Skocz do zawartości

Początkujący - kompletowanie elementów


masterkr

Pomocna odpowiedź

Witam,
Mam zamiar zacząć zabawę z robotyką amatorską, gdyż robotyka na poziomie inżyniera nie była mi dana, i liczę na pomoc forumowiczów. Kończyłem technikum elektroniczne, więc z podstawową wiedzą problemu nie będzie. Jednak z doświadczenia wiem, że samo czytanie bardzo różni się od praktyki. Nie należę do grona osób typu: Mam 13 lat, nigdy nie trzymałem lutownicy w ręku, książek i schematów się brzydzę, na wydatki mam 50zł, a chcę zbudować robota, najlepiej jakiegoś latającego bezzałogowca, pomocy! Przeczytałem polecane artykuły dla początkujących. Jak większość z tu przebywających jestem typem szperacza, czyli nie wyrzucam niczego, co może się przydać. 😉 Jedyny mój problem, to natłok pomysłów i chęć realizacji wszystkiego naraz. Ale ostatnio nad tym pracuję. Najpierw dokończę manipulator na 7 serwach z zakupioną płytką sommertecha i biorę się za mikrokontrolery i BASCOM’a. Ostatnio nadrabiam zaległości sprzętowe. 500 zł na narzędzia, itp. poszło, a to jeszcze nie wszystko, co było planowane, bo chciałbym się poradzić, co do kupna niektórych najczęściej używanych elementów. Moim zdaniem zakupy plus obecnie posiadany sprzęt jak na początek wystarczą. Mam kilka banalnych pytań na start w związku z mikrokontrolerami, których nie można wywnioskować z artykułów na stronie, albo trzeba by było przeczytać je wszystkie. Najlepsze moim zdaniem jest tłumaczenie „łopatologiczne” i liczę na wyrozumiałość.

Po pierwsze potrzebuję programatora ISP pod USB i myślę o polecanym STK500v2.

Po drugie, muszę kupić części elektroniczne wszelkie rezystory itd. Co myślicie o tych zestawach startowych z AVT , np.:

http://sklep.avt.pl/p/pl/493013/zestaw+startowy+-+rezystory+e3+-+800szt-.html

http://sklep.avt.pl/p/pl/48516/rezystory+660+szt-.html

http://sklep.avt.pl/p/pl/482705/diody+led.html

http://sklep.avt.pl/p/pl/48518/kondensatory+elektrolityczne+-+100+szt-.html

http://sklep.avt.pl/p/pl/48527/potencjometry.html

Do tego jakieś stabilizatory (np.LM7805), diody, tranzystory, kwarce, no i oczywiście kilka procesorów - z tymi rzeczami mam problem, bo nie wiem w jakie się konkretnie zaopatrzyć, a tego mi jeszcze brakuje do pełnej gotowości. 😉 Póki co, skacząc po tematach, staram się wyłowić jakieś „uniwersalne” elementy.

Pozdrawiam i liczę na pomoc

Link do komentarza
Share on other sites

Hey

Z ciekawości popatrzyłem na ceny jednostkowe z zamieszczonych linków. Rezystory wychodzą po 1,8gr/szt bez kosztów wysyłki. Na giełdzie elektronicznej na ul. Robotniczej kupisz taśmy po 100szt za 1,5zł co daje 1,5gr/szt i bez żadnych kosztów wysyłki ( bilet 2zł ). Znajdziesz tam tanio wiele innych elementów. Radzę najpierw zrobić rekonesans, pochodzić z godzinę i popytać o ceny a później kupować.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mog123, nie wiem skąd masz takie "doświadczenie". Już dawno wyrosłem z etapu kupowania dokładnie na miarę danego projektu po 10-20gr/szt np. 3szt 330Ω, 5szt 10k i po jednej jakichś innych. Tak owszem, można jak się robi tylko jeden projekt i potem już nigdy albo długo, długo nic.

Mając w domu cały typoszereg, w dowolnym momencie jak mi przyjdzie pomysł lub zechcę cokolwiek zrobić nie zaczynam od pokonywania bariery jaką jest brak elementów. Traci się z godzinę jak nie więcej na dojazd do sklepu + kilka zł na paliwo lub bilety po to, by za 10gr czy 50gr kupić parę R.

