Skocz do zawartości

Ceny AVR


KD93

Pomocna odpowiedź

Siema

To że ceny procesorów AVR skoczyły w górę to wszyscy wiemy, choćby po stanie kont 😖 Mnie naszła dzisiaj refleksja nad sensem życia, kiedy płaciłem 20zł za ATmegę88 TQFP. To jest oczywiście nienormalne, bo przecież sprzęt powinien stawać się coraz lepszy i coraz tańszy, a z tym drugim w tym przypadku jest odwrotnie.

Ciekawi mnie jak jest z cenami AVR w innych rejonach Polski, ile płacicie za te procki. Przyjmijmy cenę ATmegi88 jako procesora, który miał zastąpić chyba najpopularniejszą megę8. Jak już napisałem, Katowice (BNS) - 20zł (TQFP).

I mam jeszcze pytanko odnośnie cen AVR na TME - dlaczego mega88 jest droższa od megi168?

Link do komentarza
Share on other sites

I mam jeszcze pytanko odnośnie cen AVR na TME - dlaczego mega88 jest droższa od megi168?

Bo mega168 jest dostępna w zwykłej wersji (stara) a mega88 jest w wersji P (nowa), poza tym to tylko około 1zł różnicy w cenie dla obudowy tqfp. Mnie martwi kompletny brak megi328P.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niech tylko się pojawia ARMy w DIP 😋 bo te z 0.5mm rastrem to jest masakra jeśli chodzi o płytki. Nowicjusze mogą czuć się nieco dobici tymi cenami.

Czy procki tanieją? Tak, 8051 są tanie, Cortexy M0 są tanie. Czy w podobnej cenie można kupić lepszego niż keidyś? Tak - Xmegi (niestety programator drogi), ARMy też można kupić za 20-30zł. Niestety Xmegi wymagają specjalnego programatora, a ARMy specjalnie robionej płytki (albo dobrej laserówki). Dobrze, że zrobiłem sobie zapas AVRów jeszcze przed podwyżką, kiedy kosztowały po 4-4.5zł sztuka. Z tej okazji przydał by sie poradnik jak robić płytki o wąskich i gęstych ścieżkach.

Możliwe, że niedługo będę mieć płytkę pod LPC2103 ze stabilizatorem 1.8V na pokładzie i wyprowadzonymi nóżkami. Jeśli będzie działać to może wrzucę schemat na forum.

edit:

ATmegę8 w DIP można kupić na Allegro po ok. 12zł. Nie jest to całkiem mało, ale jest to już bardziej normalna cena. Myślę, że w ciągu roku ceny wrócą do normy, albo pojawi się tani programator zastępczy.

Link do komentarza
Share on other sites

No ja właśnie kupiłem sobie HA, dlatego chciałem odpuścić sobie już układy w DIP'ach - mniej wiercenia, krótsze lutowanie i przede wszystkim mniejsze wymiary. TQFP lutuje mi się bardzo przyjemnie, nie problem zrobić płytki, ale te ceny AVR mnie dobijają.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli upierać się przy 8-bitowcach i basic'u, to są jeszcze bardzo popularne na zachodzie PIC'e.. Ceny porównywalnych uC są zwykle niższe; zasadniczo nie wiem czemu AVR zdobyły u nas większą popularność..

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli upierać się przy 8-bitowcach i basic'u, to są jeszcze bardzo popularne na zachodzie PIC'e.. Ceny porównywalnych uC są zwykle niższe; zasadniczo nie wiem czemu AVR zdobyły u nas większą popularność..

