Skocz do zawartości

Parametry silników DC


Skipper

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie.

Od dłuższego czasu bawię się programowaniem swojego pierwszego robota. Jednak powoli kończą mi się pomysły, robot jest za wolny...

Za jego napęd odpowiedzialne są dwa przerobione serwa modelarskie. Chciałbym zakupić jakieś bardziej profesjonalne silniki, które przydadzą się w przyszłych konstrukcjach, jednak kompletnie nie wiem jak odpowiednio dobrać parametry. Cóż losowy dobór parametrów i nauka na błędach, raczej odpada ze względu na koszta 🙁

Czy moglibyście podesłać jakieś ciekawe linki dotyczące parametrów silnika i ich doboru ?

Ja znalazłem coś takiego: http://www.silnikidc.pl/pokaz.php?id=15

Jednak nie mówi mi to za wiele.

Drugi problem jaki mam to jak oszacować czy np w takim silniku:

http://allegro.pl/nowy-niemiecki-silnik-kag-dc-12v-0-8ncm-fv-i1208877640.html

Jest przekładnia czy jej nie ma?

Trzeci problem, Jak montujecie do wału od silnika koła... np takie z Lego ? bo do serwomechanizmów nie miałem z tym żadnego problemu bo dołączone były takie gwiazdki, a tu kompletnie nie mam pomsłu

Dzięki za odp.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi chodzi o koła to ja osobiście wolę kupić komplet kół u producenta silników (pololu, mobot) gdyż są one przystosowane do montażu na tych silnikach.

W pierwszej swojej konstrukcji nie miałem jednak takiego komfortu i zrobiłem to tak:

Miałem z demontażu spore zębatki pasujące idealnie na silnik. Następnie te zębatki przykleiłem do kół. Trochę ciężko jest trafić w sam środek, ale w wolnych konstrukcjach to daje radę🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czy jest przekładnia, czy nie, to można poznać po ilości obrotów silnika. Kiedy jest więcej niż 2000rpm, to właściwie można być pewnym, że przekładni nie ma. Wolniejsze silniki ją mają. (mowa p zwykłych DC)

Co do doboru, to ustal początkowo z jaką prędkością ma jeździć Twój robot i jak duże ma mieć kółka. Z tego będziesz mógł wyliczyć prędkość z jaką musi się kręcić silnik.

A tak w ogóle to poszukaj na forum, bo temat był już nie raz.

Link do komentarza
Share on other sites

Oki, dziękuje za pomoc.

Zauważyłem że większość użytkowników forum zaczyna się zaopatrywać w pololu, czym jest to spowodowane? Czy jest jakaś drastyczna różnica pomiędzy ich silnikami a silnikami sprzedawanymi w mobot ?

mactro, oki dziękuje, ale jak rozegrać sprawę z momentem obrotowym ? tzn po mojemu to za pomocą przekładni zwiększamy moment kosztem liczby obrotów/min. Tylko jak to w jakiś sposób uzależnić od siebie ?

EDYTA

np. interesuje mnie coś takiego:

http://mobot.pl/index.php?site=products&type=875&details=7787

oraz silniki:

http://mobot.pl/index.php?site=products&type=873&details=7862

wynika z tego że koła powinny pasować do silników. Tylko czy one na coś się nadają ? czy ma ktoś jakieś doświadczenie w pracy z nimi ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tylko jak to w jakiś sposób uzależnić od siebie ?

Moment obrotowy rośnie tyle razy, jaki mamy współczynnik przełożenia, a prędkość obrotowa tyle samo razy maleje. Oczywiście pomijając straty.

A co do silniczków z pololu - za tę kasę nie kupisz nic lepszego, nadającego się z powodzeniem na zawody, bez rzeźbienia przekładni albo czegoś takiego (no pomijając okazje na allegro/wolumenie, ale takie nie są dostępne zbyt długo). Te silniki z mobota (530RPM) są bardzo słabe (zapytaj KD93 😃 ). A co do kółek - nie miałem nigdy ich w łapkach, ale nie wyglądają na zbyt przyczepne (ale są stosunkowo tanie, i jak nie masz dostępu do tokarza, mogą być niezłe, ale jak już mówiłem, nie miałem okazji sprawdzić ich organoleptycznie).

Link do komentarza
Share on other sites

A kółka wcale nie lepsze:) Przy tych silnikach w miarę się trzymają toru, ale wole nie myśleć co by się działo przy większych prędkościach:)

Jeżeli chodzi o zakupy w Pololu to wystarczy założyć konto na PayPalu.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie problem w tym że mam standardową kartę płatniczą ;/

oki, dzięki za wybicie z głowy tych silników 😉

Czyli reasumując nic w ofercie Mobota nie jest godnego uwagi i należałoby się zainteresować przelewami między krajowymi do pololu ? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.