Skocz do zawartości

Potrzebny czujnik odbiciowy o odległości działania około 10cm


matrix

Pomocna odpowiedź

Ja mam GP2Y0D810 (jeszcze nie dodany na stronie) - 12zł/szt

Do tego ewentualna płytka PCB z potrzebnymi komponentami biernymi - 11zł/szt

Możesz też użyć IS471F + dioda nadawcza. W zależności od użytej diody i prądu na diodzie masz dystans 5-10cm, ale można to zrobić w dużo mniejszej przestrzeni niż GP2Y0D810.

Dokładny opis - http://www.kronosrobotics.com/an150/DAN150.shtml - a przykładowa miniaturowa implementacja - http://www.megabitty.com/index.php?pageId=ProxDot

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

matrix, nie napisałeś czy czujnik ma tylko i wyłącznie wykrywać przeszkodę w odległości do 10 cm, czy ma mierzyć odległość do około 10cm. Ja znam kilka czujników, które są w stanie zmierzyć taką odległość, ale musiałbyś podać więcej szczegółów, np. do czego ma to być używane, jakiego koloru będzie przedmiot.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o kolor to kolory będą różne, natomiast mi chodzi tylko o to by czujnik wykrył przedmiot w promieniu około 10cm, no i dobrze było by jakby był tani, bo potrzeba mi ich tak ze 20 sztuk.

Link do komentarza
Share on other sites

Najtańszy byłby standardowy TSOP4836. Do niego potrzebujesz diodę nadawczą i falę nośną 36KHz wygenerowaną na procesorze. Przy 20 sztukach warto dopisać te kilka linijek kodu i trochę pokombinować. Jedynie może być problem z uzyskaniem 10cm zasięgu bez jakiś większych kombinacji (tranzystory sterujące ledami)

Zaleta taka ze za to zapłacisz ~100zł a nie ~228zł jak za 20szt GP2D810 u mnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o kolor to kolory będą różne, natomiast mi chodzi tylko o to by czujnik wykrył przedmiot w promieniu około 10cm, no i dobrze było by jakby był tani, bo potrzeba mi ich tak ze 20 sztuk.

A nie lepiej użyć zwykłej diody IR i fototranzystora? Rozwiązanie najprostsze i najtańsze a 10cm zasięgu uzyskasz na pewno.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

matrix, swojego czasu robiłem kilkanaście czujników na tsop'ach do tablic z PLC na egzamin zawodowy mechatroników, jeden czujnik wychodził gdzieś 25zł ale kazdy musiał być pojedynczy, na tiny13, w obudowie i z tranzystorem oraz stabilizatorem, bo każdy miał dawać sygnały logiczne 0/24V. Myślę że bez tych elementów wychodzi kilkanaście złotych, jak bys był zainteresowant szczególami to pisz na PW.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na TSOPach myślę, że można sie zamknąć w 5zł/sztuka + jakaś jednostka centralna do sterowania nimi. Napisz mozę do czego to potrzebujesz, bo jeśli do robota to pamiętaj, że światło z każdej diody może trafiać do kilku TSOPów, co można wykorzystać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie ja potrzebuję żeby światło z danego czujnika tylko do niego trafiało. Czujniki będą rozstawione co jakieś 5cm. A jakby tak wykorzystał nadawanie rc5? Każda dioda nadawała by inny rozkaz. Miałbym (programową) pewność że każdy czujnik odbierze tylko swój rozkaz.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz mieć z tym problem. Nie lepiej użyć tsopów na różne częstotliwości. Są ze 4 rodzaje. Możesz wtedy w miarę ograniczyć zakłócenia. Programowo możesz mieć problemy np. diody mogą się zakłócać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Możesz zasilać poszczególne ledy falą 36KHz przez 1-2ms i to powinno wystarczyć do aktywowania się czujnika TSOP. Tak przelecisz wszystkie 20 par led/czujników i od początku. Proste do zaimplementowania na mikrokontrolerze.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zamieszczam schemat mojego czujnika. Nie mam jeszcze zainstalowanego Eagle, dlatego elementy niepotrzebne o których pisałem wyżej przekreśliłem, myślę że każdy da rade sobie przerobić schemat tak jak uważa. Dioda LED jest niepotrzebna, ale trochę pomaga przy pracy.

Niestety nie potrafię znaleźć programu, poszukam jeszcze ale obawiam się że został gdzieś unicestwiony przy formatowaniu komputera. Zamieszczam, według czego ustawiałem timer w tryb CTC.

KLIK

W attiny13 ustawia się rejestry tak samo jak w attiny2313. Myślę że po ustawieniu timera i wygenerowaniu odpowiedniej częstotliwości na wyprowadzeniu napisanie reszty programu nie powinno stanowić problemu, w razie czego mogę pomóc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.