładnej" wilgotności gleby a mam nadzieję że trzy stany w stylu "sahara - OK - pola ryżowe" dam radę rozróżnić. Bo problem polega na tym że doniczki mam przykryte geowłóknina i ciężko sprawdzić  wilgotność "z ręki" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.