Skocz do zawartości

pierwszy programator LPT nie działa


zielnony

Pomocna odpowiedź

Witam!!

Uczę się programowania w języku Basic z książki "AVR i ARM7 programowanie mikrokontrolerów dla każdego" i chciałem wykonałem najprostszy programator LPT, jednak nie działa. Przy ładowaniu programu do uC wyskakuje mi błąd Device missing or uknown device (-24). Wiem, że jeśli wyskoczy ten błąd to coś jest z programatorem. Załączam zdjęcia i proszę o pomoc w celu wykrycia usterki.

Zastosowałem rezystory 220 OHm przy wyjściach MOSI, RESET oraz SCK. Zasilanie zostało poprowadzone z gniazda MOLEX - 5 V.

Link do komentarza
Share on other sites

w biosie nic nie ustawiałem. Na początku próbowałem w PonyProg2000 i cały czas wyskakiwał mi błąd, ale próbowałem na pliku z Bascoma. Później spróbowałem załadować program przez Bascom i niby poszło do pamięci EEPROM, ale nic nie działało. A o co chodzi z konfiguracjami w Biosie??

[ Dodano: 28-01-2011, 09:46 ]

gnd aref avcc podłączyłeś bo na zdjęciach wygląda ze nie

PS zainwestuj w płytkę stykową/uniwersalną

Płytka jest już zamówiona, tylko na nią czekam. Wszystko jest raczej dobrze podłączone, bo sprawdzałem wiele razy myślę że mam źle skonfigurowane ustawienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z tym biosem to chodzi o to, że możesz mieć wyłączonym LPT, albo mieć to pod jakimś dziwnym adresem. Wiem, że w niektórych płytach głównych jest takie dziwne ustawienie na starcie, że to jest nie typowo poustawiane. Poszukaj w biosie czegoś o LPT, może będzie po prostu wyłączony.

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem jeszcze raz przez ponyprog i dalej mi ten błąd wyskakuje, ale jeszcze coś popróbuję.

Mam jeszcze pytanie, jak można usunąć zawartość mikrokontrolera w programie Bacom. Używam clear, jednak cały czas w ramce size mam 3 kreski

Link do komentarza
Share on other sites

Coś w biosie można zmienić, ale w zdecydowanej większości przypadków powinien działać po podłączeniu. Nie trzeba zmieniać żadnego sterownika. Prawie każdy, któremu nie działa programator LPT po podłączeniu, myśli że albo złe ustawienia w biosie albo spalony port, a prawie we wszystkich przypadkach jest to błąd w montażu, dużo osób robi na przewodach wtyczki, a to też nie ułatwia - przewody się często urywają.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.