Skocz do zawartości

programator do UTP Bydgoszcz


Demolka

Pomocna odpowiedź

Podeślij schemat. Jak programujesz w bascomie to jaki numer błędu ci podaje. Spróbuj odrazu po włączeniu zasilania zaprogramować. Jeżeli pójdzie i potem poda błąd ,że program się nie zgadza z tym co jest w uc to znaczy że proc się resetuje. Masz jakiś rezystor na resecie ?? Jeżeli mniejszy od 10k to daj 10k.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hmm, tu nie ma co wymieniać, ta przystawka po prostu nie ma rezystora podciągającego pin resetu do Vcc, nie wiem o czym myślał projektujący tą płytkę, ale nie jest to poprawne zachowanie. Musisz jakoś na pająka przylutować tam gdzieś ten rezystor, albo na tą płytkę, albo na płytkę programatora, chociaż lepiej na tą.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, przecież już kiedyś ustaliliśmy, że Atmega ma wbudowane podciągnięcie na lini reset 😋 Nic złego nie powinno się dziać przy braku podciągnięcia zewnętrznego - przetestowałem na własnej skórze kilka(naście) razy ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, ja to rozumiem, ale skąd wiesz, że program którym wgrywasz soft, przed przesyłaniem softu, włączy wewnętrzne podciąganie na tym pinie? Nie bez powodu Atmel w każdej dokumentacji mikrokontrolera zaleca dołączenie takiego rezystora.

Link do komentarza
Share on other sites

Przecież podciąganie jest ustawione fabrycznie do czasu, kiedy ktoś nie zażyczył sobie dodatkowego port I/O bez możliwości dalszego programowania ISP?

Na podstawie not aplikacyjnych Atmela "AVR042: AVR Hardware Design Considerations"

The reset line has an internal pull-up resistor, but if the environment is noisy it can be
insufficient and reset can therefore occur sporadically.

oraz

To protect the RESET line further from noise, it is an advantage to connect a
capacitor from the RESET pin to ground. This is not directly required since the AVR
internally have a low-pass filter to eliminate spikes and noise that could cause reset.
Applying an extra capacitor is thus an additional protection. However, note that this
capacitor cannot be present if debugWIRE is used.

Wynika z tego, że jest to po prostu dmuchanie na zimno w przypadku "siejących" układów/źródeł zasilania (np. robot z pracującymi prądożernymi silnikami), a USB (z którego programator jest zasilany) do takich raczej nie należy..

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj zainstalowałam jeszcze avr studio (czytałam, że komuś to pomogło), pokazałam adapter chłopakom, w celu sprawdzenia lutów:) I nadal nic:) Generalnie nie taplam się w radosnym uniesieniu.

Ale jest i dobra nowina 🙂 Przyszły serwa - będziem jeździć Albertem:)🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Złącza do programatora to tylko te oznaczone "ISP1" i "ISP2" - tam podłącza się programator (zależnie od posiadanego złącza - KANDA to ISP2). Pozostałe łączy się z tym opisanym jako "HEADER 5x2" za pomocą taśmy 10-żyłowej zależnie od układu, który siedzi w podstawce ZIF..

Link do komentarza
Share on other sites

Jak najbardziej - programator wpinałam do isp2, a drugi kabel prowadziłam od j6 do j1(przy attiny2313) i od j9 do j1( przy atmedze8)

[ Dodano: 15 Paź 10 11:49 ]

przy prawidłowym wpięciu do isp2 zapala się czerwona dioda (łatwo zweryfikować, czy kabel nie został wpięty odwrotnie). Przy wpinaniu do mastera wpina się też łopatologicznie goldpin1-goldpin1, goldpin2-goldpin2, .... więc raczej błędu nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.