Skocz do zawartości

Li-Pol Zasilanie Robota


Dżony

Pomocna odpowiedź

Hej, mam pytanie bo buduje robota minisumo na dwa serwa i zastanawiam czym zasilić swojego robota. Najbardziej rozsądne wydaje mi się zasilanie z pakietu Li-Pol. Co o tym myślicie i czy pojemność 1300mAh wystarczy z firmy TURNIGY? Również czy ładowarka z tej firmy jest dobra ( nic mi podczas ładowania nie expolduje 😅?)? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli ładowarka ma być kupna i dobrze podłączysz to nie eksploduje 🙂

A z pojemnością zależy od tego jak długa będzie walka 😉 a w minisumo walki trwają maks. 5 minut, więc chyba wystarczy na kilka walk

Link do komentarza
Share on other sites

Kup sobie pakiet 7,4V jakiś, nawet najtańszy o małej pojemności (tak do 1Ah) ze względu na niską wagę. Pakiet będzie tani, walka jest krótka więc za dużo prądu robot też nie zużyje (choć to też zależy od tego jak prądożerny będzie). Dlatego proponuję pierw trochę pomyśleć i pomierzyć ewentualnie oszacować ile prądu będzie pobierał robot. Na tej podstawie dobierz sobie pojemność pakietu.

Jak coś 1,3Ah powinno być w sam raz, między walkami doładowywać i powinno być cacy. Dedykowane ładowarki nie powinny doprowadzić do zapalenia bądź wybuchu. Proponowałbym jeszcze tylko przemyślenie sprawy w kwestii zabezpieczenia przed nadmiernym rozładowaniem pakietu w robocie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zasadniczo to wystarczy tylko pomyśleć i popełnić prosty układ na LM393 z sygnalizacją za pomocą diody, bądź sygnału na któryś z portów Atmegi (stan niski/wysoki można sobie oszczędzić użycie 2 ADC) i odpowiednie rozegranie sprawy programem. Wyłączenie wszystkich odbiorników prądu (typu diody silniki itp), co pozwoli na ograniczenie poboru prądu do wartości powiedzmy poniżej 20-30mA 🙂 ... W sumie nawet proste zabezpieczenie, a powinno być skuteczne. Napisz coś więcej to na pewno chętnie coś podpowiemy 🙂 w kwestii zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, ale już kupiłem, a płytki już mam gotowe od miesiąca z Satlandu i raczej zmiany nie wchodzą w rachubę. No chyba że jest taka możliwość Ja mojego minisumo wzorowałem na różnych konstrukcjach ale najbardziej na minisumo konaru ( ale nie całkowicie 😉 ) głównie dla tego żeby mieć sonar 😅 i żeby nie kombinować z programem-> leniwy jestem 😋

Link do komentarza
Share on other sites

hej mam problem (chyba dość poważny) chciałem zmienić w tyczkę w swoim li-pol ale przypadkowo naciąłem izolację drugiego kabla i zrobiło się zwarcie w wyniku tego poleciało dużo iskier 🙁 po sprawdzeniu na mierniku do li-poli czy coś się stało już nie podaje ile jest celi, ile ma każda z nich V oraz ile jest w sumie V, tylko przelatują --- i wyświetla 3,83V teraz pytanie: czy to oznacza że się zepsuł i muszę se kupić nowy?? 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chcesz ładować, to zapakuj całość (ładowarkę i lipola) do dużej, glinianej (niepalnej) doniczki i jesli masz możliwość, ładuj na balkonie. Ładowarkę też podłącz raczej w miejsce, gdzie będziesz ją mógł szybko wypiąć, w razie potrzeby. No i możesz spróbować naładować, ale oczywiście nie spuszczaj z oka pakietu na dłużej niż kilka minut (nie trzeba ciągle patrzeć, bo jednak napuchnięcie pewną chwilę trwa). Swoją drogą, na napuchnięte lipolki też jest sposób, z tym że jest skomplikowany (mrożenie i grzanie) no i jak by nie było, takie praktyki są ciut niebezpieczne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.