Link do komentarza
Share on other sites

Już nawet pomijając pieniądze: ile razy się okazuje, że np. dobrym pomysłem byłoby danie innego rezystora? Albo zapomnieliśmy dać podciągnięcie? Zawieszanie projektu przez brak rezystorów za 10gr jest wnerwiające i czasochłonne, a nie czarujmy się - to są najtańsze elementy, co najwyżej cyna jest tańsza. Dlatego warto kupić cały szereg rezystorów. W przypadku kondesatorów jednakże coś takiego nei ma dużego sensu, ale zapas mieć trzeba - tych najważniejszych: 100n, 1u, jakiś zwykły na 16V, jakiś na 25 albo 35V, 22p do uC, oraz odpowiednie do projektów, które najczęściej robimy. Warto dorzucic do tego jakiś pojemny na 16V.

Tak samo warto od razu kupić całą taśmę diod prostowniczych 4148 albo 400x.

Link do komentarza
Share on other sites

Poruszyłeś b.ważny argument. Siedzę głównie w analogu, tam nagminnie nie zgadzają się obliczenia i trzeba dobierać R. Od dawna w krytyczne miejsca daję potencjometry, ustawiam pożądaną wartość czy przebieg, sprawdzam w jakim zakresie zamian Uz układ "trzyma" parametry i ew. koryguję. Czasem podgrzewam by wiedzieć, czy i jak "pływa" temperaturowo. Na końcu odlutowuję potencjometry, mierzę ( nigdy w układzie ), wstawiam R najbliższe z typoszeregu i jeszcze raz sprawdzam. Wiele razy trak mnie szlafiał bo nie miałem jakiejś wartości ale z czasem dorobiłem się kompletu.

Pod tym względem cyfrówka ma mniejsze wymagania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast zestawu avt - lepiej kupić podobny zestaw na allegro - użytkownik lisiu (lub w ich sklepie www.lispol.com) - sam tak zrobiłem i jestem bardzo zadowolony z zakupów.

Do tego w lispol możesz kupić kilka rzeczy które chcesz mieć zawsze pod ręką typu 5 szt 7805, czy diód , ledów, najpopularniejszych tranzystorów npn/pnp są to groszowe sprawy (zestawy po 1-5 zl). A koszt wysyłki jest ten sam przy większym zamówieniu.

Uchroni cię to od weekendowego zastoju - mam czas a brakuje mi głupiej diody...

Do tego budując coś kupuję na ogół 2-5 szt popularniejszych rzeczy mimo że potrzebuję jedną (gniazdka, micro-switche, etc.). Więc powoli się zbierają rzeczy najczęściej wykorzystywane.

Do tego w wielu sklepów przy zakupie 5-10 szt przeskakujesz przez pierwszy próg cenowy.

Ciekawe oferty mają chińczycy na ebay - całkiem fajne zestawy, czasem pakowane np. w pudełeczka. Oferta przy zestawie powiedzmy rezystorów smd jest na ogół lepsza cenowo - lub porównywalna jeżeli Urząd Celny jednak będzie chciał to oclić. Wada - trzeba często czekać 2 tygodnie na dostawę.

Link do komentarza
Share on other sites

A więc tak jak mówiłem pozbierałem trochę elementów, choć jeszcze wiele rzeczy brakuje i jak macie jakiś pomysł, to proszę o dopisanie. Na początek

1) Płytka uniwersalna, zas. laboratoryjny, gniazda idc 10 pin, goldpiny, przewody, podstawki DIL, microswitche, programator STK500v2, itd.

2) Mostki: L293, L293D,

3) Stabilizatory: LM7805, itd.

4) Diody: 1N4148, 1N400x, 1N58xx

LED-y: zielony, czerwony, żółty - 5mm

5)Kwarce: 10, 16 MHz

6) Tranzystory: BC548, BC558, + polowe

7) Kondensatory el. :

1uF/50V, 2.2uF/50V, 4.7uF/50V, 10uF/50V, 47uF/25V - po 10 szt.,

100uF/25V - 25 szt, 220uF/25V, 470uF/25V - po 5 szt, 1000uF/25V - 10 szt.,
2200uF/25V - 5 szt.

Kondensatory cer.:

- 4.7 pF, 6.8 pF, 10 pF, 22 pF, 33 pF, 47 pF, 100 pF, 150 pF, 270 pF, 330 pF, 470 pF - po 10 szt.

- 1 nF, 1.5 nF, 2.2 nF, 3.3 nF, 4.7 nF, 6.8 nF, 10 nF, 15 nF, 22 nF - po 10 szt.,

- 100 nF - 20 szt.

