Skocz do zawartości

Robot domownik.


Pomocna odpowiedź

Admin a odkupuje 😋

A tak serio to autorowi gratuluję świetnie wykonanej roboty 😉

Masz już jakieś koncepty na mózg maszynki? Prototypy, albo wdrożenia? Jakie funkcje przewidujesz?

Link do komentarza
Share on other sites

Dobrze że odkopuje.. Ciekawa konstrukcja. Też liczę że autor miał czas i pochwali się co tam wymodził jeszcze ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam po przerwie.

Prace nad robotem trwają ale tempo nie jest powalające (zwykły brak czasu 🙂 ).

Jak zwykle kilkakrotnie zmieniła się koncepcja - np. w tym momencie robot nie posiada obracającej się podstawy - powody: (1) zbyt mocno kiwał się na boki, (2) było zbyt duże tarcie i serwo nie ustawiało się w zadanej pozycji.

Zamieścił bym parę zdjęć ale chciałbym Was trochę zaskoczyć 😉 i zaprezentować coś więcej niż tylko parę zmian widocznych gołym okiem.

Co mogę jeszcze napisać: płytki zacząłem w końcu wykonywać sam i przyznam, że efekty mnie nawet zaskoczyły, myślałem, że będzie gorzej.

Piszę też aplikację do komunikacji PC<>robot i mogę powiedzieć, że "na razie" komunikacja jest przewodowa 😃 .

Postaram się odzywać częściej.

Pozdrawiam

[ Dodano: 04 Mar 09 06:09 ]

Nie wytrzymałem 😃 - mały update:

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo ładne wykonanie 😃

Czekam na ostateczną wersje 😉

Dzięki.

A co wersji ostatecznej to takiej chyba "nigdy" nie będzie, bo pomysłów na rozbudowę mamy mnóstwo 😉 No może na zawody do Wrocławia pojedziemy z małym kompletem zrealizowanych pomysłów (mam nadzieję, że będą w tym roku).

Niedługo umieszczę filmik (jestem w trakcie "montażu" 😃 )

Pozdrawiam

[ Dodano: 08 Maj 09 09:13 ]

Najwyższy czas na małą prezentację: 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Muszę przyznać że ładnie ci wyszedł. Pamiętam jak robiłem ci do niego PCB, chociaż muszę się przyznać że było tragiczne 😳 . Widzę że zdecydowałeś się a zamówienie PCB do sonaru(czy też kupienie gotowego), te właśnie mi totalnie nie wyszło, za co cie bardzo przepraszam 😉.

Mam nadzieje że rzeczywiście pojawisz się we Wrocławiu bo chciałbym sobie zobaczyć bota na żywo.

Poza tym jak go nazwałeś?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję.

Kiedy możemy się spodziewać dokładniejszego opisu 😉

Zdradź chociaż co robot ma na pokładzie.

No to jedziemy:

1. Mechanika:

- dwa moduły napędowe z przekładniami (prędkość maksymalna na nich to gdzieś około 1m/s)

- osiem serw TowerPro 5010 (ludzie na nie narzekają ale akurat u mnie realizują swoje zadanie wyśmienicie, chociaż na ramiona dokupię serwa dwa razy mocniejsze bo te się troszkę męczą)

2. Zasilanie:

- 8 akumulatorków 3800mAh do elektroniki,
- akumulator modelarski 4200mAh do silników i serw.

3. Elektronika:

- moduł główny (testowy na płytce od Decado 😉 ) - uP Atmega32,
- sterownik na 16 serw (uP Atmega8),
- moduł wyświetlacza od telefonu S65,
- moduł karty pamięci SD(na karcie mam zapisane pliki graficzne oraz dźwiękowe,
- moduł wzmacniacza audio 1W,
- moduł zasilania (3,3V, 5V, 6V).

4. Czujniki:

- odległości Sharpa 20-150cm,
- ultradźwiękowy,
- linii (przy okazji: ma ktoś na zbyciu cztery tcrt5000??),
- na podstawie danych z kamery: czujnik ruchu, podążanie za obiektem - niestety póki co kamerka jest na kabel).

5. Oprogramowanie:

Powstały dwie wersje w C i Bascomie.

Pisalem w C ale niestety z winy jak się później okazało stabilizatora 3,3V karta i wyświetlacz chodziły tylko na programowym SPI, a w Bascomie jego obsługę robi się w miarę łatwo.

Jest jeszcze program do obsługi z PC pisany w Visual Basic ale robię też próby z Visual C++ i biblioteką OpenCV.

6. Funkcje:

- jeździ,
- nie wpada na ściany,
- skanuje otoczenie (już prawie rysuje mapę terenu; jak dokupię czujnik Sharpa 5,5m to myślę, że pokój "narysuje" z jednego miejsca).

- mówi,
- powstaje moduł słuchu do rozpoznawania kierunku dźwięku oraz jego nagrywania.

Muszę przyznać że ładnie ci wyszedł. Pamiętam jak robiłem ci do niego PCB, chociaż muszę się przyznać że było tragiczne 😳 . Widzę że zdecydowałeś się a zamówienie PCB do sonaru(czy też kupienie gotowego), te właśnie mi totalnie nie wyszło, za co cie bardzo przepraszam 😉 .

Wcale tak źle nie wyszło. Dalej mam na nich sterownik serw, programator i do testów płytę główną ale wysłuchałem Twoich rad i teraz płytki robię już sam.

Czy zrobiłeś już komunikacje bezprzewodową?

Mam fajne moduły do komunikacji firmy Cypress ale chyba jednak zastosuję coś na bluetooth.

Ale się rozpisałem 😃

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wow, gratuluje, normalnie prawie robot humanoidalny 😃 gratzy.

Aha i mam pytanie, czy S65 ma takie wyjścia jak na tym zdjęciu ( wydaje mi sie że to jest wyświetlacz od S65) ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.