Skocz do zawartości

Ultradźwiękowy czujnik odległości do robota


Pomocna odpowiedź

Czyżby mi umknęło w opisie?

Wyświetlacze ze wspólną katodą. Ale łatwo jest zmienić program żeby można było używać wyświetlaczy ze wspólną anodą.

Wystarczy w pliku znaki.h po definicji znaków, przed nawiasami wstawić znak negacji ~ i w linijce 12

unsigned char Com[2] = {~(1<<COM1),~(1<<COM2)};

usunąć znak negacji czyli ma być:

unsigned char Com[2] = {(1<<COM1),(1<<COM2)};

oraz w linijce 161

COMPORT &= ~(1<<COM1 | 1<<COM2);

także usunąć znak negacji czyli :

COMPORT &= (1<<COM1 | 1<<COM2);

i będzie działało.

Zacząłem też robić kolejną wersję z kostką TL082 ale coś czasu ciągle brakuje.

Teraz robię regulowany generator przebiegu prostokątnego 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chodzi Ci o średnicę przetworników? Tak robiłem. Ale nie było jakiejś znaczącej różnicy szczerze mówiąc. Miałem też pomysł żeby upchnąć dwa sonary w jednej atmedze za pomocą komparatora analogowego LM311 ale pomysł z czasem umarł.

Sygnały Z1 są to piny do których podłączasz np diody jeśli nie chcesz mieć wyświetlaczy. Taki dodatkowy sposób informowania o odległości. Pisałem o tym:

Wraz ze zmniejszaniem się odległości od przeszkody, na niewykorzystanych pinach portu D kolejno pojawia się stan wysoki. Tj:

15-10cm -pin PD5 stan wysoki

10-5cm - pin PD4 stan wysoki

5-3cm - pin PD3 stan wysoki

<3cm - pin PD2 stan wysoki

Jeszcze chciałbym dodać że między nadajnikiem i odbiornikiem nie trzeba montować zasłonki. Te czujniki na zdjęciach były jakieś dziwne chyba bo inne się same nie wzbudzały ja się je odsunęło na jakieś 2cm od siebie.

Można też zwiększyć rezystor przy odbiorniku. Wtedy można uzyskać większą czułość i zasięg ale to już zależy od czujników. Mi się udało nawet osiągnąć zasięg 80cm ale wykrywał ścianę pod kątem prawie 90stopni. Małych przedmiotów się wykrywał na taką odległość.

Link do komentarza
Share on other sites

No właśnie u mnie był lepszy ale nie tak zaś dużo. Nie eksperymentowałem jakoś specjalnie z tym 16mm. Tylko podłączyłem, sprawdziłem i znowu założyłem dziesiątki.

Jak nie będę miał co robić to sprawdzę to dokładniej.

Ale myślę że jakbyś dorzucił do tego wzmacniacz to nawet na 10mm osiągniesz zasięg kilku metrów.

Link do komentarza
Share on other sites

A poco Ci w Linfollowerze czujnik ultradźwiękowy, chcesz nim wykrywać linie czy co 🤯

Raczej chodzi mu o coś takiego co zrobił Kaytec w swoim Ironie (mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwy). Jego linefollower zatrzymywał się w określonej odległości przed przeszkodą, więc wystarczyło coś postawić na torze jazdy i lfr się zatrzymywał. To jest bardzo przydatna funkcja, szczególnie przy szybszych robotach, ale wystarczyłby do tego ten czujnik na podczerwień sharpa.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Czy ktoś ze znajomością C może napisać w jaki sposób generowany jest sygnał dla nadajnika?

Od dłuższego czasu próbuję złożyć podobny układ na atmedze 88, nadajniku i odb. US 10mm, ale mam problem żeby wygenerować odpowiednia częstotliwość. Próbowałem z Timerem1 w trybie CTC i ze zmianą pinów przy przerwaniu. Na odbiorniku nie występują żadne zmiany napięcia. Napięcie na nadajniku jest dziwnie niskie (>2V).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.