Skocz do zawartości

Zgrzewarka do ogniw z akumulatora.


Pomocna odpowiedź

5 minut temu, _LM_ napisał:

steruj przez optoizolację znajdziesz bez problemu. Google - >Gate driver MOSFET itd.

a w sumie mógłby być zwykły optoizolator? bo mi przypadkiem się wala parę w moim składzie. bo wydaje mi się że chyba mógłby dać radę

4 minuty temu, MarCixn napisał:

a w sumie mógłby być zwykły optoizolator?

Mógłby być, jaki masz model dokładnie? 

chrome_y23NVSdKPL.thumb.png.125e0198c506fa9c376dd095fd1ee999.png

Testuj z mniejszymi prądami obciążenia bo szkoda tranzystorów.

  • Pomogłeś! 1
(edytowany)
23 minuty temu, MarCixn napisał:

A jeszcze jedno pytanie@_LM_ na jakiej stronie/ aplikacji robisz te schematy? 

To ewidentnie EasyEDA 😉 Po złym rozmiarze tekstu "U7" podejrzewam, że wersja Pro... 😄 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 2
(edytowany)
14 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

podejrzewam, że wersja Pro... 😄 

Nie inaczej. Akurat mam swój projekt otwarty więc narysowałem obok właściwego schematu 

Edytowano przez _LM_

A jeszcze nurtuje mnie pytanie jak wyrównują to w tanich chińskich zgrzewarkach bo tam nie ma takich kloców rezystorów wyrównawczych a jak dam taki mały to spali go

(edytowany)

Trudno powiedzieć jak oni to mają rozwiązane, zgodnie ze sztuką te rezystory powinny tam się znaleźć. Są to przeważnie wartości 0.1Ω lub mniejsze a co za tym idzie nie muszą mieć wielkich rozmiarów zwłaszcza że urządzenie pracuje impulsowo a co za tym idzie dopuszczalne jest aby miały moc(i gabaryty) mniejszą niż wynika ze wzoru P=UI 

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
18 minut temu, MarCixn napisał:

A jeszcze nurtuje mnie pytanie jak wyrównują to w tanich chińskich zgrzewarkach bo tam nie ma takich kloców rezystorów wyrównawczych a jak dam taki mały to spali go

Wyrównywać? A po co, jak się spali to się spali... Serio chiński sprzęt zwykle jest cholernie niebezpieczny i nie jest zgodny nawet z minimum norm europejskich. (Poza sprzętem wyższej klasy, ale taki zwykle kupuje się bezpośrednio od fabryki).

  • Lubię! 1

Akurat ostatnio wertowałem temat sterowania zgrzewarka z mikrofali na tranzystorach na uzwojeniu wtórnym i przypadkiem znalazłem te chińskie wynalazki na baterie, po zgłębieniu tematu (YouTuby) ludzie raczej to chwalą i nie narzekają,a oglądałem również recenzje po dłuższym okresie użytkowania i im to podobno działa...na Ali takie płytki chodzą po 40zl więc nie wiem czy jest sens samemu kombinować...(np takie coś) 1956592772_6172onXpFqL._AC_UF8941000_QL80_.thumb.jpg.305fa819dc7ded32959491b83354016a.jpg

@farmaceuta do 18650 mu też się klei ale mamy ogniwa takie bloczki gdzie cała obudowa to + i punkt mały to - i te ogniwa w oryginale mają 14000mah też li ion

  • 2 tygodnie później...
(edytowany)

Post mój jest już nieco spóźniony ale... może jeszcze się przyda? 

IMHO nie stosując żadnych tranzystorów a jedynie rezystor szeregowy w postaci szprychy rowerowej o długości ok. 25 cm można uzyskać z tego akumulatora dostateczny prąd do zgrzewania ogniw. R = p x  l/S gdzie l = 25 cm, S = ok. 20 cm i p = ok. 10 x 10 do potęgi -6. W przybliżeniu będzie to ok.0,02 oma. Przy ok. 12 V z akumulatora powinien popłynąć prąd ok. 600A. Można spróbować tej metody i uważać aby nie poparzyć się przy rozgrzewaniu się szprychy.Jeśli prąd okaże się zbyt mały to można dołożyć drugą szprychę równolegle.

Edytowano przez Preskaler
  • Pomogłeś! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...