Skocz do zawartości

Robot domownik.


Pomocna odpowiedź

Już bardziej LEXAN który stosuje lynxmotion(też cięty laserowo)

A jest on gdzieś u nas za normalną cenę dostępny?

pozostaje klejenie, zwykły klej cyjanoakrylowy, choć połączenie jest jakby to powiedzieć, nie ufałbym mu tak...

Właśnie się o tym przekonałem nic nie łapało plexy, kupiłem klej do szkła akrylowego (czyli plexy), ale też nic, jutro dostane klej własnoróbkę od pewnego modelarza 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Kolega robił wytrawiarkę z pleksy i wiem że kleił ją rozpuszczoną w rozpuszczalniku NITRO pleksie. Nie jest estetyczne ale trzyma nieźle i nawet szczelne jest. Można więc iśc w tym kierunku. A najlepiej to tam gdzie można plekse giąć. Ja podgrzewałem hot airem do temp około 150 stopni i ładnie się formowała.

Link do komentarza
Share on other sites

Pracujemy 🙂

Co do serw: są to TowerPro sg-5010, 4,5kg/cm więc póki co dają radę ale wiem już, że do podstawy korpusu i ramion muszę dać TP 945 (udźwig ~13kg/cm).

Cena, fakt, wyjątkowo niska - normalnie te serwa kosztują ~24pln, a ja dałem po 18 (jak chcecie to podam nazwę sklepu).

Mam już zbudowany korpus z profili aluminiowych ale nie podoba mi się to zbytnio, dlatego

aktualnie walczę z elektroniką i jak zadziała to wszystko tak jak chcę to korpus przebuduję (już mam pomysł - generalnie musi to być estetycznie wykonane - takie mam główne założenie).

Sterownie serwami odbywa się poprzez Atmega8. Komendy do wykonania wysyłane są przez Atmega32 z płytki głównej. To tak w wielkim skrócie.

P.S.

Co powiecie o tych przekładniach. Dały by radę??

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Postępy są. Myślę, że za parę dni (ewentualnie po urlopie) umieszczę kolejne zdjęcia i opiszę jak idzie praca. Oczywiście nie jest łatwo 🙂 choćby postęp na parę dni zatrzymała analiza układu, w którym jak się okazało padnięty był atmega32, a dokładnie tylko SPI.

W każdym bądź razie robocik już jeździ, widzi co jest dookoła niego, podejmuje już jakieś decyzje, po linii jedzie do ładowarki... wygadałem się 😉

To na razie tyle.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Witam po dłuuuugiej przerwie.

Nie odzywałem się zbyt często ale prace nad robotem trwają, trochę powoli ale trwają 😉

Oczywiście problemy na każdym kroku 🤣

Robot teraz jeździ na kołach (gąsienice będą niebawem), jeździ po linii (generalnie linia będzie do łatwiejszego odnalezienia przez robota ładowarki akumulatorów), widzi co jest naokoło i "buduje" sobie mapę terenu (algorytm jest cały czas dopracowywany).

Zmienia się co chwilę jego wygląd (póki co wygląd nadwozia i elementów bezpośrednio nad nim).

A teraz parę zdjęć:

Przedstawiam też kosztorys (przyznam, że nie spodziewałem się takiej kwoty):

1. wycięcie pleksi (pleksi w cenie) - 60PLN

2. rurki aluminiowe 2 sztuki - 8 PLN

3. zębatki plastikowe 6 sztuk 18 PLN

4. śrubki, nakrętki - 20 PLN

5. łańcuch 2 sztuki - 10 PLN

6. Elementy elektroniczne - 96 PLN

7. Serwa (8sztuk) - 154

8. Napęd - 59 PLN

9. Gąsienice - 59 PLN

10. Koła napędowe do gąsienic - 30 PLN

11. Serwa (8 sztuk) - 250 PLN

12. Elementy elektroniczne - 60 PLN

13. Elementy z pleksi - 50 PLN

Razem: 874 PLN.

Liczę na pozytywne opinie na temat projektu 😃😉😳

Link do komentarza
Share on other sites

Robot bardzo fajny. Podoba mi się w nim ten czarny kolor i ładne dokładne wykonanie. Cała konstrukcja wygląda bardzo solidnie.

daniel93, Tam pisze że gąsienice będą za niedługo a nie że ich nie będzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak tylko wróci aparat z serwisu prześlę zdjęcia z postępów prac nad robocikiem.

A trochę się zmieniło.

[ Dodano: 29 Paź 08 07:49 ]

Nie mogę zaktualizować pierwszego postu więc tutaj wrzucę postępy z prac.

Trochę się z mieniło od ostatniej aktualizacji.

1. Gąsienice - w końcu 😉

2. "klata" robota

3. Dłoń robota

4. Ręka robota

5. Rolka prowadząca (zrobiona z bakielitu)

6. Rolka napinająca (dorobiona z wałka malarskiego)

7. Zębatka

8. Zasilanie serw i silników

9. Widok podwozia

To na razie tyle. Niedługo wkleję kolejne zdjęcia już prawie całego robota. Chociaż cały to on chyba nigdy nie będzie, gdyż pomysłów jest mnóstwo. Więc chyba zagoszczę w dziale niedoróbek tj. projektów niedokończonych na dłużej 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Gąsienice kupiłem na allegro. Kosztowały około 70 PLN. Długość 70 cm, szerokość 4cm - idealne do mojego robota. Tylko, że plastikowe i będę musiał użyć czarnego silikonu aby zniwelować poślizg na panelach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.