Kondensatory styrofleksowe (MKT):

33 nF, 47 nF - po 5 szt., 100 nF - 10 szt., 220 nF, 330 nF, 470 nF, 680 nF - po 5 szt.

1 mF - 5 szt

8) Potencjometry:

* potencjometr obrotowy z włącznikiem 47 kom, charakterystyka A (liniowa) - 1 sztuka

* potencjometr obrotowy 1 kom, charakterystyka A (liniowa) - 1 sztuka

* potencjometr obrotowy 10 kom, charakterystyka A (liniowa) - 1 sztuka

* potencjometr obrotowy 47 kom, charakterystyka A (liniowa) - 1 sztuka

* potencjometry montażowe: 1 kom , 10 kom, 47 kom, 100 kom, 470 kom - po 4 sztuki

* potencjometry wieloobrotowe Helitrim: 1 kom , 10 kom - po 1 sztuce

9) Rezystory:

10 om - 50szt.

22 om - 50szt.

47 om - 50szt.

100 om - 50szt.

220 om - 50szt.

470 om - 50szt.

1 kom - 50szt.

2.2 kom - 50szt.

4.7 kom - 50szt.

10 kom - 50szt.

22 kom - 50szt.

47 kom - 50szt.

100 kom - 50szt.

220 kom - 50szt.

470 kom - 50szt.

1 Mom - 50szt.

+

10 om, 22 om, 33 om, 47 om, 68 om, 100 om, 150 om, 180 om - po 5 szt, 220 om, 270 om, 330 om, 360 om, 390 om, 470 om, 510 om, 560 om, 680 om - po 10 szt, 750 om - 5 szt, 820 om, 910 om - po 10 szt

1 kom - 20 szt, 1,2 kom, 1,5 kom, 1,8 kom, 2,2 kom, 2,7 kom, 3,3 kom, 3,9 kom - po 10 szt, 4,7 kom - 20 szt, 5,6 kom, 6,8 kom, 7,5 kom, 8,2 kom, 9,1kom - po 10 szt, 10 kom - 20 szt, 12 kom, 15 kom, 18 kom - po 10 szt, 22 kom - 20 szt, 27 kom, 33 kom, 36 kom, 39 kom - po 10 szt, 47 kom - 20 szt, 56 kom, 68 kom, 82 kom - po 10 szt, 100 kom - 20 szt, 120 kom, 180 kom, 220 kom, 270 kom, 330 kom, 390 kom, 470 kom, 560 kom, 680 kom - po 10 szt, 820 kom - 5 szt

1 Mom - 20 szt, 1,2 Mom, 1,5 Mom, 2,2 Mom, 3,3 Mom, 4,7 Mom, 6,8 Mom, 10 Mom - po 5 szt

10) Mikrokontrolery: Attiny 2313, Atmega8

Jakieś scalaki tylko nie wiem jakie.

Dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie dość duży ten zestaw startowy 😉 ale to kwestia gustu.

Ja bardziej patrzyłem na okazje jakie się pojawiały.

Rezystory - chyba naprawdę polecam zestaw od lisia z allegro 88 wartości po 30 szt, całość wychodzi poniżej 1gr sztuka.

Akurat chyba na początek - jak zobaczysz praktycznie które wartości ci schodzą to dokupisz je po 100szt.

Przejrzyj kilka projektów które chcesz wykonać (lub podobnych) - zbierz wartości kondensatorów - 100nF, 22pF, 1-10uF - to się pojawia wszędzie...

Nie ma też sensu wydawać kupy kasy 😉 zwłaszcza, że często przechodzi się dość szybko z elementów przewlekanych na smd.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Widzę, że niektórzy odradzają taką ilość. Na pewno dla osoby, która wpadła na pomysł zbudowania pierwszego robota, jest ona przesadzona, bo łatwo stracić zapał i mamy później w domu masę "śmieci" za kilkaset zł. Ja natomiast jestem zadowolony w 100%, gdyż składam różne układy. Zamawiałem w Lispolu i AVT. Polecam ten pierwszy za ceny i za możliwość korekty zamówienia. AVT miało brak na magazynie jednego typu elementów i przesyłka przedłużyła się +10 dni. Jaki projekt nie wziąłbym pod uwagę, to mam wszystkie potrzebne elementy. Tak jak miało być w teorii, sprawdziło się w praktyce. Już kilka układów realizowałem i zadowoleniem stwierdzałem, że niczego nie brakuje.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.