Skocz do zawartości

Ultradźwiękowy czujnik odległości do robota


Pomocna odpowiedź

...

To by było na tyle. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi czy pomysły jak to poprawić lub zrobić inaczej to piszcie. Postaram się poprawić.

Żeby nie było ze nowy i zaraz marudzi 😋 to zaznacze ze od jakiegos czasu czytam sobie to forum i chciałbym się teraz oficjalnie przywitac 😋

Nie mam wielkiego doswiadczenia w konstrukcji robotów ale cos tam o elektronice i Atmedze wiem...

Generalnie fajny projekcik, tymbardziej ze działa 🙂

Prosisz o uwagi to je przesyłam, generalnie spory błąd to zajmowanie czasu na wyswietlanie wynikow w procedurze obsługi timera, koniecznie przerzuc to do głównej petli!

Pozatym szczególikiem gratuluję!

Link do komentarza
Share on other sites

Prosisz o uwagi to je przesyłam, generalnie spory błąd to zajmowanie czasu na wyswietlanie wynikow w procedurze obsługi timera, koniecznie przerzuć to do głównej pętli!

Poza tym szczególikiem gratuluję!

Ja tylko rozwinąłem troszkę cudzy projekcik. Więc to chyba nie do mnie gratulacje 😉

Ostatnio wpadłem na pomysł poprawienia nieco tego układu więc jak już się za to zabiorę to poprawię też to wyświetlanie.

Za uwagę dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

No to idealnie trafiłem, jak mówimy o poprawkach 😃 Jest tego typu problem, że zrobiłem sobie ten układzik i wyświetlacz działa, ale nie wyświetla tego, co trzeba. Jak zerknąłem przez oscyloskop na wyjście nadajnika to sygnał był super słaby, ledwie zauważalny. Ma ktoś jakieś pmysły?? Przetworniki z laro, atmega8l zasilana przez stabilizator 5V.

Link do komentarza
Share on other sites

Tzn nie wyświetlał takich odległości jakie były tak?

Możesz spróbować zamienić rezystor na wejściu odbiornika na większy. Poza tym można zmienić w kodzie programu wyświetlaną wartość.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W zasadzie to wyświetla , gdy zaraz zetkne przetworniki 1 lub 2. Gdy oddale na coś koło 5cm wyświetla już 30 lub 50. Wg. mnie może to nie być nawet zależne od tych ultradźwiękow, lecz od zakłóceń różnego rodzaju. Teraz zbudowałem nadajnik na max232 to tak, jakby ciut lepiej działało.

[ Dodano: 18 Sty 09 08:14 ]

COś mi się wydaje, że ta prostota nie przemawia za funkcjonalnością. Chyba lepiej wezme zrobie sonar stereo z konaru.

Link do komentarza
Share on other sites

A może nadajnik i odbiornik są za blisko siebie?

Ten z konaru jest lepszy to oczywiste. Ale mi ten działa dobrze i problemów z nim nie miałem jak na razie.

A co do max232 to dorzuciłeś do tego układu maxa czy jakiś inny zrobiłeś?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko dostępne pod tme.pl Gorsze wersje przetworników na laro. Jak narazie to ruszać tego nie będe, bo mi sie nie chce. nie wiem, czy wogóle tego nie rzucić. Mógłbyś mi powiedzieć jeszcze, jakim napięciem to zasilasz (ja stabilizowanym 5V), gdzie kupowałeś przetworniki oraz czy dałeś zewnętrzny kwarc?

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie to oczywiście 5V. Przetworniki kupowałem w sklepie w Zabrzu 😉

Ale coś mi się nie chce wierzyć żeby aż taka różnica była z powodu przetworników.

Kwarca nie dawałem. Atmega pracuje na wewnętrznym generatorze 1MHz.

Link do komentarza
Share on other sites

To jeszcze czego może być wina? Atmega8 to na penwo nie, wyświetlacz nie ma nic do tego. Zostają tylko przetworniki. Jak coś ruszy to dam znać. Jeszcze fajnie by było, jakby nasz ekspert mcrancor wypowiedział się w tej kwestii 😃 Przy nim od razu wszystko zaczyna działać 😃

Link do komentarza
Share on other sites

W odbiorniku koniecznie trzeba zastosować wzmacniacz, a najlepiej filtr aktywny. Wtedy można osiągnąć zasięg od kilku do kilkunastu metrów, bo te 30 cm to słabiutko w porównaniu z tym co ultradźwięki potrafią.

Pozatym jak wsadzisz taki układ na robota to na sto procent nie będzie działać, bo zakłucenia będą "szaleć" 🙂 po całym układzie. Wiem bo zrobiłem coś podobnego i nie działało to zbyt dobrze.

Jak ktoś będzie chciał to wrzucę jakieś przykładowe schematy.

A tu mała reklama moich sonarów 🙂 :

http://www.allegro.pl/item546964316_sonar_dalmierz_ultradzwiekowy_do_sumo_i_minisumo.html

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.