Może to właśnie "zasługa" basica - a może dlatego, że mieliśmy wspaniałego człowieka który go popularyzował - ś.p. Zbigniewa Raabe? Do dziś mam gdzieś jego "pipka dreczyciela" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

są jeszcze bardzo popularne na zachodzie PIC'e

Dokładnie, w granicach cenowych 20-30zł można kupić już procki z rodziny dsPIC! Do programowania w zupełności wystarczy PICkit2, który jest bardzo fajnym i niedrogim narzędziem

Link do komentarza
Share on other sites

To mam pytanko. Bo w zaistniałych okolicznościach ta konstrukcja którą kończę będzie już chyba ostatnia na AVR'kach, potem mi zostanie kilka meg8 w dipach to sobie jakąś trawiarkę zrobię, usbasp i może jeszcze coś. Którymi procesorkami mam się zacząć interesować? Bo nauka C jest oczywistą oczywistością, ale czy mam szukać ARM, czy PIC, czy może jeszcze coś innego? Bo na początek myślałem nad kupnem jakiejś taniej (do 150zł) płytki z procesorem do nauki programowania, żeby nie kombinować z montażem ale się zająć tylko programowaniem. Tak jak pisałem HA mam, więc jeżeli raster nóżek będzie umożliwiał wykonywanie płytek żelazkiem to bym się bardzo cieszył.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja po AVRach zmierzam w kierunku arm z serii stm32. Przejrzałem inne (atmel, nxp) i zarówno pod względem dostępności, konfiguracji jak i supportu najbardziej pasuje mi stm32.

Na początku roku będzie dostępna u mnie płytka pod roboty oparta właśnie na stm32.

W PIC bym nie szedł. W europie są raczej mało popularne - bardziej w stanach. Jednak ARMy są wg. mnie lepsze i dodatkowo masz wielu producentów, więc nawet jak z jakiegoś powodu STMy się nie podobają to bierzesz jedną z kilkunastu innych firm produkujący ARMy i korzystasz z ich procesorów. Baza (core ARM) jest zawsze ta sama, co najwyżej nowsza wersja rdzenia, a różne masz tylko peryferia, support itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Dużo zależy od płytek dostępnych na rynku. Przykładowo tutaj:

http://shop.ngxtechnologies.com/index.php?currency=USD&cPath=21&sort=2a

mamy płytki pod ARMy (ARM7 i Cortex) produkcji NXP, całkiem ciekawe - potężny procesor (można np. na nim obsłużyć monitor VGA), cena niewielka (szczególnie, że w wersji modułowej za dość neiwielką dopłatą otrzymujemy użyteczność dwóch płtek do nauki), tylko jeszcze wysyłka, ale sądzę, że gdyby sie np. zebrały 2-3 osoby to by dało się nawet na niej oszczędzić. Inna stosunkowo tania opcja: STM-Discovery, które ma kształt płytki, którą można dowolnie wpiąć w jakiś inny projekt. Procesor moze tam nie jest jakoś wypasiony (taka ATmega8 wśród Cortexów 😉 ), ale wbudowany programator to w pełni rekompensuje.

Swoją drogą: byłby ktoś chętny na Blueboard? Chyba bym bardzo szybko sprzedał mój ZL1ARM 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Różnica jest taka, że tutaj jest jakaś transmisja pakietowa czy coś. W każdym razie projekty z "grami telewizyjnymi", kolorowymi na 2148 widziałem i byłem nawet dość zdziwiony.

Generowany na ATmedzie statyczny czarnobiały tekst nijak sie ma do tego. Co prawda rozdzielczość nie jest super (128*96, czyli 12k pikseli), ale ze względu na ilość RAMu, bo i tak wysyła 640*480 pikseli. Niby niewiele, ale można albo wyświetlać proste animacje albo np. jakieś wykresy. Wiadomo, że kartą graficzna tego nazwać nie można, ale do prostych zastosowań promocyjnych (np. program generujący na ekranie kolorowe logo firmy) jak znalazł.

Link do komentarza
Share on other sites

Całe szczęście, że atmega też to potrafi -

W ARMie pewnie da się wykorzystać DMA i trochę mniej obciążać procesor, ale czy tak jest to tylko namiastka porządnego wyświetlacza.

Chodzi o to, że coś takiego można zrobić na dowolnym procesorze i to nie jest żaden support dla VGA. Gdyby był procesor z natywną obsługą wyjścia VGA to byłoby coś wartego zachodu (mała płytka z możliwością podłączenia monitora w celu debugowania kodu robota itp.).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.