Skocz do zawartości

Dokładność pomiaru przetwornika ADC


Silver_1

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Jestem w trakcie budowy projektu opartego o przetwornik ADC. Mój mikrokontroler ma 10bitowy przetwornik. Chcę mierzyć napięcie między 16V-13V. Dla tej możliwości skorzystałem z dzielnika napięcia i dostroiłem go tak, aby najwyższe spodziewane napięcie wyniosło 5V. W ten sposób mój spadek o 3V po stronie pierwotnej odpowiada spadkowi powiedzmy około 1V po stronie wtórnej. 

Jak obliczyć dokładność pomiaru? Obliczenia w zakresie napięcia zasilania klarują się dość prosto, jak się ma dokładność pomiaru dla strony Pierwotnej?

Może jest lepszy sposób uzyskania przekładni napięcia (16V-13V ---> 5V-0V)?

Edytowano przez Silver_1
Link do komentarza
Share on other sites

Przy tej metodzie tracisz prawie połowę zakresu.

16-13=3

5-0=5

Pytanie czy ma to znaczenie. Z jaką dokładnością chcesz mierzyć to napięcie? 10bit daje całkiem niezłą rozdzielczość.

Jeżeli to np pomiar napięcia z alternatora w aucie, to i tak pomiary będą dużo lepsze niż potrzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Rozdzielczość to jedno ale Vref 5V to najgorszy możliwy wybór, użyj wewnętrznego 1.1V wyniki będą dużo pewniejsze. Polecam zapoznać się z tą serią o ADC https://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html nawet jeśli twój temat dotyczy innego mikrokontrolera

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, Silver_1 napisał:

Może jest lepszy sposób uzyskania przekładni napięcia (16V-13V ---> 5V-0V)?

Przesunięcie takie jest możliwe  przy pomocy wzmacniacza operacyjnego i źródła napięcia odniesienia (niestety ujemnego, więc się wszystko nieco komplikuje). 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

W tym przypadku jest jeszcze niebezpieczeństwo, że jeśli napięcie na wejściu spadnie poniżej tych 13v (np. do zera) na wyjściu pojawi się napięcie ujemne, a tego adc bardzo nie lubią. Czyli dodatkowy obwód z diodą... robisz to jako konkretne urządzenie czy po prostu dla treningu? Bo w urządzenie wsadziłbym ina219, jeszcze prąd mi pokaże.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Urządzenie które buduję, faktycznie będzie mierzyło napięcie alternatora. Ze względu na koszty ograniczam dodatkowe układy do minimum. Stąd wszelkie dodatkowe scalaki nie wchodzą w grę. Tym bardziej że rozdzielczość mojego mikrokontrolera podobno spokojnie wystarczy do tego zastosowania. Jednak chcę zbudować świadomie to urządzenie i chcę wiedzieć z jaką rozdzielczością zmierzy napięcie

Link do komentarza
Share on other sites

Na jakim mikrokontrolerze to robisz? i czy zajrzałeś na stronę którą linkowałem? Tam jest większość potrzebnych informacji, jest to łatwe do przeliczenia zwłaszcza że będziesz mierzył tylko napięcia dodatnie jak rozumiem, bo coś innego wynikało z pierwszego wpisu myślałem że od -13 do +16V

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Tak zamierzam to przeczytać w wolnej chwili. Procesor którego użyłem to Attiny13

Zakres napięć jest dodatki, użyłem znaku minus do wyrażenia zakresu pomiarowego.

Edytowano przez Silver_1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.04.2024 o 20:10, Silver_1 napisał:

Jednak chcę zbudować świadomie to urządzenie

A masz świadomość że alternator daje trzyfazowe napięcie pulsujące?

Na Twoim miejscu bardziej bym się skupił nad zakłóceniami i ich eliminacją, niż rozdzielczością przetwornika. Napięcie i tak będzie "pływać" w zależności np od obrotów +/- 0,5V. Dlatego często jest tylko kontrolka jest/niema ładowania

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

https://en.wikipedia.org/wiki/Charlieplexing można dzięki tej metodzie zbudować zgrabną linijkę Led. Do tego, przy odpowiedniej obróbce danych z ADC (oversampling) uzyskać nawet większą rozdzielczość niż te 10bitow. Także jest to jak najbardziej do osiągnięcia na tym małym mikrokontrolerze 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.