Skocz do zawartości

Ceny AVR


KD93

Pomocna odpowiedź

Mam pytanie odnośnie zamienników Atmegi8, a dokładnie chodzi o Atmega8A.

Pozwolę sobie zacytować treść aukcji internetowej:

"Stare serie miały Uz odpowiednio 4,5V-5,5V i 2,7V-5,5V oraz były taktowane zegarami 16MHz i 8MHz.

Mikroprocesory serii ATmega8A mają Uz od 2,7V do 5,5V oraz są taktowane zegarem 16MHz."

To oznacza że zamiennik ma tylko wewnętrzne taktowanie 16MHz?? A zewnętrznie mogę dać 8MHz??

Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do tematu, ceny Atmegi wystrzeliły w górę jak z procy.

Miesiąc temu kupiłem Atmegę32 i nie wiedzieć czemu, wszystkie 4 porty są upalone, nie reagują na polecenia. Nawet nie zdążyłem nic do procka podłączyć. Zapłaciłem ok. 20zł w sklepie. Poszedłem więc wczoraj kupić nowy procek i w jednym sklepie "ósemka" (o 32 wolałem nawet nie pytać) 18zł, a drzwi obok 29zł - trochę mnie z nóg ścięło..

Generalnie po wielu latach chciałem wrócić do procków, padło na AVR z racji przystępności i możliwości, a tu taki skok cenowy.. Myślicie, że to jakaś chwilowa bańka? Czy raczej długotrwały trend i trzeba zacisnąć zęby i wyłożyć kasę?

Niedługo będzie się opłacało kupić programator i wylutować Atmegę8.. heh 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W tej chwili w tme procesory atmega8a w tqfp można już dostać <10zł. Kwestia czasu i ceny wrócą do normy.

Co innego, że dla niektórych zastosowań (np. USB) warto pójść w ARMy, bo cena zbliżona lub niższa niż atmega+ftdi. Ewentualnie jest jeszcze at90usb162 z atmela.

Link do komentarza
Share on other sites

Atmega8 to już zabytek i należy się koncentrować na ulepszonym Atmega8A lub jeszcze lepszym Atmega88PA. To samo z Atmega32->Atmega32A. Są to nowsze i tańsze procesory.

Po co za Atmega8-16PU płacić 26 skoro jest Atmega88PA w obudowie DIP28 za 14zł? (ten sam układ nóżek, wyższe częstotliwości działania, drobne ulepszenia samego procesora, dużo niższe zużycie energii)

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mają starych cen, to co jest na stronie to jest w sklepie, wiem bo często się zaopatruję bo mam najbliżej ze szkoły. Zostaje tylko ten problem, że rzeczywiście, wszystkiego "Brak".

Link do komentarza
Share on other sites

W lokalnych sklepach w Poznaniu Atmega32 w DIPie kosztuje od 28 do 38zł. Sprzedawca upierał się, że u dystrybutora płacą 18zł netto. Cóż, ja nowszą wersję 32A kupiłem po 16zł brutto - doszła tylko przesyłka 10zł, ale i tak się opłaca.

Tutaj możecie zobaczyć niezły wykres cen Atmegi8 (http://elecena.pl/product/154277/atmega8-16pu) - wczoraj kumpel (twórca Eleceny) scalił historię tego procka w tym sklepie (jakieś tam zamieszanie zrobili kiedyś i urwali ciągłość na jakiś czas). Niewiarygodny skok i jakby przeczący logice - wszak od tamtego czasu powstało wiele nowoczesnych konstrukcji, więc można by przypuszczać, że cena powinna spadać lub chociaż się utrzymać - tymczasem wzrosła kilkukrotnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.