Skocz do zawartości

Laser i sprawdzanie przecięcia jego wiązki.


Naelektryzowany

Pomocna odpowiedź

Witam.

Zająłem się szukaniem informacji i podzespołów do pudowy bramek mierzących czas dla linefollowera. Napotkałem na starcie na kilka problemów po rozmyśleniach i próbach postanowiłem w roli czujnika zastosować laser:

MODUŁ LASEROWY dioda czerwony laser, OKAZJA!!!

(użytkownika: Bonzella1)

Z tego co wyczytałem nie potrzebuje chyba drivera. Zamierzam wysterować go atmegą aby migał z częstotliwością kilkudziesięciu Khz w celu eliminacji zakłóceń. Szczerze mówiąc po raz pierwszy korzystam z lasera i nie wiem jak to odbije się na jego żywotności.

Wybór padł na ten laser z powodu małej ceny (jeżeli macie inne propozycje do ok 15zł/sztuka to jestem zainteresowany)

Proszę o odpowiedź aukcja kończy się już we wtorek.

Dziękuję

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Z czego kojarzę, to taki laser trzeba zasilać ze źródła prądowego, ponieważ, gdy się nagrzewa, to rośnie znacznie prąd przepływający przez niego. To samo zjawisko zachodzi w diodach led mocy.

Nie wiem jak to ma się do laserów tak małej mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Z czego kojarzę, to taki laser trzeba zasilać ze źródła prądowego, ponieważ, gdy się nagrzewa, to rośnie znacznie prąd przepływający przez niego. To samo zjawisko zachodzi w diodach led mocy.

Nie wiem jak to ma się do laserów tak małej mocy.

Właśnie o to mi chodzi. Nie wiem czy przy małej 2,5mW mocy i świeceniu przez połowę czasu (wypełnienie 50%) wymagana jest taka ochrona. Zamówię chyba jutro laserki. Jak dojdą to podłącze pod stabilizator liniowy i amperomierz i sprawdzę, czy prąd nie przekroczy znacząco tych 37mA po kilku minutach. Chyba, że do tego czasu jakiś znawca laserów się wypowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz albo zasilić przez źródło prądowe, wtedy masz stały prąd i stałą moc świecenia, albo przez rezystor, który dobierzesz tak, żeby nawet po rozgrzaniu się diody nie przekroczyć dopuszczalnego prądu. W tym drugim przypadku na początku po włączeniu będziesz miał mniejszą moc emitowaną z diody, ale to pewnie nie jest problem.

Fajnie jakbyś znalazł dokumentacje diody laserowej, wtedy wszystko by się wyjaśniło. Z tego czego mnie uczono to dioda laserowa od zwykłej czerwonej diody różni się tylko "obudową" w której są zwierciadła.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

...albo przez rezystor, który dobierzesz tak, żeby nawet po rozgrzaniu się diody nie przekroczyć dopuszczalnego prądu. W tym drugim przypadku na początku po włączeniu będziesz miał mniejszą moc emitowaną z diody, ale to pewnie nie jest problem.

Dioda ma moc 2,5mW i ma świecić nie dłużej niż 10minut z taką samą przerwą między zapaleniem i do tego migając (pisałem w pierwszym poście) i zastanawiam się, czy źródło prądowe w ogóle jest konieczne, a może dałoby się zrealizować stabilizację i ograniczenie prądu na jednym układzie (bo napięcie w całości mam 5v a dioda potrzebuje 2,5 - 3V). Bo z tego co mi wiadomo to rezystor po prostu spowoduje obniżenie napięcia podawanego na diodę, gdy się zagrzeje wzrośnie prąd i napięcie też, czyli po prostu spowoduje wolniejsze nagrzewanie-wzrost poboru prądu przez laser.

Fajnie jakbyś znalazł dokumentacje diody laserowej, wtedy wszystko by się wyjaśniło. Z tego czego mnie uczono to dioda laserowa od zwykłej czerwonej diody różni się tylko "obudową" w której są zwierciadła.

Odnośnie dokumentacji to chyba niema szans na jej znalezienie, chyba, że przypadkiem. Made in china, no name i w dodatku w nietypowej obudowie...choć to akurat może skierować na właściwy trop.

Dziękuję i pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie czy musisz mrugać. Fotorezystor dajesz w jakiejś osłonce (i tak musi być) aby bezpośrednio nie świeciło na niego światło jakiejs lampy - oświetlony laserem będzie miał rezystancję co najmniej rząd wielkości niż nieoświetlony w pomieszczeniu. Zwykły komparator by wystarczył. Ew. możesz dać dzielnik z dwóch fotorezystorów tak aby jeden był oświetlany diodą, a drugi był obok niego, ale nieoświetlony, ale aby padało na niego światło zewnętrzne. Próg poniżej 1/4 napięcia przed dzielnikiem wydaje mi się, że wystarczy.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie logiczniej zrobić dla spokoju to źródło prądowe? Lm317 plus 2 rezystory załatwiły by sprawę, lecz wtedy nie można tego kluczować. Stronę odbiorczą można zrobić na zestawie tranzystor + rezystor parę kilo ściągający bramkę do masy + fotorezystor wpięty pomiędzy bramkę a zasilanie, IMO nie ma sensu dawać komparatora i komplikować układu.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co wyczytałem z dashetów to niemożna osiągnąć prądu rzędu 37mA. Zresztą wszędzie jest mowa o jednym rezystorze możesz pokazać mi taką kartę katalogową, lub przykład.

Chyba dam sobie spokój z takim źródłem. Dam stabilizator 2,5v i jeśli uda mi się kupić to bezpieczniki na ok 40mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziś dostałem wyczekiwaną przesyłkę.

Przeprowadziłem testy i przy zasilaniu z 2,5v pojedynczy laser pobierał 26,6mA po 1 minucie prąd wzrósł do 26,7mA i tak się utrzymywał przez następne 3 minuty temperatura wzrosła nieznacznie (metalowa obudowa było lekko ciepła) i spadła do początkowej w dosłownie 5 sekund. Więc nie będę stosował zabezpieczenia nad prądowego.

Link do komentarza
Share on other sites

Naelektryzowany, skoro to jest układ który ma działać ciągiem przez dłuższy czas, to nie zaszkodzi mu zrobić "hard test", jak to nazwaliśmy z kolegą, czyli zostawić włączony na przykład na pół dnia. Jak robiłem testy moich czujników do szkoły to zostawiłem u mnie w domu jeden włączony na całą dobę przy widzeniu przeszkody, kiedy pobierał największy prąd. Teraz jestem spokojny że wytrzyma te 2h-3h programowania PLC dziennie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

KD93 Piwo dla ciebie.

Zrobiłem "hard test" 🙂 przy zasilaniu 2,5v po 15-20min dioda przygasła (tak nagle, ale płynnie), była gorąca, ale nie parzyła, gdy ostygła świeci chyba tak samo jasno. Zrobiłem testy i optymalną wartością napięcia jest 2v. Laser świecił kilka godzin a prąd i temperatura utrzymywały się na stałym poziomie. Do projektu dałem stabilizator na 2,5v, ale po tym incydencie dam jakiś mały potencjometr/rezystor już przy diodach (w bramkach).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.