Skocz do zawartości

Platforma zdalnie sterowana


pawel147

Pomocna odpowiedź

Witam,

Buduję platformę zdalnie sterowaną za pomocą bluetooth. Sterowana będzie z laptopa wyposażonego w bluetooth. Platforma będzie zawierać moduł btm222( link poniżej) ,a następnie sygnał przejdzie do Atmegi , która będzie wyposażona w UART. ATmega będzie podłączona do silników sterujących. Moje pytanie brzmi : Czy dobrze myślę? Czy tak to powinno być złożone? ( Czy trzeba coś jeszcze dodać?). Zna ktoś może stronę , gdzie jest szczegółowo napisane jak napisać UART?

Z góry dzięki. 😃

http://sklep.avt.pl/p/pl/485368/modul+bluetooth+class1+spp.html

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym atmegi nie podłączał bezpośrednio do silników, tylko bym nią sterował sterownikami silników. Moduł BT z tego co kojarzę potrzebuje jeszcze kilka elementów, np. antenę (możliwe, że kawałek ścieżki też się nada).

UART na AVRy: są gdzieś w necie gotowe biblioteki, łatwe do użycia. Poza tym dokumentacja

Na PC: pod linuksem to kaszka z mleczkiem (naprawdę!), pod Windowsem to troszkę droga przez mękę, ale jest sporo podobieństw.

W obu przypadkach google.pl pomoże. W tym drugim warto zajrzeć na MSDN.

Na laptopie musisz mieć zainstalowany jakiś program do robienia portów szeregowych bluetooth. Np. Bluesoleil, ale ma on pewne ograniczenia transferu w wersji darmowej.

Link do komentarza
Share on other sites

"Ja bym atmegi nie podłączał bezpośrednio do silników, tylko bym nią sterował sterownikami silników."

Mógłbyś trochę jaśniej wytłumaczyć bo nie wiem czy myślę o tym co chciałeś mi powiedzieć.?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie jestem w trakcie pisania w Delphi programu do sterowania platformą mobilną, poprzez BTM222 (konkretnie BTM220). Na platformie mobilnej podobnie jak u Ciebie, płyta główna z Atmegą32 L298N. Plus zestaw IN/OUT do uniwersalnego wykorzystania. Takie uniwersum.

Więc gdyby były jakieś informacje, czy pytania na temat programu i komunikacji z chęcią wymienię się doświadczenia.

W Delphi (w C++ też oczywiście) jest fajny komponent do obsługi portu RS. Wystarczy dosłownie kilka linijek kodu i komunikacja jest gotowa.

U mnie mam już napisaną cześć odpowiedzialną za konfigurację i nawiązywanie połączenia. Na brudno sprawdzałem już algorytmy i sposoby odczytu danych do wysyłki (prędkość, skręty i dodatkowe urządzenia do załączenia). Program nie będzie się opierał jedynie na 4 przyciskach - przód, tył, lewo, prawo.

Wartości będzie odczytywał w sposób ala'analogowy i tak będę sterował prędkością i skrętami. Będzie się to odbywało na zasadzie ruchów myszką po danym poluj.

Pozostało połączyć to już mam z poprzednimi doświadczeniami i zastanowić się nad sposobem utworzenia z tego paczki danych, które będą wysyłane, aby dały się łatwo rozłożyć na poszczególne wartości już w procesorze platformy.

Program pozwoli również łatwo zorganizować kanał zwrotny z platformy do komputera i zbierać na przykład dane z czujników. Ale to już po uruchomieniu całości...

Marcin

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.